Ocena kierowcy - Audi A4 B8 Allroad quattro Facelifting

LuckyLuke, 4 lata temu
Silnik 2.0 TDI clean diesel 190KM 140kW
Rok produkcji 2015
Okres użytkowania: 5 lat
Audi A4 B8 Allroad quattro Facelifting 2.0 TDI clean diesel 190KM 140kW 2014-2015 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu : Napęd quattro - już zawsze będzie u mnie 4x4.
Inne : Jakość wnętrza - a raczej to jak się starzeje. Naprawdę po prawie 5 latach nie ma żadnych obtarć, pęknięć, etc.. A musiało przetrwać dzieci i psa ;)
To moja druga ocena wystawiona dla tego auta. Posiadam je od nowości - jeden właściciel, jeden użytkownik, pełen serwis. Przede wszystkim - kompletna bezawaryjność - 107 tysięcy kilometrów to może nie gigantyczny przebieg, ale daje już dość szansę na obiektywną ocenę, pozbawioną nieznanej historii i niewiadomego serwisowania. Po drugie bardzo udany kompromis pomiędzy osiągami, bezpieczeństwem, wygodą użytkowania i jakością wykonania. Lekko zwiększony prześwit, napęd quattro i super jakości skóra, która bez przesady pod 5 latach wygląda lepiej niż ta, którą oglądałem w nowym Tiguanie w wersji "full wypas". Co do minusów - opisałem w poszczególnych kategoriach.
Myślę, że tu ocena byłaby dość indywidualna, w zależności kto na co zwraca uwagę. Z rzeczy obiektywnych - olej wymieniany co 15kkm i na tym przebiegu niemal brak ubytku. Przyzwoite osiągi i niezła elastyczność, ale nie jest to niewątpliwie auto sportowe. Spalanie - adekwatne do 190KM, stałego 4x4 i automatu: ~10l - gęste miasto, ~8l przepisowa autostrada, ~6l przepisowe lokalne drogi.
Fakty: po tym przebiegu nie zauważam żadnych oznak zużycia (to a propos fachowców twierdzących, że S-tronic wytrzymuje max 100-120kkm). W moim przypadku jest ta pewność, że skrzynia faktycznie ma tyle co na liczniku. Biegi zmienia super płynnie i praktycznie bez najmniejszych szarpnięć. Klasyczny "problem" dwusprzęgłówek VAG - po puszczeniu hamulca chwilę zajmuję, żeby wysprzęglił i ruszył żwawo (szczególnie w trybie D). Domyśla rzecz - wyłączyć Start/Stop. Olej w skrzyni wymieniany zgodnie z zaleceniem - co 60kkm.
Auto jest zwarte i sztywne. Jeździłem naprawdę dużą ilością samochodów i A4 (koniecznie z Quattro!), daje duże poczucie pewności i bezpieczeństwa. Koła 245/45R18 są rozsądnym kompromisem dla komfortu bez większego uszczerbku dla prowadzenia.
Bez dodatkowego zabezpieczenia pojawiały się i będą pojawiać drobne odpryski. Dodatkowo robale rozbijane przy dużej prędkości spowodowały lekkie odbarwienie lakieru na przodzie maski. Auto użytkowane, a nie dopieszczane.
Normalnie. Widać to co trzeba widać. Czujki przód/tył - to oczywista kwestia przy tych gabarytach.
Generalnie tak na 4,5 gwiazdki. Wszystko tam gdzie być powinno, przełączniki i pokrętła chodzą z fajnym oporem i wyczuwalnym klikiem - jednym słowem dopracowany temat. Drobny minus - pojedynek między podłokietnikiem a kubkami z kawą ;) Z fajnie przemyślanych drobnostek - podgrzewanie fotela kierowcy zostaje włączone, aż je deaktywujesz, natomiast pasażera wyłącza się samo po wyłączeniu silnika. Nie jeździsz potem przez tydzień z gorącym pustym fotelem ;)
Tu też tak 4,5 gwiazdki. Tam dałem 5 to tu dam 4 :) Grzeje, chłodzi - wszystko jak należy. Na minus - długi czas rozgrzewania silnika.
To najsłabszy parametr patrząc na wydaną kwotę, ale... pytanie kto czego szuka. Dla mojej rodziny 2+2 z niedużymi dziećmi i psem, mieścimy się bez problemu. Najgorzej zaprojektowane jest miejsce przez pasażerem z przodu. Konsola "wchodzi" nieco na pasażera, potęgując uczucie ciasności. Bagażnik ma ~500 litrów i tylko raz/dwa razy w roku zakładam boxa na wyjazdy wakacyjne. Ustawny z niewielką dodatkową powierzchnią pod podłogą. Osobiście preferuję lepsze wyważenie pojazdu, dobre zawieszenie i prawdziwe 4x4, niż kilka cm powierzchni.
Dość indywidualna rzecz w ocenie. Przede wszystkim to diesel. Wydaje się, że jest głośniej niż tak naprawdę jest. Ogólnie samochód niewątpliwie dobrze wyciszony, choć nie jest to limuzyna.
I tu znów zależy jak serwisujesz. Przez 3 lata miałem pakiet Serwis plus, więc cały serwis był za darmo. Później dalej serwisuję w ASO i jest bardzo drogo. Wszystko robione zgodnie z "terminarzem", jedynie dodatkową wymianę oleju co 15kkm robię poza ASO (w końcu bez przesady ;) ). Auto odwdzięcza się zupełną bezawaryjnością.
Drogo, ale ja osobiści uważam, że wiem za co zapłaciłem i... nie przepłaciłem. Można taniej, ale będzie to kosztem jakiś wyrzeczeń.
Kompletnie nic
Kompletnie nic