Ocena kierowcy - Alfa Romeo 159 Sedan

Rok produkcji 2008
Okres użytkowania: 5 lat
Alfa Romeo 159 Sedan 1.8 MPI 16v 140KM 103kW 2005-2010 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Świetnie trzyma w zakrętach
Inne : Nie odnotowałem żadnych uciążliwych usterek.
Zdecydowanie nie jest to jednostka napędowa, która pozwoli nam być pierwszym spod świateł ale w ciągu 5 lat użytkowania ani razu mnie nie zawiodła. Jest prosta, łatwa w serwisowaniu oraz wbrew niektórym opiniom dobrze toleruje instalacje gazową. Zero problemów.
Przyjemna, o krótkim skoku.
Według mnie obok wyglądu, jest to jedna z największych zalet tego samochodu.
Biorąc pod uwagę cenę samochodu w dniu jego zakupu w salonie lakier mógłby być lepszej jakości. Po latach stwierdzam, że mógłby być bardziej odporny na odpryski, aczkolwiek nie ma dramatu.
Brak większych zastrzeżeń.
Co do bezpieczeństwa nie mam żadnych zarzutów. Natomiast co do praktyczności nie jest kolorowo. Bagażnik jest dosyć mały, a z tyłu jest mało miejsca na nogi. W efekcie rodzi to taką sytuację, że jadąc na zwykłą przekładkę kół musimy spędzić chwilę czasu aby wszystko zapakować. Schowek z przodu przed pasażerem oceniłbym jako pojemny. Natomiast brakuje mi trochę dodatkowych siateczek i schowków aby poupychać przydatne gadżety. Plus za chłodzony schowek w podłokietniku oraz kieszeń na okulary.
Brak zastrzeżeń. Samochód szybko się nagrzewa oraz szybko chłodzi pomieszczenie. Klimatyzacja dwustrefowa spełnia swoje zadanie. Szyby odparowuje błyskawicznie. Podgrzewane fotele dodają komfortu i pozwalają na przyjemne podróżowanie. Brakuje tylko podgrzewanej kierownicy.
Z przodu zarówno kierowca jak i pasażer mają wystarczająco miejsca i mogą pozwolić sobie na komfortowe podróżowanie. Jeśli chodzi o przestrzeń dla pasażerów tylnej kanapy jest zauważalnie gorzej. Po pierwsze, mało miejsca na nogi. Po drugie miejsce środkowe jest tylko teoretyczne. Nie wyobrażam sobie podróżować na środkowym miejscu dłużej niż 20-30 km.
Dużo zależy od jakości używanego ogumienia. W przypadku dobrych opon samochód jest bardzo cichy. Dopiero od 180 km/h zaczyna być zauważalnie głośniej.
Koszty utrzymania oceniłbym jako niskie. Przykładowo wymiana rozrządu to wydatek rzędu 650 zł. Komplet opon w zależności od klasy między 800-1600 zł. Ubezpieczenie przy zniżkach 60% - 450 zł.
To zależy od tego w jaki sposób podejdziemy do tego parametru. Jeśli mówimy o cenie katalogowej tego modelu to przyznałbym 4 gwiazdki. Natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę cenę samochodu na rynku wtórnym to z czystym sercem zamykam skalę.
Przez 5 lat eksploatacji zdarzyło mi się jedynie przetarcie kabelka i regeneracja rozrusznika.
Przez 5 lat nie zaliczyłem żadnej poważniejszej usterki.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 MPI 16v 140KM 103kW [l/100km]

8,3