Ocena kierowcy - Fiat Croma II

Michał, 2 lata temu
Silnik 2.4 20v Multijet 200KM 147kW
Rok produkcji 2008
Fiat Croma II 2.4 20v Multijet 200KM 147kW 2005-2010 - Oceń swoje auto
Silnik : Silnikowi nie brakuje mocy, jeździ się bardzo przyjemnie i pewnie bez względu na liczbę pasażerów i bagażu. Spalanie przyzwoite, 6-8 w trasie, w mieście (Warszawa) od 9 w górę.
Inne
Samochód nietypowy, w wersji z najmocniejszym silnikiem i automatem bardzo dobrze sprawdza się w długich podróżach. Posiada parę wad, lecz zdecydowanie przeważają zalety, szczególnie biorąc pod uwagę ceny tego modelu. Do miasta się nie nadaje, bo jest ciężki i przy wielokrotnym zatrzymywaniu i ruszaniu dużo pali, jeśli ktoś jeździ więcej w trasach, to świetny i całkiem żwawy wóz o przyzwoitym zapotrzebowaniu na paliwo.
Silnik pracuje bardzo przyjemnie, dobrze brzmi i równo rozwija moc. Przy wyższych prędkościach ledwo słyszalny. Jest to udana, lecz dość skomplikowana konstrukcja, więc trzeba dbać o jego wzorową obsługę.
Skrzynia jak przystało na automat z tych lat, nie jest bardzo szybka. Zmienia biegi poprawnie i nie mam z nią żadnych problemów. Poprzedni właściciel zmieniał olej, ja także to zrobiłem. Zaniedbane egzemplarze psują jej opinie.
Cóż, croma nie jest najlepsza do jazdy po zakrętach, lecz na 18 calowych felgami jakoś sobie radzi. Jak dla mnie wystarczająco, choć mogłoby być lepiej.
Karoseria odporna na rdzę, w miarę sztywna i posiadająca bardzo praktyczną bryłę. Bagażnik pojemny, po złożeniu kanapy i przedniego fotela można przewieźć coś długiego. Po złożeniu kanapy da się jechać we 2 osoby z bagażem i rowerami na długie wakacje. Minusem jest długi zwis przedni.
Widoczność bardzo przyzwoita, szyba duża i wyciągnięta wysoko, duże lusterka. Nieco gorzej z widocznością do tyłu, lecz to kwestia sporych gabarytów samochodu, niż wady tego modelu.
Dużo drobnych niedociągnięć, lecz nic bardzo irytującego. Podłokietnik troche krótki, kierownica mogłaby schodzić niżej itd. Zdecydowanie brakuje miejsca na kubek. Tylna kanapa posiada za mały zakres regulacji zagłówków.
Działa wydajnie, nie ma problemu, lecz jeździłem wozami, które wydajniej grzały w zimie (też diesle).
Bardzo dużo miejsca, samochód nadaje się do wożenia w komforcie 4 dorosłych osób o wzroście powyżej 180 cm każda, co uważam za dobry rzadkość. Kanapa tylna ma długie i dość wysoko umieszczone siedzisko, więc podróżowanie z tyłu jest wyjątkowo wygodne. Fotele przednie w wersji skórzanej są także całkiem dobre (w miarę długie siedziska). Jest to bardzo przestronny wóz.
Wyciszenie zdecydowanie na plus, można jechać 150 autostradą i da się normalnie rozmawiać. Powyżej 160 jest już znacznie głośniej, lecz nadal nie ma tragedii. Moim zdaniem jest powyżej średniej w tym segmencie.
Samochód potrafi zaskoczyć ceną niektórych części lecz jak na 200KM mocy i takie wyposażenie to raczej do przyjęcia. Jest drożej, niż myśli się o „Fiacie” ale większość rzeczy jest dość tania. Jak ktoś chce bardzo ekonomicznie, to najsłabszy diesel 1.9 120 KM będzie dobry, przy 2.4 jest znacznie drożej.
Moim zdaniem bardzo dobry, jeśli zobaczymy co można kupić z silnikiem diesla o tej mocy i automatem oraz adekwatnym wyposażeniem, to nie ma dużej konkurencji.
W tym wieku każdy wóz miewa jakieś drobiazgi. Np. Zepsuła mi się klamka, co mnie dość mocno zaskoczyło. Usterkę udało się łatwo usunąć lecz takie rzeczy bywają irytujące i czasochłonne.
Nie miałem problemu z poważnymi usterkami, a jeżdżę tym samochodem w dalekie podróże, Szwajcaria, Włochy, Chorwacja itd.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.4 20v Multijet 200KM 147kW [l/100km]

7,7