Ocena kierowcy - Dacia Sandero III Stepway

Silnik 1.0 TCe 90KM 67kW
Rok produkcji 2022
Dacia Sandero III Stepway 1.0 TCe 90KM 67kW od 2021 - Oceń swoje auto
Karoseria : Ładne auto.
Silnik : Żwawy z bardzo dobrze dobranym momentem obrotowym.
Zawieszenie : "Dziuroodporne", ale przyjemne na co dzień.
Na początku, zanim zacznie ktoś narzekać na Dacię, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, do czego takie auto będzie mi potrzebne. Z perspektywy kilku miesięcy użytkowania widzę, że przeznaczenie tego autka w mojej rodzinie jest właściwe: jazda "wokół komina". I do tego sprawuje się świetnie. Jeśli, natomiast, miałaby służyć jako podstawowe auto w rodzinie, no to szału raczej nie ma ;). Jeszcze niedawno aut tej marki "kijem bym nie dotknął" :), ale przyznaję, że te nowe modele są naprawdę spoko. Za stosunkowo nieduże pieniądze (wiem, było też taniej), dostajemy nowe, sprawne w użytkowaniu, dobrze wyposażone auto. W moim przypadku z dodatkową, pięcioletnią gwarancją. W opozycji, dealer Fiata wycenił mi podobnie bogato wyposażoną Pandę na 72tys zł. :)))
Bardzo żwawa trzycylindrówka. Widać postęp w stosunku do pierwszych silników tego typu, np EcoBoost od Forda. Upierdliwe jest sprawdzanie poziomu oleju. Konstrukcja bagnetu sprawia, że g... widać. Ja nie ogarniam.
Szału nie ma :), ale robi robotę. Nie zdarzyło mi się, że jakiś bieg nie "wszedł".
Focus to to nie jest ;). Ale jedzie. Progi, dziury "łyka" jak mało który.
Wygląd, kwestia gustu. Nie udziwniony, jak daleki wschód, konserwatywny. Ładny.
Po przesiadce z minivana trzeba się przyzwyczaić. Ledowe światła mijania takie sobie, ale plus, że są w standardzie.
Są przyciski. Nie trzeba wszystkiego szukać w tablecie. On sam, może graficznie to średnia półka, natomiast działanie, dotyk, super. Piszę to, jako użytkownik iPadów Pro. Ogólnie, widać, że to auto jest zaprojektowane i skonfigurowane "z głową". Nie ma zbędnych wodotrysków dla snobów, natomiast jest sporo funkcjonalnych rzeczy i rozwiązań. W "trasy" nim nie jeżdżę, ale czuć, że fotele nadają się raczej na krótkie wypady. Pełna "elektryka" robi robotę, czujniki automatycznych świateł i wycieraczek pracują dobrze. Funkcjonalny podłokietnik, bardzo dobry uchwyt na telefon (choć wymieniłem na magnetyczny). AppleCarPlay, usb. Wiszaki na zakupy. Do codziennej eksploatacji - wzorowo.
Dobrze, choć autoklima działa dość "specyficznie". No, tanio jest przecież ;).
Bardzo dobrze. Plus za bagażnik z dwoma poziomami podłogi.
Nie narzekam.
Trudno jeszcze powiedzieć. Dokupiłem pięcioletnią gwarancję z przeglądami i zakładam, że będzie dobrze, bo konstrukcyjnie to raczej przestarzałe auto. Ale takie rozwiązania są, z reguły, trwałe i tanie.
Bardzo dobrze.
Na razie ok.