Ocena kierowcy - BMW Seria 5 E39 Touring

booggie@wp.pl, 14 lat temu
Silnik 530 d 184KM 135kW
Rok produkcji 2000
BMW Seria 5 E39 Touring 530 d 184KM 135kW 1998-2004 - Oceń swoje auto
Silnik : Jest to moje pierwsze BMW. Kupiłem w 2007 r. jako 7-letnie, sprowadzone z niemiec, z przebiegiem 171 tys. km (udokumentowane i sprawdzone w bazie danych BMW - \"Fusa\"). Żona mówiła mi, że \"oszalałem\" kupując 3-litrowe auto. Ja miałem nadzieję, że wiem co robię i ... nie zawiodłem się. Jestem usatysfakcjonowany w 100% a nawet więcej (moja żonka też już zmieniła zdanie ;-)) Są tacy, którzy nie wierzą, że można autem ważącym 1700 kg i mającym 184 KM spalić poniżej 6 L/100 km. Ja mogę to udowodnić. I nie mówię tu wcale o \"jeździe emeryta\" średnio 80 km/h razem z ciężarówkami, tylko o normalnym, w miarę jednostajnym poruszaniu się 100 - 120 km/h po trasie. Zwalniamy na 70-tkach, dynamiczne przyspieszenie \"do deski\" gdy trzeba kogoś wyprzedzić (wtedy właśnie przydaje się 390 Nm momentu obrotowego), a potem znów równo i z delikatnym obchodzeniem się z pedałem przyspieszenia => wynik: trasa Wa-wa - Bełchatów i spowrotem >> 5.7 L/100km.
Silnik : awaria pompy płynu chłodzącego przy 200 tys. km
Przy regularnej wymianie oleju (jeżdzę cały czas na mobil1 0W/40 TurboDiesel) co 15 tys, tankowaniu dobrego paliwa (orlen verva, lotos dynamic) wymianie filtra powietrza (lub czyszczeniu jeśli ktoś zamontował gąbkowy) silnik będzie służył bardzo długo z dobrą kulturą pracy. Autko używam przeważnie (80%) w trasie jako rodzinne TGV ;-). JJak dla mnie SUPER!. W zeszłym roku miałem okazję być w Paryżu (1600 km w jedną stronę). Podróż zajęła mi 18 godz. z przerwami na odpoczynek i nie odczuwałem żadnego dyskomfortu siedzenia za kierownicą (są u mnie ortopedyczne fotele z pompowanymi poduszkami w odcinu lędźwiowym). Średnie spalanie z całej podróży 6,8 L/100km a na autostradzie w Niemczech raxczej nie jechałem 120 km/h ;-)
Opis poniżej.
Po zakupie wymiana wszystkich amortyzatorów oraz tulei metalowo-gumowych (4 szt. bo to kombi) => Lemfordera po 160 zł/szt. oraz tulei \"pływających\". Efekt - skończyło się dudnienie przy przejeżdżaniu przez poprzeczne nierówności (np tory kolejowe). Są to materiały eksploatacyjne, które trzeba wyminić jeśli chce się pojeździć autem kilka lat w komforcie. Trochę drog, ale po wymianie tego wszyskiego rewelacyjne trzymanie drogi jak na tak duże i ciężkie auto.
Troszkę ciasno z tyłu jeśli kierowca jest dość wysoki i odsunie fotel max do tyłu. (Ale chyba tylko duże VAN\'y i ... skoda superb ;-) nie mają z tym problemu)
BMW - radość z jazdy :-)
Opisałem poniżej w dziale \"silnik\" ;-)
Jeśli trafi się na serwisowany i bezwypadkowy egzemplarz to za przyzwopite pieniądze można nabyć auto, którym pocieszymy się jeszcze parę ładnych lat, a przy tym mamy zagwarantowane podróżowanie w komfortowych warunkach i z niezłym przyspieszeniem kiedy tego potrzeba. Będę chciał kupić w przyszłości używane E60 - tylko dlaczego \"wyprostowali\" w nim deskę rozdzielczą?? ;-) - wszystkie poprzednie \"bunie\" do modelu e39 miały fajnie zwrócony w stronę kierowcy kokpit i tak powinno zostać!
Wymiana pompy płynu chłodzącego przy ok. 200 tys. (oryginalna Hepu zamawiana w Bawiaria motors przy Czerniakowskiej - 330 zł). Przyznam się, że z własnej winy zapłaciłem więcej za całą naprawę, gdyż nie zareagowałem na czas na szumy w przodzie silnika i pompa zatarła się w czasie jazdy a co za tym idzie zerwała duży pasek, który wciął się pod napinacz paska od klimatyzacji :-( => efekt > musiałem wymienić wspornik pod klimatyzację (bo napinacz jak się odgiął to za bardzo wyrobił gniazdo z tulejką), napinacz paska klimatyzacji i pasek klimatyzacji (Części zamawian w \"Bawaria motors\" - wspornik pod klimę 270 zł, napinacz paska klimy 150 zł) .. no i robocizna do tego wszystkiego. Ale przeżyłem ;-)

On - zużycie paliwa dla silnika 530 d 184KM 135kW [l/100km]

7,1