Ocena kierowcy - Alfa Romeo 156 I Sedan

Mixa, 19 lat temu
Silnik 2.0 JTS 165KM 121kW
Rok produkcji 2002
Alfa Romeo 156 I Sedan 2.0 JTS 165KM 121kW 2001-2003 - Oceń swoje auto
Chciałem mieć, to mam. Według mnie najładniejszy samochód w klasie średniej. Dwa lata, prawie 50 000 km, i najmniejszego problemu. Słyszałem o awaryjności Alfy, ale jak na razie nie mogę tego potwierdzić. Zobaczymy, co będzie dalej.
Żwawy nawet w niskich zakresach, ale 165 kM robi swoje. Świetna elastyczność. Doskonałe przyspieszenie (8 sekund do 100 km/h). Piękny dźwięk. Powyżej 150 km/h robi się trochę głośno, ale w końcu to nie poduszkowiec.
Generalnie wzorowo, choć wsteczny bywa oporny. Przełożenia idealne.
Trudno wyprowadzić go z równowagi (ABS, EDB, VDC). Kompromis między niezbędną sportową twardością a luksusową miękkością. Jedyny mankament to zbyt delikatny jak na polskie drogi układ zawieszenia.
Nie ma najmniejszego problemu. Wszystko widać i do tyłu, i do przodu, i na boki.
Wszystko na swoim miejscu; począwszy od reulacji siedzeń, a skończywszy na komputerze pokładowym. Miejsca tyle, ile trzeba; choć auto jest czteroosobowe (w piątkę nie radzę jeździć w dłuższe trasy). Wykończenie bez zastrzeżeń. Słowem, doskonale.
Dwustrefowa klimatyzacja załatwia wszystkie sprawy. Nic dodać, nic ująć.
Z przodu mnóstwo miejsca. Z tyłu dla dwóch osób bez problemu. Zresztą, kto jeździ Alfą w pięć lub więcej osób. Dla takowych najlepszy jest mini-van.
Wzorowo. Dwulitrowy silnik zachowuje się przyzwoicie. Do 150km/h słychać jedynie szum opon na asfalcie. Powyżej tej prędkości silnik daje znać o swojej mocy odpowiednim dźwiękiem.
Dwulitrówka spala średnio 9 litrów. Nie spodziewałem się niczego innego, więc nie narzekam. Gdybym chciał mieć ekonomiczne autko, kupiłbym Matiza, lub innego cudaka.
Mój model kosztował prawie 110 000 PLN, ale twierdzę, że wart jest tej ceny. Silnik o pojemności 2 litrów (165 kM) to optymalny napęd dla samochodu o tej masie. Mogłem wziąć Passata, Mondeo, albo inne rodzinne auto dla statetycznych panów. Wybrałem Alfę 156, która łączy elegancję z pierwiastkami sportowymi. Ot, spełniłem swoje motoryzacyjne marzenie.
Jak na razie bez zastrzeżeń. Dwie żarówki do wymiany. To wszystko.
Jak na razie bez zastrzeżeń. Dwa przeglądy, rutynowe wymiany. Żadnych awarii (odpukać!!!)
Alfa Romeo 156 I Sedan