Ocena kierowcy - Fiat Doblo II

Fiat Doblo II 1.9 16v Multijet 120KM 88kW 2006-2010 - Oceń swoje auto
Karoseria : Niewielkie gabaryty, a przestronne wnętrze
Karoseria : tylny zamek
Układ elektryczny : żarówki
Kupiłem w salonie w grudniu 2008, wersja Family (7 miejsc) z pełnym wyposażeniem. Teraz czas się rozstać, stąd i podsumowanie. Osiem lat i 160000 km, no i jestem zadowolony. Nie zawiódł moich oczekiwań: auto tanie w eksploatacji, za to solidne i pojemne. Zjechałem Doblo wraz z żoną i dziećmi pół Europy, dawał radę i gdy budowałem dom (paleta płytek? bez problemu!), gdy się przeprowadzałem (kanapy z IKEI trochę wystają...) i w codziennej jeździe do pracy. Nawet zimą po górach nie było problemu (wysoki prześwit). Oczywiście, ma pewne braki, o których poniżej.
Jest nieźle. Przy tej masie 120KM szału nie robi, ale przy wyprzedzaniu można czuć się bezpiecznie, pod warunkiem, że pamięta się o turbodziurze. Dynamika spada dopiero, gdy się auto solidnie zapakuje. No i ten silnik słychać. DPF dotychczas nie przeszkadzał.
Tu nie mam zastrzeżeń. Biegi wchodzą gładko, drążek w świetnym miejscu. Oczywiście na autostradzie brakuje szóstki, ale jak go kupowałem, to mało tych autostrad u nas było...
Jak na taki samochód, to jest w porządku. Prowadzi się pewnie. Komfort jak w osobówce można osiągnąć, gdy się go solidnie zapakuje, bo bez tego potrafi podskakiwać na wybojach.
Widoczność bardzo dobra właściwie we wszystkich kierunkach. Nawet do tyłu ujdzie, bo są ogromne lusterka boczne (lusterko środkowe bywa zasłaniane przez środkowy zagłówek). Medal ma też drugą stronę: można zaglądać do środka.
Trudno się do czegoś przyczepić, ta niewielka ilość wyposażenia w którą jest wyposażony, znajduje się tam, gdzie powinna być. Fotel kierowcy ma nawet regulację odcinka lędźwiowego, podłokietnik. No i ogromne schowki nad głową i w drzwiach.
Samochód cały przeszklony, ale klimatyzacja daje radę (na wyższych biegach). Zimą gorzej, bo zimno - silnik powoli się rozgrzewa, jak to diesel. W mrozy w mieście ogrzewanie już na drugim biegu dmuchawy powoduje, że silnik schodzi z temperatury 90C...
Dużo miejsca dla kierowcy i pasażerów. I ta przestrzeń nad głową. Gorzej mają tylko ci z trzeciego rzędu, ale te miejsca są tylko sporadycznie używane.
Tutaj mogłoby być lepiej. Słychać silnik, ale też gdy się trochę rozpędzić, to słychać powietrze opływające karoserię. Jazda z prędkościami autostradowymi (brak szóstki!) nie jest przyjemna. O dziwo, nic dotąd nie stuka we wnętrzu.
Serwis w ASO był do wytrzymania. Potem u mechanika ceny śmieszne, nawet na oryginalnych częściach. Niewiele się z nim dzieje, mało pali, więc tu same zalety.
Jak dla mnie - rewelacja. Solidny i duży samochód, za niewielkie pieniądze. Oczywiście, nie jest to samochód luksusowy, więc jakość jest adekwatna do ceny.
Zdarzają się. Najbardziej denerwująca jest awaria tylnego zamka, który się brudzi i co jakiś czas trzeba się nim zajmować, bo bez tego dostęp do bagażnika jest możliwy tylko od środka. Inna sprawa, to przepalające się żarówki - dopóki były fabryczne, było ok. Te sklepowe to potrafią zakończyć żywot po dwóch tygodniach.
Zdarzyła się jedna i dopiero teraz, po ośmiu latach - zatarł się alternator. Ponieważ stało się to w trasie, to skończyło się na lawecie. Nie jest więc źle.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 16v Multijet 120KM 88kW [l/100km]

5,4