Ocena kierowcy - Alfa Romeo 156 I Sedan

Alfisti_159, 12 lat temu
Silnik 2.4 JTD 136KM 100kW
Rok produkcji 1999
Alfa Romeo 156 I Sedan 2.4 JTD 136KM 100kW 1997-2000 - Oceń swoje auto
Silnik : Silnik konstrukcyjnie średniowieczny ale dawał radę nowym konstrukcjom. Rewelacyjny moment obrotowy, ciągnie od samego początku, żadnej turboziury, po prostu wciskasz gaz i jedziesz prawie do odcięcia. A to jest DIESEL.
Zawieszenie : Wahacze górne - tylko oryginały dają radę
Rewelacyjny samochód tylko już trochę stary, ale w latach swojej świetności chyba bezkonkurencyjny jeśli chodzi o sportowe auta. Do tej pory ma świeży design, za kilkanaście lat z pewnością będzie poszukiwanym klasykiem.
2.4 JTD 10V pierwszej generacji to prawie doskonały silnik: - niesamowicie trwały, żadnej usterki, żadnych śladów zużycia na wałku, turbo oryginał - ekonomiczny (średnio ok. 6,8 l/100 km przy dynamicznej jeździe), - bardzo zwrywny (choć ja miałem chipa na 170KM). Wady: - nieco hałasuje przy wyższych obrotach, - łańcuszek napędu wałka wyrównoważającego brzęczy (problem znikł w CF3)
Idealnie zestrojona, biegi wchodzą płynnie i pewnie, przy czym mocne wbicie wydaje dzwięk jak w prawdziwej rajdówce. Skrzynia nie oszczędzana, przy 300.000 km dalej działała bez zarzutu. Wada: przy 2000 km/h brakowało 6-tego biegu.
Alfa 156 świetnie trzyma się drogi, zachowanie jest przewidywalne (trzeba dobrać odpowiednie opony bo nie wszystkie się sprawdzają).
Siedzi sie wysoko w stosunku do linii okien, nie miałem żadnych problemów z widocznością. Do tyłu wiadomo - lepiej założyć czujniki i mieć święty spokój.
Z tego słyną włoskie auta. Wszystko pod ręką. Popielniczka idealnie wpasowana, tuż przy lewarku nie trzeba odrywać wzroku.
Fabrycznie montowane dodatkowe elektryczne ogrzewanie płynu chłodniczego i podgrzewane siedzenia zdawały egzamin każdej zimy - po kilkuset metrach było ciepło. Niektórzy narzekali, że automatyczna klima zbyt mocno chłodzi - u mnie było ok, choć brakowało czujnika nasłonecznienia i trzeba było regulować w lekko pochmurne dni. Plus za nawiew dla pasażerów z tyłu w standardzie!
Nie kupuje się alfy dla przestrzeni, ale spokojnie można się ze wszystkim zmieścić pod warunkiem, że się nie ma 7-osobowej rodziny
Mogłoby być lepiej, od 180 km/h słabo słychać radio głównie przez szum powietrza.
Maksymalnie spaliła 8l/100 km Średnio 7,3 po mieście, 6,8 w trasie. Prędkości zawsze grubo powyżej 120 km/h (poza miastem oczywiście), w mieście dynamicznie. Nie ma sensu go oszczędzać bo pali prawie tyle samo.
Używane alfy nie są drogie, a są naprawdę dobre. Jeśli ktoś lubi jeździć i wie jak wymienić żarówkę to polecam. Jeśli natomiast poszukujecie auta wygodnego, pakownego i idiotoodpornego to niestety nie Alfa.
Gdyby nie zawieszenie, byłoby doskonale. Co roku trzeba było coś robić, może przy delikatniejszej jeździe byłoby inaczej. Kabel od potencjometru gazu nie łączył w kostce - naprawa przez dogięcie styków. Na słabym aku padła 2x centralka poduszek - kupiłem lepszy i problem znikł. Poza tym tylko żarówki wymieniałem.
Żadnej poważnej usterki! Rewelacja

On - zużycie paliwa dla silnika 2.4 JTD 136KM 100kW [l/100km]