Ocena kierowcy - Fiat Panda II Hatchback 5d

woszczu, 3 lata temu
Rok produkcji 2012
Fiat Panda II Hatchback 5d 1.2 69KM 51kW 2011-2012 - Oceń swoje auto
Inne : Auto jest super trwałe.
Super ekonomiczne auto. Od trzech lat jestem drugim właścicielem i auto praktycznie się nie psuje. Jeśli nawet musi dojść do jakiejkolwiek naprawy to kosztuje bardzo mało. W kombinacji z instalacją LPG pokonanie każdego kilometra jest śmiesznie tanie.
Z jednej strony to mocna i niezawodna jednostka. Wolna od problemów wycieków z pod pokrywy zaworów oraz usterek alternatora, które notorycznie zdarzały mi się w innych autach Fiata. Z drugiej strony w jakichkolwiek warunkach innych jak płaskie miasto brakuje mocy. Nawet przejechanie kawałka obwodnicy nie jest zbyt komfortowe ze względu na problemy podczas wyprzedzania.
Jest. To najlepsze określenie. Zmienia biegi, nie haczy. Czasami mogłaby się lepiej zachowywać na niskich obrotach. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie drążka zmiany biegów w desce rozdzielczej.
Zawieszenie jest dość miękkie. Na nierównościach zachowuje się dobrze. Jak na tak mały rozstaw osi, kół nie jest źle. W zakrętach auto nieco się kładzie. Nie pomaga znaczna wysokość.
W 8 letnim, niegarażowanym egzemplarzu brak jakichkolwiek ognisk rdzy. Lakier nie blaknie i nie rysuje się bezpodstawnie. Mocna strona Fiata!
Widoczność jak to w takim gabarycie jest świetna. Duże lusterka, wąskie słupki, pionowa tylna szyba. Wszystko to powoduje, że w mieście, do kßórego Pana jest przeznaczona, można mieć oczy dookoła głowy.
Wszystko jest tam gdzie być powinno. Brakuje kilku dodatków, ale w tej cenie jest to całkowicie zrozumiałe.
Auto rozgrzewa się bardzo szybko. Ogrzewanie działa przyjemnie. Klimatyzacja spokojnie wyrabia się nawet w bardzo gorące lato.
Autem są w stanie w miare komfortowo podróżować dwie osoby. Po odsunięciu foteli przednich jedyne co przeszkadza to duża konsola środkowa. Podróż pasażerów na tylnej kanapie nie będzie uciążliwa tylko jeśli mają poniżej 160cm wzrostu, a osoba przed nimi również nie jest wyższa. Fotele oferują przeciętny poziom trzymania.
Nie ma co się oszukiwać. Jest to auto miejskie. Jakakolwiek jazda z prędkością autostradową to uciążliwy huk wynikający głownie z kiepskiego wyciszenia i aerodynamiki szafy. W mieście jest ok, nie słychać przesadnie nawet większych współuzytkowników dróg.
Auto jest super ekonomiczne. W parze z instalacja gazową przejechanie każdego kilometra to śmieszny koszt. Praktycznie nie ma poważnych usterek, a wymiana materiałów eksploatacyjnych jest tania.
Zastanawiałem się czy dać 4, czy 5 gwiazdek. Z jednej strony trzeba pójść na pewne kompromisy w kwestii komfortu, z drugiej nie sądzę aby dało się taniej podróżować. Dla mnie jednak 5 gwiazdek, ponieważ jestem w stanie iść na drobny kompromis.
Od 5 do 8 roku eksploatacji zdażyło się: zapieczony zacisk hamulca, nieszczelnośc układu klmatyzacji. Obie awarie usuniete nieduzym kosztem. Nie spodziewałem się tego po fiacie, ale auto jest super trwałe.
Brak jakichkolwiek poważniejszych usterek.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 69KM 51kW [l/100km]

8,3