Ocena kierowcy - Citroen Xsara I Hatchback

BSN, 13 lat temu
Silnik 1.4 i 75KM 55kW
Rok produkcji 1999
Citroen Xsara I Hatchback 1.4 i 75KM 55kW 1997-2000 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Piszą że kosztowne, ja w zawieszenie jak dotąd dużo nie zainwestowałem, a jest ono bardzo komfortowe. Nie jeden pasażer był mile zaskoczony, gdy się ze mną przejechał ;)
Układ elektryczny
Jestem zadowolonym użytkownikiem tego samochodu, poza kilkoma, może nie aż tak kosztownymi, co uciązliwymi usterkami spisuje się on bardzo dobrze, jeżdżę nim codziennie i jestem wręcz uczulony na jakiekolwiek nawet najmniejsze usterki. Szczególnie polecam wersję 3d młodym kierowcom ponieważ ta wersja ma delikatny, sportowy charakter. Wersja 5d będzie idealna dla rodziny, spokojnie zmieści się w nim 5 osób. Silnik benzynowy nie sprawia żadnych problemów. Wersja 1.4i przy dużym obciązeniu (4 dorosłe osoby) dość dużo traci na dynamice, zaś we dwójke można podrózować dość dynamicznie, wydaje mi się że podane przez producenta 14,5 s do 100 km to sporo za duużo, ja bym stawiał tak na 12 s do 100
Od 100 km/h zaczyna się dość głośna praca silnika. Dobra dynamika, lecz przy obciążonym samochodzie wyraźnie czuć jej spadek.
Biegi wchodzą dość dobrze (czasem denerwuje skrzypiące sprzęgło, warto od czasu do czasu spryskać linkę WD40)
Całkiem dobrze się prowadzj
słaba widoczność przez tylną szybę i słupki
po wymianie filtru kabinowego i po przejechaniu 10 tys km ledwo co leci powietrze z kratek nawiewowych, w zime przy -20 stopniowych mrozach dmuchawa przestała działać !! (wymiana dmuchawy - koszt 50 zł za używaną na allegro)
zarówno z przodu jak i z tyłu jak na konstrukcje pojazdu baardzo dużo miejsca, bagażnik również całkiem niezły
plastiki w desce rozdzielczej, coś pod schowkiem pasażera wpada w rezonans na nierównościach, czasem, gdy oprzemy rękę zaskrzypi tapicerka drzwi, skrzypią też lekko uchylone szyby (w wersji 3d).
Ceny napraw nie są drogie, cześci dostępne w 90 % bez problemów, jednak naprawę niektórych usterek warto zlecić doświadczonemu mechanikowi lub serwisowi Citroena (po wymianie filtra paliwa u pseudomechanika musiałem wymieniać cały przewód paliwowy - koszt 90 zł w ASO)
Według mnie za takie pieniądze nic piękniejszego napewno nie można kupić, samochód robi wrażenie, jest bardzo wygodny, i w miarę nieźle wykonany. Polecam wersję z welurową tapicerką
lampka w schowku nie zawsze się zapala, to samo w bagażniku, czasem przestanie świecić lampka podświetlenia nawiewów lub zegarów, po stuknięciu zapalają się. Zamki w drzwiach - nieużywane potem nie chcą się otwierać, czasem zamiast pilotem warto otworzyć drzwi kluczykiem. Czujniki otwartych drzwi niedziałają. Korozja lewarka do zmiany koła.
wada w układnie elektrycznym, samochód \"zgubił\" masę, po czym na desce rozdzielczej temperatura silnika wzrosła do maks i po kilku dniach zaczęła wariować strzałka od paliwa (podnosiła się i opadała) panowie z serwisu mieli problem ze znalezieniem usterki. Uszkodzony przegób - w tym samochodzie oznacza to wymianę całej półosi, ciężko dostać odpowiedni zamiennik, stanowczo nie polecam regeneracji półosi !

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 i 75KM 55kW [l/100km]

6,3