Ocena kierowcy - Fiat Cinquecento

Silnik 0.9 i.e. S 39KM 29kW
Rok produkcji 1998
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Fiat Cinquecento 0.9 i.e. S 39KM 29kW 1991-1998 - Oceń swoje auto
Inne : Zdecydowanie bezawaryjność. Poza tym autko sympatyczne i niebudzące kontrowersji.
Krótko: nie jest to cud, ale i tak go kocham i w planach na razie nie mam jego sprzedaży
Nie ma co czarować silnik słaby tylko 40KM. Wystarcza do przemieszczania się. Rekompensuje to niskim zużyciem paliwa.Zdecydowanie nie lubi niskich obrotów, wtedy buczy i klekocze zaworami.
Tak sobie. Przełożenia ok, ale sama praca skrzyni pozostawia dużo do życzenia. Długi skok lewarka, duże luzy. Za to biegi wchodzą ok.
Dobrze trzyma się drogi, pod warunkiem że zawieszenie jest w dobrym stanie. Hamulce ok, natomiast nie ma ABS trzeba uważać na śliskim. Ma całkiem niezłą trakcję jak na tak nieskomplikowany samochód, fajnie się nim jeździ zimą. Brak wspomagania, ale lekko się kręci nawet na postoju.
Przez szyby super, natomiast trochę za małe lusterka boczne, a wsteczne to już w ogóle mikro. Dobrze widać w którym miejscu się "kończy" --> przydatne przy parkowaniu.
Wszystko co jest, jest w zasięgu ręki i łatwo się przyzwyczaić. Duży plus to światła które gasną po wyłączeniu silnika-nie trzeba pamiętać o ich włączaniu. Inna sprawa, że wyposażenia nie ma zbyt wiele, więc raczej nie ma co ergonomii pogarszać;)
Długo się nagrzewa (na trasie z 10km, w mieście trochę szybciej), ale potem już grzeje dobrze. BARDZO WAŻNE! TRZEBA MIEĆ SPRAWNY TERMOSTAT!.Ja miałem niesprawny i w aucie było zimno w trasie, a w mieście było znośnie, nawet z zasłoniętą chłodnicą, nie warto marznąć, bo koszt nowego to 40 zł. W lecie jedynym ratunkiem jest otworzenie szyb. Z drugiej strony w jeździe miejskiej nie jest to aż tak uciążliwe.
Mam wersję VAN więc pasażerów tylko dwóch i dla nich sporo miejsca. A tak serio to pewnie w zwykłych CC z tyłu jest ciasno-ale ja tego nie wiem.
Raczej słabo wyciszone. W środku głośno. Chociaż ostatnio zauważyłem że na śniegu jest zdecydowanie ciszej niż na asfalcie. Być może głośność pochodzi od opon, ale strach w lepsze zainwestować, bo prawie na pewno przekroczą wartość samochodu ;)
Jeżeli chodzi o koszty utrzymania to rewelacja. Pali mało. Co do napraw to ceny części symboliczne, a serwis w ASO też do najdroższych nie należy. Uważam jednak, że ASO jest od poważnych napraw, mniejsze rzeczy lepiej załatwiać w małych, prywatnych warsztatach-jest taniej, a efekt ten sam. Gorąco polecam utrzymywanie go w należytym stanie technicznym, jak coś szwankuje - naprawić. To nie kosztuje dużo, a samochód odwdzięcza się wyborną bezawaryjnością.
OK.
Niefabryczny alarm kiedyś nie dał zapalić silnika, wystarczyło go odłączyć. Poza tym silniczek od wycieraczek z przodu i z tyłu był wymieniany, nie grzeje tylnej szyby. I jakby często się żarówki palą, ale też ich koszt niewielki (1,50zl?) Poza tym wymienione ze zużycia bodaj 2x hamulce zawiszenie raz, przegub z przodu i poprawki lakiernicze przez te ostatnie 9 lat na łączną kwote ok 1000pln
Tutaj najmilsiejsze zaskoczenie :) CC nigdy mnie nie zawiodło. Raz pamiętam urwała się linka od sprzęgła, ale rzecz jasna obyło się bez holowania; wbiłem na postoju 3 bieg i zapaliłem go na biegu xD i tak dojechałem 10km do domu. I właśnie za to go kocham: niby się psuje, ale nie tak żebyś do chaty nie dojechał. Dodam że linka była po prostu zużyta a ja nie wiedziałem że trzeba ją zmienić(jak sprzyngło cinżko chodzi:)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 0.9 i.e. S 39KM 29kW [l/100km]

5,8