Ocena kierowcy - Dacia Duster II SUV

Marcin T., 4 lata temu
Silnik 1.3 TCe 150KM 110kW
Rok produkcji 2019
Dacia Duster II SUV 1.3 TCe 150KM 110kW 2018-2021 - Oceń swoje auto
Auto posiadam od półtora miesiąca, przejechanie 3500 km. Ogólne wrażenia z auta jest dużo lepsze niż się spodziewałem. Podoba mi się idea taniego auta dla szarego Kowalskiego, można kupić fajny tani samochód w cenie 6-7 letniego premium z zza Odry. Dużo podróżuje po Bałkanach i często zbaczam z głównych dróg, dlatego Duster od początki mnie kusił. Auto jest tanie więc ma kilka mankamentów, ale jestem w stanie je zaakceptować. Ciekawi mnie jaka będzie bezawaryjność tego auta po 100-150tys km i kilku latach użytkowania. Zobaczymy czy zasada jak dbasz tak masz się tu sprawdzi. Podsumowując, auto nie bez wad ale dużo bardziej przyjazne w codziennym użytkowaniu niż się tego spodziewałem!
Dynamika jak najbardziej zadowalająca, auto przyspiesza od samego dołu i nie dostaje zadyszki na wyższych obrotach. Brzmi przyjemnie, pracuje bardzo cicho, słychać go dopiero przy ostrzejszym traktowaniu. Spalanie do 120km/h bardzo fajne, nie powinno przekraczać 7l/100km, potem rośnie drastycznie. Po odebraniu auta z serwisu po 700km byłem na serwisie gdyż zuważyłem zbyt wysoki poziom oleju, panowie upuścili oleju. Przy 1500 km po dotarciu olej wymieniony, od tej pory stan oleju nie uległ zmianie. Pilnuje tego gdyż w megane z tym silnikiem ze względu na filtr GPF były sporadyczne problemy z benzyną w oleju i przybywaniem jego poziomu. U mnie nie przybywa ale odnoszę wrażenie że lej czuć benzyną. Może efekt placebo. Monitoruję sytuację. Silnik kilka razy podczas przyspieszenia szarpnął jakby się przykrztusił. Więcej problemów nie zaobserwowałem.
Kiepska, na prawdę kiepska. Mocno negatywnie wpływa na wrażenia z jazdy. Skrzynia szarpie, stuka przy zmianie biegów. Jeździłem wieloma autami, zawsze się przyzwyczajałem i po kilku godzinach jeździłem już płynnie. W Dusterze mam problem. W dodatki dochodzi irytujące wycie skrzyni biegów przy prędkościach 80-110km/h. Sprawa zgłoszona na serwis, Panowie stwierdzili, że to opony. Nie przekonali mnie, ale czas pokaże.
Jest naprawdę ok, nie mogę powiedzieć złego słowa. Wspomaganie działa mocno, mam wrażenie że utwardza się przy wyższych prędkościach.
Zbyt wcześnie żeby powiedzieć. Brak zastrzeżeń do powłoki lakierniczej. Uszczelki miejscami docinane jak nożyczkami. Uszczelka przy przednich drzwiach na wysokości lusterka skrzypi przy otwieraniu, obciera o drzwi.
Bez zastrzeżeń, do tyłu trochę gorzej ale rekompensuje to kamera cofania.
Do każdego auta człowiek po chwili się przyzwyczaja, jedyne czego trochę mi brakuje to jakiegoś miejsca na chowanie rzeczy w bagażniku żeby nie latały podczas jazdy, ale to drobiazg.
Mogła by grzać lepiej, przy mrozach około -8 stopni był problem nagrzać w aucie do momentu kiedy się szybciej nie jechało. Grzeje się bardzo długo, dopiero po 8-10 km w aucie zaczyna robić się przyzwoicie ciepło, ale taka podobno specyfika nowych jednostek napędowych, generują mniej ciepła. W 20 Hondzie miałem cieplutko w środku po 2 km. Klimatyzacji jeszcze nie sprawdzałem.
Dla 4 osób wystarczająco, w 5 tylko na krótkie dystanse. Ogólnie jak na tą klasę nic nie mogę zarzucić.
Jest naprawdę nieźle, na autostradzie słychać mocniej szum powietrza ale naprawdę nie jest źle.
Auto nowe, trudno ocenić. Wymiana oleju w ASO, olej miałem swój także robocizna + filtr i jakaś uszczelka 200zł, to dobra cena jak na ASO.
Gdyby nie skrzynia biegów nie miałbym żadnych poważnych zastrzeżeń, nie wiem czy problem występuje w innych Dusterach. Dobre auto jak za tą cenę.
Na razie nic się nie zepsuło, brak drobnych usterek. Wyżej wymienione drobne wady są raczej cechą samochodu, można je bagatelizować.
Brak poważnych usterek, niemniej nie jestem samochodowym laikiem, i dźwięki ze skrzyni biegów nie wróżą nic dobrego. Serwis nie widzi problemu, kazał jeździć dalej. Mam jeszcze 3 lata gwarancji więc jeżdżę, zobaczymy.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.3 TCe 150KM 110kW [l/100km]

7,3