Ocena kierowcy - Dacia Duster II SUV Facelifting

Eryk, ponad rok temu
Silnik 1.0 TCe LPG 100KM 74kW
Rok produkcji 2022
Dacia Duster II SUV Facelifting 1.0 TCe LPG 100KM 74kW 2021-2022 - Oceń swoje auto
Zawieszenie
Układ hamulcowy
Swojego Dustera odebrałem na początku Maja i już zrobiłem w ciągu miesiąca prawie 2 tys km - W tym trasa nad morze ok 500km w jedną stronę. Przyznam, że samochód na razie spisuje się świetnie. Mam wersję extreme i niczego mi brakuje jeśli chodzi o wyposażenie. Auto wygodne, łatwo się prowadzi, dla spokojnego kierowcy w sam raz. W dodatku bardzo ekonomiczne. Za 73 tys dostałem duży, komfortowy samochód, który jeździ za na prawdę niewielkie pieniądze dzięki instalacji lpg.
Jak na litr pojemności i tylko 100km to jest na prawdę nieźle. Jeżdżę prawie jak dieslem bo w sumie nie ma sensu kręcić go dalej niż do 2500-3000 obrotów jeśli akurat nie wyprzedzam. Fajnie się zbiera, nawet pod górkę i z obciążeniem. Spalanie jak na wagę i gabaryty na prawdę zadowalające. W dodatku lpg!
Niektórzy mówią, że mało precyzyjna, że się trzęsie dźwignia... Ja nic takiego nie zauważyłem. Biegi wchodzą gładko i nie mam problemów z ich wrzucaniem, włącznie z wstecznym który działa niespodziewanie dobrze. Nie mam do czego się przyczepić.
Jest komfortowo, lekko pływająco ale w granicach bezpiecznej jazdy. Nie czuć prędkości. Jeździ się gładko - nie ważne czy po dziurach, nierównościach czy prostej drodze. Zawieszenie robi robotę. Pracuje dosyć cicho. Hamulce działają jak złoto!
Piękny kolor szary urban. Ładna sylwetka. Co do rdzy to się nie wypowiem bo auto nowe. Lakier jeszcze nie porysowany, ale zabezpieczyłem go woskiem a w najbliższym czasie planuję nałożyć ceramikę. Odejmuję jednak jedną gwiazdkę bo przy wychodzeniu i wchodzeniu do auta często brudzę sobie spodnie o element karoserii, który jest zaraz pod drzwiami.
Widoczność na prawdę dobra. Wysoka pozycja pozwala widzieć więcej. Kamera cofania i czujniki parkowania sprawiają, że nie ma absolutnie żadnego problemu z parkowaniem czy manewrowaniem w ciasnych miejscach.
Jak to w Renault/Dacia - Trzeba się przyzwyczaić do obsługi radia, które ma dodatkową dźwignię za kierownicą do obsługi. Ja wcześniej miałem Renault i dla mnie to nie był żadne problem i jest to wygodne rozwiązanie. Dużo fizycznych przycisków i pokręteł. Wygodne fotele i dobrze zrobiona kierownica. Jest na prawdę dobrze
Dobrze grzeje, dobrze chłodzi. Mały silnik szybko się nagrzewa, co pewnie w zimie będzie dużym atutem. Jednak przednia szyba w deszczowe dni lubi sobie zaparować jeśli klimatyzacja nie chodzi bez przerwy.
Jak na kompaktowego suva w tych pieniądzach jest bardzo dobrze. Spory bagażnik, bez problemu zapakowałem rodzinkę na wyjazd nad morze. Miejsca z tyłu nie brakuje ani na nogi, ani na głowę. Z przodu też niczego nie brak. Schowek pasażera pakowny. Schowki w drzwiach mieszczą napój, parasolkę, okulary przeciwsłoneczne. Niczego więcej mi nie trzeba.
Nie korzystam z systemu start/stop a mimo to na postoju silnik jest prawie niesłyszalny. Podobnie jest podczas delikatnej jazdy którą preferuję - Silnika prawie nie słychać, dopiero na wyższych obrotach delikatnie warczy ale nie jest to irytujący dźwięk. Wyciszenie do prędkości 120 km jest bardzo dobre. Powyżej tej prędkości jest gorzej ale to nie przeszkadza gdyż bardzo rzadko jeżdżę prędkościami autostradowymi - Głównie miasto lub trasa 80-100km/h a wtedy jest na prawdę dobrze jak na tą klasę auta.
Aktualnie moim jedynym kosztem jest benzyna/gaz więc jest bardzo dobrze i oby tak zostało.
Nie ma nic lepszego w tej kasie jeśli chodzi o suva. Po prostu nie ma. Konkurencja co najmniej 30% droższa a niekoniecznie oferuje lepszy samochód.
Póki co wszystko działa i z niczym problemu nie ma więc daję maxa.
Nic złego się nie wydażyło.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.0 TCe LPG 100KM 74kW [l/100km]

8,2