Ocena kierowcy - Citroen Xsara I Hatchback

Michał Majewski, 16 lat temu
Silnik 1.4 i 75KM 55kW
Rok produkcji 1999
Citroen Xsara I Hatchback 1.4 i 75KM 55kW 1997-2000 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Legenda głosi, że Citroeny są wygodne. ale jak już kupiłem i się przejechałem to "wygodne" to zdecydowanie mało powiedziane. To zawieszenie w połączeniu ze znakomitymi fotelami daje tak nieprzeciętnie komfortową jazdę, że przykładowo Opel Astra II z 2003 roku może się schować z podkulonym ogonem.
Układ elektryczny : Drobiazgi takie jak podświetlenie deski rozdzielczej.
Zawieszenie : Tuleje i sworznie wahaczy.
Karoseria : Jedyne co rdzewieje to kielichy zaiweszenia pod maską.
Bajka! Mój następny samochód to tez będzie Citroen i nie wykluczam, że też Xsara, tylko młodsza i z dieslem.
Moja Xsarcia ma najsłabszy z możliwych silników. Do sprawnego poruszania się po mieście zupełnie wystarcza, na trasę też ok o ile nie przekracza się 110km/h. Powyżej tej prędkości zaczyna się robić głośno.
Przy 96000km biegi wchodzą dobrze, nie haczą. Chociaż nie jest to już zmiana biegów jak w nowym aucie, ale mimo to poprawnie.
Po prostu bajka! Ktoś kto nie miał nigdy francuskiego auta niech żałuje!
W mojej 3-drzwiowej wersji widoczność do przodu i na boki jest znajomita, natomiast do tyłu jest kiepsko. Stąd moja ocena: dobrze, bo nie jest doskonale.
Kokpit nie dość, że piękny to jeszcze banalnie prosty w swej funkcjonalności. Do dziś wygląda dość nowocześnie jak na samochód z końca poprzedniego wieku. Dostęp na tylną kanapę bardzo ułatwiają jeżdżące na szynach przednie fotele (duży plus!). Na tylnej kanapie jest po prostu tak przytulnie, że w tej klasie aut trudno szukać bardziej przytulnej 3-drzwiówki. Dostęp do schowków, przełączników, uchwytów - doskonały.
Ogrzewanie lubi się psuć (regulacja prędkości nawiewów) ale jeśli jest sprawne to działa znakomicie. Ogrzewanie w zimie działa w bardzo którkim czasie po starcie. Powiem szczerze, że do tej pory poruszałem się Oplami i one moga się schować. W kwesti tempa rozgrzewania silnika - bezkonkurencyjnie.
W 3-drzwiówce ogromna ilość miejsca z przodu. Przy lekkim jej ograniczeniu na tylnej kanapie również jest sporo miejsca.
Tu nie jest idealnie. Do 90km/h panuje bardzo miła cisza w kabinie. Powyżej 110km jak dla mnie zaczyna się robić nieznośnie.
Zima: Miasto (Kraków): 8,5-9 l/100km Trasa: 7,5 l/100km Wiosna: Miasto (Kraków): 7,5 l/100km Trasa: 6,2 l/100km Innych pór roku jeszcze nie objeżdżałem :-)
Bajka! Za autko z 1999 roku, 4 poduszki, wspomaganie, regulacje kierownicy, ABS, 3 drziw, kolor złoty - piękna! W listopadzie 2007 roku dałem 8900zł. Do zrobienia od zaraz były: - rozrząd (350zł) - łożysko przedniego prawego koła (110zł) - tuleje i sworznie wachaczy z przodu (60zł) - tarcze hamulcowe z przodu (160zł) W ciągu miesiąca awarii uległ jeden z wtryskiwaczy (trzeci cylinder). Od tamtego czasu tylko leję benzyne i cieszę się każdym przejechanym kilometrzem jak dziecko :)
Elektryka - podświetlenie kokpitu przeważnie nawala. Poza tym ok.
Częściej niż w innych markach trzeba naprawiać zawieszenie. Ale to cena nieprzeciętnego komfortu. Do tego tylna belka zawieszenia. Jak padnie to koszt naprawy spory.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 i 75KM 55kW [l/100km]

6,9