Ocena kierowcy - Audi 80 B3 Sedan

Arek R., 19 lat temu
Rok produkcji 1987
Audi 80 B3 Sedan 1.8 75KM 55kW 1986-1990 - Oceń swoje auto
Samochód warty polecenia. Naprawdę bardzo wytrzymały. Silnik może sportowcem nie jest ale za to długowieczny cichy i dość oszczędny. Nadwozie choć leciwe to nadal ma ciekawe kształty i moze się podobać. Wnętrze poprostu piękne - mnie urzekło. Dlaczego ocena dobra? A to przez to że istnieje Audi 100 C4 - moje marzenie.
Samochód ma na liczniku 285 tys. km ja szacuję na dużo wyższy przebieg (ok. 400tys.) Silnik gaźnikowy z istalacją gazową - idealne połączenie. 75KM to nie jest dużo ale sprawia wrażenie jak by miało więcej mocy. Doskonała elastyczność tego silnika (moc maksymalna przy 4500rpm , a maksymalny moment obrotowy przy 2500rpm). Przebieg zrobił swoje - popychacze potrzebują kilkunastu sekund na ustawienie się (szczególnie zimą).
W moim samochodzie ten element cały czas sprawuje się jak marzenie. Oczywiscie są ślady zużycia (drugi bieg czasami haczy) ale ogólnie jak na tyle lat to mogę poiwedzieć że nie spotakałem się z lepszą skrzynią - tutaj nawet Mercedes nie ma czego szukać 9wiem bo jeździłem).
Brak wspomagania jest uciążliwy szczególnie jak się zakłada 15" calowe koła z szerszymi gumami. Jeżeli chodzi o sterowność to napradę autko sie prowadzi fajnie i łatwo mozna wyprowadzić z poślizgu. Zawieszenie dość twarde ale za to bardzo bezpieczne.
Pod tym wzgledem auta tej marki są idealne. Wszystko tam gdzie powinno być bez zbędnych bajerów. Jakość wykonania i materiały to coś co jeszcze dziś może imponować.
OK. Zimą bardzo cieplutko, latem przyjemnie chłodno (szyberdach).
Mam 186cm wzrostu i muszę przyznać że za kierownicą siedzi się wygonie. Pozycja (fotel regulowany na wysokość) dużo lepsza niż np w Passacie B3. Z tyłu dla dwóch osób wystarczająco dużo miejsca.
Ktoś napisał w swoim komentarzu że wentylator dmuchawy jest głośny. Owszem na III i IV biegu wentylator słychać głośno w czasie jazdy ale nie jest to spowodowane tylko tym że to on aż taki głośny ale także tym że silni jest b.dobrze wyciszony. U mnie podróże z prędkościami 90-120 odbywają przy udziale szumów zewnętrznych a o pracy silnika przypomina obrotomierz.
Wachałem się jaką dać ocenę. Z gazem jest różnie raz spali 9 innym razem 12 poza tym teraz jest zima więc nie ma się co dziwić. W okresie letnim żadko przekracza 10litrów gazu/100km. Natomiast na benzynie zadziwia ekonomiką pod warunkiem spokojnej jazdy. Przy prędkości 100KM/h spala ok. 6,7litra.
Niestety jakość kosztuje. Ale wszystko to rekompensuje fakt, że auta te niewiele tracą wartości.
Borykałem się z drobymi usterkami ale na usprawiedliwienie powiem że odkupiłem go od człowieka który jeździł nim 8lat i jak mi się przyznał nie robił nic w samochodzie poza wymianą oleju. Więc wiadomo trochę zawieszenie trochę takie głupoty jak popsuta opornica wentylatora. Ostatnio zepsuł się przełącznik zespolony przy kierownicy.
Posiadam autko 14 miesięcy, po kupnie założyłem instalację gazową i przejechałem już samochodem 34tys. km i nie zdarzenia żeby mi odmówił posłuszeństwa w trasie.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.8 75KM 55kW [l/100km]

9,2