Ocena kierowcy - Audi Q5 II SUV

Rok produkcji 2019
Audi Q5 II SUV 2.0 40 TDI 190KM 140kW 2019-2020 - Oceń swoje auto
Zawieszenie
Inne : Trzymanie się drogi, pewność prowadzenia
Inne : oprogramowanie skrzyni biegów i sposób w jaki zarządza zmianą biegów, szarpanie, brak reakcji w niektórych momentach
Pisałem ponad rok temu jako Maciej - wyszła średnia recenzja tego auta. Dziś ma prawie 3 lata i 70 tys km, zbliżam się też do zakończenia wynajmu długoterminowego w audi. Trochę się poprawiło w mojej ocenie (lub do niektórych rzeczy które irytowały przywykłem) Podsumowując najważniejsze: Bardzo małe spalanie - średnie z komputera po ponad 70 tys km pokazuje 7,1 l / 100 km co uważam za bardzo niskie bo lekkiej nogi nie mam i lubię korzystać z możliwości auta. Po tym prawie 3 letnim okresie, nadal uważam że auto ma źle oprogramowaną skrzynię biegów, nastawioną na najniższe zużycie paliwa co powoduje że "na siłę" zapina maksymalnie szybko jak najwyższe biegi. Szczególnie odczuwalny jest spadek mocy przy dynamicznym przyspieszaniu pomiędzy 5tym i 6tym biegiem czyli dokładnie w większości sytuacji drogowych w których się znajdujemy np wyprzedzając ciężarówkę na normalnej drodze jadącą 70-80 km/h. Poza tym nadal podtrzymuję dobrą, wręcz bardzo dobrą opinię o zawieszeniu i trzymaniu się drogi; audi robi to bardzo kompetentnie i można zapomnieć że w końcu jedzie się wyższym autem niż sedanem. Jest bardzo zwrotne i zwinne w zakrętach, i dobrze łączy komfort ze sprężystością zawieszenia. Mam wersję z regulacją trybów jazdy i szczególnie kierownica jak i zawieszenie wyraźnie różnie reaguje pomiędzy nastawami "comfort" i "dynamic" Dobrze działają pakiety wspomagania w jeździe miejskiej a szczególnie poza miastem z których często korzystam jak np pełzanie w korku czy aktywny tempomat na szybkich trasach. Dobre audio - Bang&Olufsen choć mimo super premium marki i rzekomo kilkunastu głośników, zestaw założony w audi gra dobrze ale daleko mu np do Bowers&Wilkins czy nawet do podobnego (wartością dopłaty w volvo czy bmw) Harman Kardon Wnętrze - unikajcie wykończenia piano black - porysowane niemiłosiernie i ciągle zakurzone. Tapicerka skóra w połaczeniu z tkaniną ok ale łatwo się brudzi i wnętrze wygląda trochę smutno w odcieniach szarości i czerni a czarna podsufitka optycznie zmniejsza wnętrze.
Mało pali, jest cichy jak na diesla, szybko się nagrzewa i pewnie z lepszą skrzynią dałby z siebie więcej...
To jest główny problem tego auta- 7 przełożeń i źle oprogramowana, niezależnie od trybu jazdy
Sprężysty i komfortowy, świetnie trzyma się drogi. Muszą być naprawdę duże wyboje żeby zaczął hałasować. Daje przyjemność w jeździe po krętych drogach. Mały promień zawracania więc bardzo łatwe manewry
Daję 3 gwiazdki za niechlujny montaż w meksykańskiej fabryce gdzie przenieśli produkcję tego modelu - skrzypiące od nowości plastiki w drzwiach w aucie za prawie 300tys? Również niechlujny montaż skrzypiącej i wypinającej się gaśnicy (to pewnie już dealer) Hak holowniczy elektryczny - wysuwa się naprawdę jeśli pochylicie się pod auto i go wyciągniecie. Dobre wyciszenie przy laminowanych szybach. Do 140/150 km/h w aucie jest naprawdę cicho
Przód i boki super, dobra pozycja za kierownicy widać wszystko co się dzieje przed maską. Tył ok ale kamera cofania w dość słabej rozdzielczości i łatwo się brudzi a system jej mycia dziala tak sobie
Mam podłokietnik komfortowy który da się ustawiać w różnych pozycjach, ale pod nim są otwory na kubki więc albo macie dobrze ustawiony podłokietnik i nie korzystacie z kubków podczas jazdy albo odwrotnie - słabo pomyślane. Panel dotykowy do wpisywania np celu podróży - porażka. Trzeba pisać naprawdę wyraźnie żeby zrozumiał o co wam chodzi (w BMW o niebo lepiej) dlatego lepiej podawać komendy głosem i najwyżej potem korygować wpisy. Swoją drogą komendy głosowe mogą być wydawane w języku polskim i to jest super, ale już nazwy własne (np nazwa ulicy) są często kompletnie nie zrozumiałe przez system i jeśli nie mówicie D R U K O W A N Y M I literami i głośno to was nie zrozumie
Co ciekawe wraz z wzrostem prędkości zaczyna szumieć mocniej w ustawieniach auto choć tak zapewne nie powinno być. Znów porównanie do bmw posiadane wcześniej które miało znacznie cichszą klimatyzację. Poza tym szybko schładza czy nagrzewa wnętrze. BDB ogrzewanie siedzeń - działa błyskawicznie
Kierowca i pasażer z przodu bardzo dobrze ale tył tylko dobrze. Trochę wąskie siedzisko foteli sportowych. Mam dwoje nastolatków którzy nie cierpią z ciasnoty tyłu, ale też nie czują się rozpieszczani przez nadmiar miejsca na nogi. Bagażnik łatwy do zapakowania - komplet siatek, szyn i zaczepów pozwala na sporo konfiguracji. Najlepsze wykorzystanie bagażnika jeśli pakujecie się w miękkie torby - duże sztywne walizki zabierają mnóstwo miejsca
Ogólnie jak pisałem wyżej jest cicho a nawet bardzo - duża zasługa cichego silnika i laminowanych szyb polecam tą opcję jeśli lubicie słuchać akustycznej muzyki w aucie
Niskie spalanie. Przeglądy nie wiem - są wliczone w pakiet wynajmu
Gdyby inna jakość montażu i nie taka fatalna skrzynia biegów dałbym więcej.....
piszczące plastiki - interwencja u porządnego blacharza który uzupełnił brakujące(co druga) wpinki .... Hak holowniczy (korzystam z niego bardzo często) który ma elektryczne wysuwanie, wysuwa się raz na 5-6 razy
Brak ale też auto ma niecałe trzy lata i tylko 70tys

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 40 TDI 190KM 140kW [l/100km]