Ocena kierowcy - Fiat Cinquecento

zdzlip, 16 lat temu
Silnik 0.9 i.e. S 39KM 29kW
Rok produkcji 1996
Fiat Cinquecento 0.9 i.e. S 39KM 29kW 1991-1998 - Oceń swoje auto
Karoseria : Syn miał UNO z tego samego roku i było już słychać jak go rdza chrupie.Na szęście sprzedałem za 1000 zł. A w autozłomie kzali mi dopłacić za zezłmowanie:).Samochodzik udało mi się kupić w niewiarygodnie niskiej cenie-2700 zł.Oczywiście wietrzyłem w tym jakiś podstęp(to chyba wina naszych wiadomych polityków,którzy też we wszystkim wietrzą podstęp). Ale rzeczywiście wszystko było w porządku.Jest to ok. 1300 zł mniej od ceny rynkowej.Po prostu zdarzyła się okazja-musiałem tylko jechac po niego 600km. Trzeba szukać okazji.Pan Arek z garażu-zdecydowanie odradza model 700ccm. B.dobry samochodzik jako drugi w rodzinie.W dwie osoby w trasę także całkiem przyzwoity.Jeżeli ktoś nie ma drugiego samochodu, to tym również wszędzie zajedzie. Mam znajomego który CC900 był w Chorwacji.Silniczek w górach podobno ledwo zipał, zle zajechał i przyjechał tam i z powrotem (2600km) bez żadbych problemów i stresów(gdy się wybrał w podróż autko miało 120kkm przebiegu).Coś w tym chyba jest. Znam doskonale drogę do Chorwacji-szczególnie przez Austrię i wiem co się dzieje od Sloweni. Tak więc biorąc wszystkie za i przeciw z własnego doświadzenia oraz opinie znajomych i mechanika-zdecydowanie polecam ten model.Co ciekawe-w pracy mamy na stanie 9 Vanów Seicento, które są regularnie serwisowane, a zdarzało się że szlag trafił w trasie łożysko przy przebiegu 22kkm,dwa razy autka były holowane z trasy gdyż zapaliła się nie wiedzieć czemu lampka serwisowa,łozyska tylne po przebiegu 25kkm i inne pierdoły. Może dlatego, że to VAN-y.Moedl CC900,jężeli tylko jest w miarę zadbany-zdecydowanie polecam.
Karoseria : Autko 11 lat-karoseria w b.dobrym stanie-jedynie w niektóych miejscach konieczne zaprawki lakiernicze.Im starszy rocznik tym ocynk lepszy-paranoja-chociaż zdarzają się egzemplarze b.zaniedbane i zjedzone przez rdzę-jak się dba tak się ma-ot co.
Silnik : Nie wiem ile wytrzyma, ale Pan Arek z garażu mówił, że miał już egzemplarze z przebiegiem 300 tyś.km bez remontu.Przy przebiegu 100kkm-nie bierze oleju.Od 60kkm zalany mineralnym Elfem.Wprawdzie odnotowałem minimalne ubytki,ale jest to spowodowane poceniem się olejem spod głowicy-głowica planowana-nic nie pomaga-trzeba się przyzwyczaić.
Zawieszenie : Na śląskich drogach, amortyzatory i tuleje trzeba regularnie wymieniać co 30-40kkm aby nic się nie tłukło.Norma.Jak na takie małe autko b.przyzwoicie. Niektórzy zakładają amortyzatory gazowe-mały komfort ale wytrzymują dłużej.I cóż z tego.Dwa dobre amrtyzatory gazowe(twarde,zmniejszające komfort jazdy)trzeba zapłacić mi. 260 zł. Dwa tylne amortyzatory olejowe-cena 80 zł.Rachunek prosty
B.tanie części.Jeżeli ktoś ma czas i trochę wiedzy, większość rzeczy może sam zrobić.B.polecam zmodyfikowanego chipa-cena ok. 100 zł.Spalanie spada o ok. 0,5 l.Podnosi moment obrotowy. Zwiększa max.prędkość obrotów o 300. Nie wiem jak to wpłynie na trwałość silnika-ale podobno nie ma żadnego wpływu. Przydatne w jakichś sytuacjach krytycznych. Te 2-3 KM może czasami się przydać.Zdecydowany plus za blachę.
Autko nabyłem jako 11-to latka z przeb.95,000-prawdopodobnie:).Ma służyć jako samochód zapasowy.Do tej pory jeździłem samochodami dość dużymi i mocnymi.Ten mnie jednak zadziwił. W jeżdzie po aglomeracji śląskiej wcale nie jestem zawalidrogą.Silniczek pracuje całkiem poprawnie.Silnik ma założonego jakiegoś chipa zwiększającego ponoć moc.Przejechałem się dla porównania CC 900 od sąsiada z fabrycznym chipem i rzeczywiście jest zauważalna różnica,szczególnie na 2 i 3 biegu oraz przy jakichś wjazdach pod wzniesienie-ma trochę większy moment.
