Ocena kierowcy - Fiat Cinquecento

Użytkownik, 12 lat temu
Silnik 0.9 i.e. S 39KM 29kW
Rok produkcji 1996
Fiat Cinquecento 0.9 i.e. S 39KM 29kW 1991-1998 - Oceń swoje auto
Silnik : Wyprzedzanie to przyjemność.
Układ hamulcowy : Zamarzający hamulec ręczny
Jestem zachwycony tym silnikiem. Elastyczność na satysfakcjonującym poziomie, piątka przy 60 km/h bez jakichkolwiek problemów i można jakoś przyspieszać. Przyspieszenie w zakresie 100-120 km/h na piątce, sprawia sporo przyjemności. Kultura pracy poprawna, nie ma problemu z uruchamianiem samochodu nawet poniżej -20 stopni.
Wszystko w porządku, choć już powoli synchronizator trzeciego biegu chce się ze mną pożegnać. Mimo trzech miesięcy użytkowania nadal nie mogę się przestawić z wciskanego wstecznego z 700tki.
Szału nie ma, ale przy odrobinie umiejętności jazda w zakrętach nawet tych ostrzejszych z prędkościami powyżej 100 km/h nie sprawia trudności, nawet na wąskich kapciach. Już nie długo mam zamiar wsadzić szersze, to na pewno się co nie co poprawi przyczepność.
Widać wszystko i wszędzie, lusterka boczne całkiem poręczne, niestety lusterko w środku trochę małe i ciężko je ustawić żeby było wygodnie przez nie obserwować akcję za samochodem.
Wszystko przełączniki do bólu czytelne, bez jakichkolwiek fajerwerków.
900tka grzeje się bez porównania szybciej niż 700tka. Wystarczy że wskazówka temperatury minie 50 stopni i już czuć ciepło w samochodzie, nie zmarzłem nawet przy -20.
Generalnie jeżdżę sam, 2-3 osoby siedzą całkiem przyjemnie, jeździło się też w 5 ale trudno to nazwać komfortową jazdą, choć i tak lepsze to niż autobus.
Silnik słychać dopiero przy wysokich obrotach (pod warunkiem że wydech jest sprawny), w trasie jazda z prędkościami 110-130 km/h nie jest problematyczna.
Części tanie, dostęp do większości elementów lepszy niż w 700tce, sporo można zrobić samemu. Spalanie od ok. 6 na trasie do 8/8,5 w mieście, z tym że jeżdżę naprawdę dynamicznie. Przy ostatnich mrozach, po mieście, na krótkich odcinkach (2-3 km), przy ostrej jeździe potrafi 12 wypalić.
Miał to być samochód \"na chwilę\" ale póki co, tak mi się spodobał, że zostaje. Za 2 tysiące złotych, można mieć względnie młode auto, ekonomiczne, do którego nie trzeba non stop dokładać.
Jak to w 16 letnim Fiacie, tu śrubka, tu plastik, tu żarówka, ale generalnie nie mogę narzekać.
Póki co odpukać, jedyną poważną naprawą był regulator napięcia.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 0.9 i.e. S 39KM 29kW [l/100km]

7,6