Ocena kierowcy - Fiat Bravo I

stj8@wp.pl, 16 lat temu
Rok produkcji 1997
Fiat Bravo I 1.4 75KM 55kW 1995-2001 - Oceń swoje auto
Inne : Stosunkowo mała awaryjność. Niezła dynamika i chęć wkręcania się na wyskokie obroty.Dobre trzymanie się drogi. Trzeba jednak uważać podczas ostrego hamowania z większym obciążeniem (3,4 osoby w pojeździe). Hamulce są wtedy trochę za mało skuteczne!
Układ elektryczny : kłpopt z radiem i tylną wycieraczką
Inne : kiepska powłoka lakiernicza
Przeniesienie napędu : trochę przedwczesne usterki rozrządy w obrębie głowicy
Całkiem niezłe auto, jeśli choć trochę o nie zadbać.
Uważam, że jak na tą pojemność i rok produkcji, jednostka napędowa zachowuje się całkiem dobrze. Niezła dynamika, elastyczność dla przeciętnego użytkownika całkiem zadawalająca, umiarkowane zużycie paliwa, kultura pracy całkiem poprawna oraz naprawdę mała awaryjność. W sumie, silnik całkiem dobry, wydajny, solidny.
Przełożenia dobrze dobrane, dobra synchronizacja, trochę ciężko wchodzi jedynka, pozostałe biegi już wchodzą lżej. Do tej pory bez żadnej usterki.
Jak na tę klasę samochodu, nie można mieć żadnych pretensji. Dobrze trzyma się drogi, w zakrętach też radzi sobie chyba nawet lepiej niż przeciętnie.
Widoczność naprawdę dobra, dla niskich kierowców trochę gorsza do tyłu, myślę o cofaniu. Martwe pola w normie, bez szczególnych utrudnień.
Ja mam 185 cm wzrostu i za kierownicą czuję się całkiem wygodnie. Zasięgi regulacyjne w zupełności wystarczające. Ergonomia nie sprawia , przynajmniej dla mnie żadnego problemu. Wszystko na swoim miejscu, łatwo dostępne.
Ogrzewanie dla siedzących z przodu jest całkiem dobre. Na tylnych siedzeniach bywa w mroźne dni trochę zimno. Tam ciepełko dociera znacznie trudniej niż do foteli przednich. Z wentylacją jest podobnie.
Nie można mieć raczej większych zastrzeżeń. Za mną pasażer średniego wzrostu siedzi w miarę wygodnie.
Tu również bez rewelacji, ale też większych zastrzeżeń.
Na razie, bez specjalnych wydatków ponadprogramowych. Spalanie na trasie ok. 7 l. po mieście o 1 l. więcej. Zakładam spokojną jazdę lecz nie śpiącą. Jestem kierowcą z 30 letnim stażem i wszelkie wariacje mam już dawno za sobą. Lubię jednak jazdę konkretną i tak jeżdżę, choć z tendencją do większej rozwagi. Częściej stosuje wybiegi, nawet długie, wyprzedam tylko wtedy, gdy da mi to sensowną korzyść itp. Stosuję olej mineralny do silnika, przeciętnej jakości, do skrzyni również. Klocki hamulcowe i okładziny też ze średniej półki. Autko utrzymuję w dobrym stanie technicznym. Nie narzekam na specjalne wydatki.
Ta relacja, przynajmniej w moim przypadku jest całkiem korzystna.
Muszę stwierdzić, że auto jest godne zaufania. Kilka razy małe kłopoty z gaśnięciem na wolnych obrotach. Kilka przepalonych żarówek. Zwykła drobiazgi, jak w każdym samochodzie. Usterka, zacinanie się tylnej wycieraczki.
Zdarzyło się, że podczas mojej nieobecności, żona zleciła naprawę i wymieniono wałek rozrządu. Jednak ja nie byłem o takiej konieczności przekonany, a muszę dodać, że jestem mechanikiem samochodowym.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 75KM 55kW [l/100km]

7,4