Ocena kierowcy - Fiat Croma II

Silnik 1.8 16v 140KM 103kW
Rok produkcji 2006
Okres użytkowania: 5 lat
Fiat Croma II 1.8 16v 140KM 103kW 2005-2010 - Oceń swoje auto
Bałem się fiata, bo poprzedni, jakiego miałem to "maluch" oraz tipo, croma jednak zachwyciła mnie wnętrzem (jasne kolory, funkcjonalne rozwiązania kokpitu. Po pięciu latach użytkowania i przejechaniu łącznie 130tys kilometrów (prawie całość na gazie) mogę powiedzieć, że to najmniej awaryjny samochód jaki miałem (w moim użytkowaniu były: VW, opel, peugeot, renault, honda, chrysler - każdy robiłem sporo kilometrów), nigdy mnie nie zawiódł (dojechałem zawsze do celu, laweta nie była potrzebna, nawet myśl o niej).
Jednostka napędowa to oplowski silnik z niepopularnym do gazu oznaczenie XER, zagazowałem go i nie mam jak dotąd żadnych problemów (130 tys), regulowałem dwukrotnie zawory, za drugim razem - przy przebiegu 165tys - mechanik jeden miał graniczny luz i mechanik zeszlifował osadzenie kielicha na zaworze; koszt 150zł Owszem, po zakupie szybko pojawił się problem z odpalaniem; trochę obracał, gdy zaskoczył, pracował nierówno kilka sekund po czym wszystko działało ok. Okazało się, że pompa paliwa w baku była wadliwa; mechanik wymienił gumowe pierścienie (pasowały z skraplacza gazu) i wystarczyło na 80tys, po czym znowu musiałem to zrobić. Silni ma przyjemną dynamikę, nie mam ciężkiej nogi, ale można z niego wiele wycisnąć.
Brakuje 6. biegu, ale jest ok. Przerzucanie biegów trochę toporne, jak to w oplowskich rozwiązaniach
Dopiero teraz przy przebiegi 195tys. diagnosta zasugerował zmianę drążków kierowniczych, dotąd nic nie było zmieniane.
Moja croma ma 12 lat i zero śladów korozji.
W szystko w porządku.
Mi odpowiada, jest dobrze.
Klimatyzacja elektroniczna działa doskonale, chłodzi lub grzeje tak jak trzeba
Brakuje specjalnego miejsca na kubki lub butelki w przestrzeni kierowcy.
Jest bardzo dobrze.
Ceny bardzo przyzwoite, zamienników także sporo!
Dobry zakup w niskich cenach w porównaniu do innych modeli tej klasy.
Poza wspomnianą pompą paliwa w baku wymieniłem jeszcze (na 130 tys. mojego przebiegu): - cewka zapłonowa, - przy przebiegu 194 tys. rozciekła się chłodnica klimatyzacji, - podnośnik lewej szyby przedniej odmówił posłuszeństwa (kupiłem używkę za 50zł)
Brak! Jak dotąd :-)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 16v 140KM 103kW [l/100km]