Ocena kierowcy - BMW Seria 1 E81/E87 Hatchback 5d E87

michal_p, 7 lat temu
Silnik 1.6 116i 115KM 85kW
Rok produkcji 2005
BMW Seria 1 E81/E87 Hatchback 5d E87 1.6 116i 115KM 85kW 2004-2007 - Oceń swoje auto
Auto zakupione od szwagra stąd decyzja o BMW (zmieniał na większe BMW). Czysty przypadek. Mielilśmy wcześniej Golfa III 1.9TDi potem Peugeot 206 1.4 benzyna. Nasza rodzinka to 2+1 więc gabaryty były wystarczające. Decyzja o zakupie to argumenty typu nowsze auto, sprawdzone, pewne, zadbane, nie składane z trzech innych, trochę większy bagażnik. Bagażnik przerósł nasze oczekiwania. Wbrew opiniom ludzi którzy muszą mieć gigantyczne kombi, bagażnik jest naprawde pojemny. Wyjazd na wakacje wraz z autkiem akumulatorowym dla córeczki na pokładzie nie stanowił problemu. Zaznaczam że nie jeździmy co miesiąc w kilkusetkilometrowe trasy stąd komentarz o kombi. Być może jest bardziej komfortowo, ale w tym momencie nam nie jest to potrzebne. Tylne siedzenia z tyłu mogą stanowić problem dla dużych dorosłych, ale w przypadku małego dziecka w foteliku miejsca jest dużo. Przednia siedzenia - trzeba sie przyzwyczaić. Po jakimś czasie okazuje się że wszystko jest pod ręką i jest wygodnie. Wykończenie z bardzo dobrych materiałów. Wszystko przyjemne w dotyku. Wersja posiadana to chyba troche wyżej niż standard ponieważ mamy 2-strefową klimatyzację, czujnik parkowania tył, podświetlane klamki, lusterko wewnętrzne przyciemniające się, wejście AUX i kierownicę sportową. Autem jeździ się fantastycznie. Jest cicho przyjemnie, świetnie się manewruje, trzyma się drogi jak gokart. Kupiłem nowe opony Michelin CrossClimate i auto na nich zachowuje się cudownie. Jedyny mankament to niestety silnik. Jest wg mnie troche za słaby. Trzeba kręcić go dość wysoko lecz wtedy wzrasta spalanie. Myslę że 1.8 i więcej jeest lepszym wyborem, ale jak pisałem wcześniej zakup to przypadek. Opisy w internecie przestrzegają przed zakupem tej wersji ze względu na wadę fabryczną. Wiele aut było objętych akcją serwisową. Mój niestety nie (silnik N45) ale myślę że to dlatego iż było sprowadzone z Niemiec. Chodzi oczywiście o wadliwy napinacz łańcucha rozrządu, który powoduje przeskoczenie łańcucha. Przżyliśmy to mimo iż auto było niezwykle zadbane, miało stałą opiekę serwisową. Wszystko było wymieniane na czas i było garażowane. Przy 128000 łańcuch przeskoczył (niezbyt przyjemne uczucie podczas jazdy). Na szczęście niedaleko od znajomego serwisu. Dało sie przeżyć. Od tej pory bez problemu. Silnik chodzi super. Generalnie auto uważam za bardzo udane. Przekonałem się do BMW mimo że moją miłością motoryzacyjną było Volvo :-) Jeździłem dużo S70 wersja T5 w automacie, która do dzisiaj zostaję moim marzeniem do kolekcji :-) Gdyby finanse pozwoliły to za jakiś czas chcyba chciałbym kupić nową "jedynkę". Pewnie nie da się w niej wymienić już samemu żarówek jak u mnie ale cóż, taka drogę obrali producenci i nie mamy na to żadnego wpływu. Bez względu na markę.
Trochę za słaby i z wadą fabryczną. Podobno po 2008 usunięta. łańcuch rozrządu przeskoczył więc jest już wymieniony. Przy okazji cewki i świece. Też sie podobno w tej wersji przepalają
Rewelacja. płynnie i prezyzyjnie. Brakuje jednak czasem 6-go biegu
Fantastyczny. Zawiesznie pancerne. Trzyma się drogi doskonale
Z tyłu trochę gorzej ale jest czunik cofania. Generalnie super.
Wysztko po ręką, duże przyciski, bardzo wyraźnie widać wszystkie informację. Zegary tradycyjne - nie jakieś LCD. DLa mnie super. Wychodzę z założenia że lepiej mnie i czytelniej niż choinka z tabletu zamiast deski rozdzielczej.
Nagrzewa sie bardzo szybko. Brak parowania szyb, super pomysł z gigantycznym strumieniem powietrza na przednią szybę
Dla ludzi do 185cm OK. Tył troche ciasny, ale dla rodzinki 2+1 jest wystarczająco i komfortowo
Rewelacja. Jestem pod wrażeniem
Niestety spalanie dość wysokie. Reszta na razie w normie
Nowe chyba trochę za drogie, ale BMW nigdy tanie nie było. Kwestia wyboru.
Drobnych brak. Jedynie spryskiwacz tył, ale ten model tak ma
No niestety dopadł nas łańcuch rozrządu. Koszt wymiany ok 1500zł

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 116i 115KM 85kW [l/100km]