Ocena kierowcy - Alfa Romeo 156 I Sedan

aarusiek, 16 lat temu
Silnik 2.4 JTD 140KM 103kW
Rok produkcji 2000
Alfa Romeo 156 I Sedan 2.4 JTD 140KM 103kW 2000-2001 - Oceń swoje auto
Silnik : Silnik za swoje osiągi oraz trwalość materiałów w środku.
Nie znam nikogo komu Alfa by się nie podobała. Auto ma już 8 lat a linia nadwozia wciąż łapie za oko. Co do wykończenia to w swojej wersji mam skórę, tzw "bananową" firmy MOMO. Po osmiu latach jest w rewelacyjnym stanie, oczywiście jak się o nią dba. Proszę popatrzeć na inne marki, np. VW/Audi. Po 3-4 latach w takich samochodach taka skóra wygląda że ku..wa szkoda słów.
Z lekkim sumieniem 5. Jeździłem już wieloma turbo diesel-mi. Tutaj 5 cylindrów daje pomrók który w ogóle nie przypomina co jest pod maską (oprócz postoju). Dodam że troszkę podrasowałem silnik i obecnie to 168KM i 370Nm. Dla mnie rewelacja. Z reguły jeżdżę spokojnie ale kiedy trzeba to gaz w podłogę i Alfka wyrywa do przodu. Jeśli jadę z żoną, to słyszę tylko "Kotku nie szalej, nie szalej". Mam kilku znajomych zatwardziałych zwolenników VW/Audi. Przed zakupem odradzali mi Alfę. Przewiozłem ich niedawno, jak pokazałem co autko potrafi to bez słowa wyszli z samochodu. A jeszcze jedno, jeden z nich w późniejszym czasie kupił 147 JTD.
Daję 4 bo coś mam problemy ze wsteczny, nie zawsze wskakuje i 1 na postoju czasami ciężko wchodzi. Takie nie dogodności mam od momentu kiedy ją sprowadziłem. Co do zestrojenie to nie narzekam, dla mnie ok.
No tutaj to oczywiste, 5 za własności jezdne. Wiele napisano juz o szybko zużywających się elementach zawieszenia. Osobiście w ciągu 2 lat (30 tys przebiegu) wymieniłem wachacze tylnie i tulejki i przy okazji łączniki stabilizatora. Całkowity koszt to 250zł, więc nie tragedia. W porównaniu do Peugota 206, a miałem go prawie od nowości to zawieszenie w Alfie jest bardziej trwałe. W przeciągu 80 tys km, wymieniałem 2 razy kpl wachaczy przednich. Za to w Astrze II mojej żony przez 3 lata kompletnie nic nie trza było.
Bez większych zastrzerzeń. Do każdego auta trzeba się przyzwyczaić.
Wszystko na swoim miejscu. To jest to co mi się podoba w Alfie. Tylko to co jest potrzebne, nie jak w innych autach setki przycisków, które nie wiadomo do czego służą i instrukcja obsługi jak encyklopedia. To nie dla mnie.
W miarę szybko się nagrzewa, nie ma cudów w końcu do diesel i to 2,4. Klima wydajna i dodakowy plus że są nawiewy dla pasażerów z tyłu. Spotkałem się już z samochodami i to w cale nie tanimi, które takich rozwiązań nie mają. Np. nowa Toyota Avensis.
Dla kierowcy i pasażera z przodu pełna wygoda. Z tyłu nie jest za rewelacyjnie ale jak narazie to tylko jeden raz jechałem na tyłach. Zależy to też od pasażera z przodu, jak bardzo wysunięty do tyłu ma fotel.
Nie jest źle ale mogło być troszeczkę ciszej. Szczególnie przy większych szybkościach. Na szczęście 2,4 ma odmienny dźwięk od innych klekotów i w tym przypadku ten basowy pomruk jest na plus.
Przy tak zawirusowanym silniku jak mam to jestem bardzo zadowolony. Dwukrotnie przeprowadzałem dokładne testy, np 500km jedna trasa, ok 50% miasto (duże korki Wrocław) i 50% autostrada (150 - 160 km/h). Wyszło 6,8l/100km. Przy tej masiei pojemności silnka to tylko chwalić.
Nie dużo zapłaciłem za swoją 156. Teraz po tych dwuch latach to mógłbym za nią dać i 1000eur wiecej i tak byłbym zadowolony. Tyle frajdy co te autko mi dostarczyło to żadne inne.
Co do obiegowej opini że Alfy się psują to: Jak dbasz tak masz. W ciągu 2 lat sksploatacji wymieniłem te elementy z zawieszenia o których pisałem wyżej, klocki hamulcowe tył i rozrząd. Więc nic czego w innym samochodzie nie musiałbym zrobić. Wszystko zależy w jakim stanie kupi się autko, jak poprzedni właściciel dbało o nie. Ja swoja Alfkę ponad 3 miesiące po Europie szukałem. W końcu z Luksemburga w super stanie i od pierwszej właścicielki przywiozłem.
Miałem pewiem problem z kluczykiem i alfa code, ale cała sytuacja przez żonę która kluczykiem uderzyła o poręcz. Przez pewien czas lampka śirowała. Raz gasła dopiero po trzech przekręceniach stacyjką. Raz był spokój na 3 dni. Uzdrowienie przyszło gdy przez przypadek żona wyprała kluczyk w spodniach. Myslałem że kaplica, elektronika padła, transponder się mógł zamoczyć. A tu zaskoczenie na maksa, po wysuszenie kluczyk w pełni działa i koniec problemu z alfa code.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.4 JTD 140KM 103kW [l/100km]

6,4