Skrzynia biegów niezbyt precyzyjna ale to kwestia wprawy-nic nie zgrzyta-ponoć to wina przebiegu, ale do zrobienia przez mechanika niedużym kosztem-wodziki i jakieś tam pierdoły plastikowe.
Trzeba na bieżąco wymieniać elementy met.-gumowe i amortyzatory-b.tanie w stosunku do innych aut-cztery amortyzatory-przód i tył-kupiłem na Allegro za 240 zł-paranoicznie niska cena.Z pozostałymi tulejami i robocizną(u Pana Arka w garażu :)) oraz regulacją zbieżności zapłaciłem razem 500 zł.Jeżeli te elementy są sprawne to jazda staje się w miarę komfortowa i bezpieczna
Nic dodać nic ująć-b.dobra-kupiłem tylko do środka duże lusterko panoramiczne-fabryczne b.małe i tył ponadto zasłaniają zagłówki
Jeżeli rozumieć pojęcie ergonomi jako układ człowiek-maszyna lub też warunki na stanowisku roboczym,to warunki pracy kierowcy są przyzwoite.Siedzenia w miarę ale na niezbyt duże odległości. Zrobiłemraz tym autkiem trasę(Mondeo miałem w warsztacie)ze Sląska do Elbląga i z powrotem(ok.1100 km)-jednego dnia. Na du....ku mało nie dostałem odcisków-bolało przez dwa kolejne dni. Nooooo ale to autko nie jest przeznaczone aabsolutnie na takie trasy-chociaż zajechałem tam i z powrotem całkiem bezstresowo w każdą stronę bez postoju i co najważniesze bez tankowania po drodze-rewelacja.
Ogrzewanie b.przyzwoite-ważne aby był całkowicie sprawny termostat-nie trzeba wtedy zastawiać chłodnicy lub też wyczyniać innych historii.Wiele egzemplarzy słabo grzeje albo przez awarię nagrzewnicy a z reguły w większości przez nisprawny termostat-poprostu jak zimno to trzeba go wymienić-groszowe sprawy.
Autko w zasadzie jest dwuosobowe-można ewentualnie jeszcze włożyć do tyłu dwoje małych dzieci lub jedną osobę dorosłą-nie zalecam-i to wszystko. Kierowca i pasażer mają niesamowicie dużo miejsca-proszę mi wierzyć-mam 182 cm wzrostu i jestem przyzwyczajony do dużych aut-ale CC bije na głowę nawet niektóre duże bryki.
Do 90km/h b.przyzwoicie-oczywiście na ustabilizowanych obrotach-przy przyśpieszaniu troszką głośniej. 90-110 km/h trochę głośno, ale znam autka z o wiele wyższej półki w których jest mało ciszej.Powyżej 110km/h-zalecam trochę głośniejsze nastawienie radia. Jak na tej klasy samochód-może być.
Sąsiad mający CC900 mowi, że nie udało mu się zejść pniżej 5,2 l/100km. Przy bardzo ostrożnej jeździe-trasa 150 km w jedną stronę-V max 110-udało mi się zejść do 4,5 l/100. Ale to prawdopodobnie zasługa zmodyfikowanego chipa-poprostu zwiększona sprawność silnika.Jak na samochodzik z silniczkiem 900ccm-żadnych rewelacji.Miałem kiedyś Fiata Cromę z silnikiem 2,5TD i palił na trasie 5,5l ON.Mondeo 1,8TD-6,5 lON na trasie. Wprawdzie to diesle ale jaka pojemność.Znajomy ma Suzuki z motorkiem 1,1 i na trasie wcale go nie oszczędzając osiąga średnie spalanie max.4,8 l/100km. No ale to Suzuki.Biorąc pod uwagę, że konstrukcja silnika 900-setki ma już blisko 15 lat-może być.
Jak na razie nie jest upierdliwy.Za krótko go mam.Wiem napewno, że nie wybacza jakichkolwiek zaniedbań.Jeżeli się dba, to jest w porządku.Konieczne serwisowanie co 10-12 tyś.(najlepiej u Pana Arka w garażu :)-tanio).Trzeba koniecznie sprawdzać wszystkie newralgiczne punkty i elementy i na bieżaco je wymieniać-naprawdę tanio i nie ma co oszczędzać.Wtedy nic się nie tłucze. Wprawdzie od czasu do czasu pojawiają się jakieś kosmiczne odgłosy,nie możliwe do zlokalizowania, ale z reguły same przechodzą. Czasami coś zatrzeszczy lub zaskrzypi nie wiedzieć czemu ale w miejsce z którego te odgłosy dochodzą na jlepiej psiknąć WD40 i z reguły pomaga :).
Jakna razie brak poważnych usterek. Wymianę amortyzatorów i tulejek w tym modelu traktuję jako normalną czynność serwisową,taką samą jak klocki tarcze itp. Im więcej się jeździ tym trzeba więcej płacić-normalne.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 0.9 i.e. S 39KM 29kW [l/100km]

5,6