Ocena kierowcy - Fiat Bravo II Hatchback 5d

Tom, 4 lata temu
Silnik 1.4 T-JET 16V 120KM 88kW
Rok produkcji 2008
Fiat Bravo II Hatchback 5d 1.4 T-JET 16V 120KM 88kW 2007-2012 - Oceń swoje auto
Silnik : Bardzo żwawy i przyjmenie pracuje.
Samochód bardzo poprawny. Wygląd to kwestia gustu, ale może się podobać zwłaszcza z zewnątrz. W środku przeciętny, ale widać fiat na prawdę wykonał dobrą robotę. W samochodzie jeździ się bardzo dobrze. Auto bardzo łatwo się prowadzi i sprawnie przyspiesza. T-jet pozwala jeździć powoli i oszczędnie, ale jeśli trzeba to i można przycisnąć. Śmiało radzi sobie na autostradzie, chociaż powyżej 140 zaczyna palić ok 8+. Jeśli mógłbym coś w nim zmienić, to fotele na wygodniejsze i dołożyłbym tempomat (kwestia mojego egzemplarza).
120km to absolutne minimum do tego samochodu. Miałem okazję przejechać się wersją bez turbo 90km i czułem się jakbym holował za sobą jeszcze jakieś auto - ogólnie był dramat, dynamika zerowa. 120km T-jet radzi sobie natomiast sprawnie. Nie jest demonem prędkości, ale jeździ lekko i przyjemnie. Ma wystarczającą moc na trasę i do miasta. W miarę bez stresu można nim wyprzedzać, a dzięki turbinie nie musimy go szlifować wysoko jak wolnossaka. Spalanie jest rozsądne, chyba że zaczynamy mocno go przyciskać, lub jechać powyżej 140kmh. Prędkości autostradowe w ogóle go nie męczą, ma jeszcze zapas mocy.
No tutaj słabiutko, Skrzynia jest mało precyzyjna i bardzo delikatna (podobno też awaryjna). Lubi coś tam przy zmianie biegów lekko stuknąć czy zakrzaczyć (zwłaszcza jeśli szybko chcemy zmienić bieg), ale podobno ten typ tak ma. No cóż jeśli się zepsuje naprawie i będę jeździł dalej. Na pochwałę zasługuje 6 bieg dzięki któremu w trasie możemy poruszać się z autostradowa prędkością w ciszy i niskimi obrotami silnika oraz rozsądnym spalaniem.
Auto nie jest przeznaczone do sportowej jazdy i szybkiego pokonywania zakrętów, ale samochód prowadzi się dobrze i pewnie. Jadąc autostradą nawet z dużymi prędkościami jedzie jak po szynach, można puścić kierownicę a auto i tak jedzie prosto.
Po 11 latach zero rdzy. Tylko drobne ryski wynikające z braku kultury innych kierowców. Podowzie też dobrze zabezpieczone.
Widoczność jest ok, trochę przeszkadzają przednie słupki ale można się przyzwyczaić. Tylna szyba dość mała, ale też to co trzeba przez nią widać. Na pochwałę zasługują fajne duże lusterka boczne, dzięki którym łatwo cofać bo wszystko w nich widać.
Przeciętnie. Niby ma jakieś 2 miejsca na kubki, ale lepiej nic tam nie wkładać bo się przewrócą. Przyciski pod ręką, auto łatwo obsługiwać, nie przytłacza. Fajny klimatyzowany schowek. Brakuje mi tempomatu, ale to kwestia mojego egzemplarza. Średnio wygodne fotele w wersji podstawowej (trochę twarde i niedopasowane), być może w sporcie jest lepiej.
Klimatyzacja szybko i sprawnie chłodzi samochód. Ogrzewanie też daje radę, chociaż golf 4 szybciej mi się nagrzewał.
Bez zastrzeżeń jak na kompakt ok, 4 osoby podróżują wygodnie.
Bez zarzutów, w ruchu miejskim, silnik przyjemnie mruczy przy przyspieszaniu, przy jeździe ze stałą niską prędkością prawie nic nie słychać. Na autostradzie nawet przy prędkościach 160 w środku słychać tylko szum powietrza i lekki pomruk silnika. Można spokojnie jechać rozmawiać lub słuchać radia. Jest na prawdę dobrze.
Jak na razie wymiany eksploatacyjne, nic sie nie psuje. A części tanie. Podstawowe naprawy, meżczyzna może wykonać sam, pozostałe ogarnie każdy mechanik bo nie jest to technologia kosmiczna.
Bardzo dobrze, chociaż znaleźć zadbany egzemplarz na rynku wtórnym, zwłaszcza wśród niemieckiego gruzowiska igieł- "przebieg prawdziwy 1000%, bezwypadkowy 200%, pełen serwis 300%" jest ciężko.
Brak usterek, jedyna naprawa do tej pory to wymiana sprężyny przedniej, ale to wina mojej żony, bo zamiast omijać dziury mam wrażenie, że w nie celuje.
Brak poważnych napraw, chociaż trochę obawiam się o tą skrzynię. Liczę się z jej naprawą w przyszłości.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 T-JET 16V 120KM 88kW [l/100km]

7,2