Ocena kierowcy - BMW Seria 3 E46 Touring

Cezary C, 2 lata temu
Silnik 318 d 115KM 85kW
Rok produkcji 2004
BMW Seria 3 E46 Touring 318 d 115KM 85kW 2003-2006 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu : Mała moc, a tylny napęd i tak daje frajdę z jazdy i z tym silnikiem jazda tym autem to czysta przyjemność.
Silnik : 2 litry pojemności a oszczędniejszy niż nie jedno 1.6d w hatchbacku.
Karoseria : Rdza, rdza i jeszcze raz rdza. Przednie błotniki trzeba uważnie sprawdzać. U mnie zaczęły rdzewieć od środka.
Jestem 2 właścicielem w kraju i 3 ogólnie. Użytkuję autko już 4 rok i jedynie raz mnie zawiodło, ale to z mojej winy bo miałem stary akumulator, który odmówił pracy. Miałem okazję jeździć autami o podobnych gabarytach typu honda civic z 2007 lub seat ibiza z 2010 w kombi i musze stwierdzić, że moje bmw jest wygodniejsze i mniej części wymieniałem niż właściciele ww. samochodów. Jest to kombi/touring więc miejsca na bagaże jest całkiem sporo, chociaż przez tylny napęd i ustawienie głośników w bagażniku, to trochę mniejsza ibiza jest bardziej pakowna, ale nigdy nie miałem problemu by czegoś nie móc przewieść. Zależnie od stylu jazdy spalanie oscyluje między 5L a 7.5L. Po mieście trochę dynamicznie uzyskamy spalanie w okolicach 7l, natomiast w trasie spokojna jazda bardziej ekonomiczna do 100 km/h to uzyskamy spalanie rzędu 5.5-5.7L. Jeżdżąc codziennie do pracy trasą s8 80km w dwie strony właśnie tym stylem uzyskałem 5.66l/100km.
Silnik wytrzymały, odpala w mrozy nawet przy spalonych świecach. Mało konfliktowy bo jest to mniej skomplikowana jednostka niż 150km. Rozmawiałem z użytkownikiem silnika 150km i jego spalanie wynosiło średnio 7-8l a u mnie wynosi 6-7, wiec jeżeli ktoś szuka auta nie skomplikowanego i oszczędnego i nie musi mieć setek koni pod maską to polecam i to bardzo.
Tutaj niestety 4 gwiazdki, bo nie mogę zlokalizować dlaczego 1 bieg mi czasem wchodzi z oporem jak jest zimny silnik, a po rozgrzaniu bardzo rzadko. Olej wymieniany i inne podzespoły. Ogólnie biegi wchodzą gładko.
Mimo że jest to kombi/touring to pewniej się czuję podczas codziennej jazdy i podczas wchodzenia w zakręty niż firmowym oplem astrą w kombi z 2018 roku.
Chyba najsłabszy punkt tego samochodu. Przednie błotniki rdzewieją chyba z reguły i jak nie zabezpieczy się tego za w czasu to będzie trzeba wymieniać całe, tak jak ja to zrobiłem. Koszt na stronie na A 560zł za dwa malowane pod kolor i po kłopocie. Niestety klapa bagażnika też łatwo ulega rudej i to w taki sposób ze użytkownik może tego nie spostrzec za w czasu (pod blendą z oświetleniem tablicy rejestracyjnej oraz przycisku otwierania klapy) a tu ciężej o nową klapę bo zamienników nie robią i trzeba szukać. Trafiłem zdrową sztukę za 300zł.
Widoczność jest dobra w każdą stronę. Lusterka nie są duże, ale dobrze z nich widać. Ja mam widoczne martwe pola w moich lusterkach i są ogrzewane, wiec w każdą pogodę wszystko w nich widzę.
Na początku myślałem, że przyciski od szyb przy dźwigni zmiany biegów to kiepski pomysł, tak użytkując 4 rok ten samochód, uważam że jest to bardzo dobre rozwiązanie. Cały czas lewa ręka na kierownicy a prawą na trzymamy na podłokietniku lub dźwigni zmiany biegów to tylko lekki ruch ręką i szyby otwarte i nie trzeba łapać kierownicy prawą i szukać przełączników na ślepo lewą ręką.
Nie zależnie od pory roku mam ustawione 18°C na klimatroniku. Male pokrętło między środkowymi nawiewami ustawia czy powietrze ma być chłodne czy ciepłe. W zimę na maks 3 czerwone kropki i jest ciepło, tata w swojej hondzie musi ustawić 21°C by mieć jak ja. W lato ustawiam nawiew na nogi i uchylam szyby i jest w porzadku. Jak jest gorąco to wystarczy włączyć klimatyzacje i tryb auto i dość szybko jest przyjemna temperatura i tryb auto rzadko kiedy korzysta z pełnej mocy nawiewu, dzięki czemu jest stosunkowo cicho.
Mam 182cm wzrostu i dla mnie jest okej. Niestety juz osoba siedząca za mną nie ma wtedy az tak dużo miejsca. Myślę że w podróży powyżej 400km zaczęła narzekać na małą ilość miejsca. Poza tym jest OK.
Tu niestety tylko 3 gwiazdki. Wiem, że jest to wina wieku auta i pewnie wymiany kilku uszczelek albo i nie, ale już przy 100km/h jest dosyć głośno. Można rozmawiać, ale na szept lub na prawdę cichą rozmowę nie ma szans. Jednakże mało słychać czynników z zewnątrz, dopiero jak się uchyli szybę.
Jest to BMW, więc już na start w ubezpieczeniach składki idą w górę. Ceny części nie odbiegają tak bardzo od innych marek. Największa różnica jest przy częściach, które bmw zaprojektowało inaczej niż inni producenci. Na przykład wahacze z przodu. W wieku autach są wymienne sworznie, które kosztują średnio 50-70zl za sztukę, a w e46 są sworznie nie wymienne i trzeba wymieniać cały wahacz. Świadomie człowiek wie że wymienia całość i będzie z tym spokój na długi czas, jednak wydanie jednorazowo na jeden komplet ponad 300zł jednak uderza po kieszeniach.
Stosunek ceny jest bardzo dobry, dopóki nie chcemy kupować auta z silnikiem 3.0, nie ważne czy benzyna czy diesel. Wtedy ceny ida w górę a z wlaszcza gdy jest to coupe. Na szczęście touring jest prawie najtańszą wersja nadwoziową w tym modelu.
Nie mogę dać 5 gwiazdek, bo jak przez 3 lata użytkowania nie było nic do wymiany oprócz filtrów, oleju i żarówek, tak w 4 roku wymieniłem juz sporo drobiazgów typu świece, koło pasowe z paskami, zacisk hamulcowy.
Największą usterką, którą miałem to wymiana koła pasowego. Przy wymianie łączników stabilizatora okazało się że mimo dobrego wyglądu z zewnątrz przy ich kontroli rozleciało się jedno z dwóch mocowań łącznika.

On - zużycie paliwa dla silnika 318 d 115KM 85kW [l/100km]

6,1