Ocena kierowcy - Citroen BX Hatchback

Baca, 19 lat temu
Silnik 1.8 D 60KM 44kW
Rok produkcji 1992
Citroen BX Hatchback 1.8 D 60KM 44kW 1985-1993 - Oceń swoje auto
Jexdzi mi się tym autem b. dobrze, pomimo mojego wcześniejszego uprzedzenia do francuzó, a cytryn w szczególności.
Silnik cichy, pomimo prostej konstrukcji. Elastycznośc przyzwoita, wszak turbina robi swoje. No i bodaj 180 Nm momentu.
Po 220 tyś. km. przydałoby się wymienić synchronizatory, bo biegi już nie wchodzą lekko. Hałasów żadnych.
Lecą łączniki drążka stabilizatora. Poza tym, OK.
Chociaż na długich trasach brakuje podłokietnika. Przydałaby się regulacja kierownicy, moja wersja nie posiada. Poza tym, niesamowicie ergonomiczny. Jeździłem różnymi autami, nowoczesnymi też i wiem, że BX nie ma się czego wstydzić, pomimo tylu lat od skonstruowania.
Długo odparowuje przednia szyba. Poza tym - płynna regulacja obrotów nawiewu kabiny, nie spotkałem tego w żadnym aucie :).
Auto bardzo długie. Nawet przy maksymalnie odsunietych przednich fotelach, z tyłu podrużuje się w miarę wygodnie. A należy pamiętać, że jest to auto klasy średniej. W Vectrze tylko marzyć o takiej przestrzeni (choć to też wygodne auto).
Przy prędkości ponad 120km/h mocno słychać silnik.
Do 5 l. ropy przy w miarę spokojnej jeździe, zważywszy na lata powstania tego auta, to rewelacja.
Kupiłem ten samochód z braku kasy, po kradzieży poprzedniego. Teraz wiem, że lepszego bym nie kupił. Ocynk, metalik, kombi, klima, zielone szyby, elektrycznie sterowane, el. lusterka, centralny na pilota, kołyskowe fotele, wspomaganie kierownicy i hamulców, turbo, intercooler i to wszystko za 6,5 tyś (i to przed naszym wejściem do Unii, gdy spadły bardzo ceny). Co tu dodać, rewelacja.
Póki co, jeszcze nic mi nienawaliło. Oby tak dalej.
Nic, ale oczywiście trzeba pilnowac bieżących przeglądów.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.8 D 60KM 44kW [l/100km]

5,6