Ocena kierowcy - Audi A8 D2 Long

audarius, 18 lat temu
Rok produkcji 2000
Audi A8 D2 Long 4.2 310KM 228kW 1998-2002 - Oceń swoje auto
Ogólnie jednak kolejnym autem tym razem będzie S8.
Silnik jest rewelacyjny choć lepszy i z lepszym brzmieniem był 4,2 32v, poprzedni który miałem z 98, a nie jak ten 40V.
Świetna skrzynia, ale nie wybacza błędów gdy się żle z nią obchodzi, np. nie lubi za częstego trybu tiptronic, lub bezpośrednio po uruchomieniu w szczególności zimą, lepiej nie przyspieszać ostrzej dopóki nie osiągnie temperatury roboczej. Wymagane bezwzględnie stosowanie zaleceń z instrlcji obsługi.
Właściwości jezdne wspaniałe i brak problemów z trakcją, ale tłumienie poprzecznych nierówności w szczególności, niedopracowane i drażni. Bardzo bezpieczne zachowanie podczas exstremalnych sytuacji, a takie były. Innym autem zapewne już tego komentarza bym nie pisał.
Wg. mnie bardzo dobre, choć nie jest to ocena w pełni obiektywna, gdyż wydatnie w manewrach pomaga parktronic, w tym aucie z 2000 r. w serii.
Ergonomia jak w każdym audi, czy to A6, czy A8 doskonała i zawsze nawet po raz pierwszy jak zasiadłem za sterami to czułem jakbym nim jeżdził od zawsze. Jedynie sterowanie w kierownicy radiem,telefonem itd. uważam za niezbyt wygodne, jak dla mnie.
Moje auto jest z solardachem i webasto, więc jest dodatkowo prawie cały czas przewietrzane, a wrazie potrzeby na postoju można uruchomić dodatkowe ogrzewanie lub wentylację, bez ogrzewania. Ogólnie pełny wpły o każdej porze roku na warunki wewnątrz. Jeden mankament, ale chyba to nie wina auta, że podczas np. ulewy żeby nieparowały szyby (tylko na trasie)musi być włączony nadmuch na przednią szybę.
W pełni wystarczająca w szczególności z tyłu dla pasażerów dużo więcej miejsca niż w większości aut. No i bagażnik, jak dla mnie rewelacyjny, i wydaje mi się (wożę nim towar), że bagażnik+tylne siedzenia to więcej niż w A6 avant.
W porównaniu do turbodiesli, przeglądy (1500 -2500zł - serwis) i rozrząd z pompą wody (3100zł+robocizna - oryginał) to jest OK. Choć częsci mogły by być trochę tańsze, to przy silniku 4,2 niezawiele jest do wymiany. Ostatnio 3 zawory mi się zawiesiły od nagaru po oleju castrol rs 0w40, więc przeczyszczenie+uszczelki głowic, olej,świece, uszcz. pokrywy rozrządu,wałków, zaworów i przewod. wodnych + rozrząd +przegląd duży z filtrami paliwa. oleju, powietrza. 2x filtry wentylacji to razem 13 tys. uważam za rozsądne. Klocki przód 800+tyl 300, ale szybko się drą.Spalanie jak na to co oferuje auto OK. Jrżdzę tylko i wyłącznie na 98 PB.
Często zawodzą tylne światła (żarówki). Jest to moja trzecia A8 i zawsze tak było. Zwis telefonu fabrycznego(cyfry migają)
Zależy, np. przyspieszone zużycie amortyzatrow i sprężym, o czym część użytkowników A8 nawet nie wie, ale widać to po zachowaniu się auta, a widzę takich sporo. Skrzynia biegów za delikatna. Luzy na przekładni kierowniczej.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 4.2 310KM 228kW [l/100km]

17,9