Ocena kierowcy - Fiat Panda II Van

Gun, 18 lat temu
Rok produkcji 2004
Fiat Panda II Van 1.1 54KM 40kW 2003-2012 - Oceń swoje auto
Całokształt oceniam na 4. Auto jak do tej pory bezawaryjne i niezawodne. Silnik za słaby, zawieszenie ciut za twarde (van). Sądzę że dobre jako drugie auto w rodzinie, dla kobiety bez zacięcia rajdowego :)
Ten silnik dobrze sprawdził się w Seicento. Dla Pandy jest po prostu za słaby. Zdecydowanie brakuje mocy. Pod górkę, nawet z niewielkim obciążeniem auto po prostu zdycha.
Skrzynia wydaje mi się lepsza niż w porównywanym Seicento. Pozwala z tego silnika wycisnąć trochę więcej przy tej masie samochodu. Przy jedynce szarpie, trójka pozwala ostro przyspiedzyć.
Panda jest wysoka, powstaje więc wrażenie wychylenia na zakrętach, ale to nie kwestia zawieszenia. Użytkuję vana, jest twarde i mało komfortowe szczególnie na miejskich nierównościach. Samochód prowadzi się nieźle, przynajmniej przy rozsądnych prędkościach.
Z przodu super, siedzi się wysoko, duża przestronna szyba. Na lusterka też nie można specjalnie narzekać, choć warto przy zmianie pasa zerknąć przez ramie (martwy punkt). Przy cofaniu słabo, szczególnie ograniczona widoczność po stronie kierowcy.
Wszystko pod ręką. Ogromny plus za małą i wysoko położoną dźwignie zmiany biegów.
Klimuszki nie posiadam, z ogrzewaniem nie ma problemów, rozgrzewa się szybko i skutecznie.
Nie oszukujmy sie. Miejsca z przodu jest po prostu mało, ze względu na środkową konsolę na której zainstalowano dźwignię zmiany biegów. Nie polecam dla osób wysokich. Będą się męczyć.
Bez rewelacji. Przy 120 km/h jest dosyć głośno, choć nie tragicznie. Radia da się posłuchać.
Samochód eksploatuję tylko na trasie. Apetyt na paliwo jak na taki mały wóz ma. Bywa że spali 6,5 na 100 km. Serwis w ASO fiata droższy niż w warsztacie u Heńka, ale nie jest najgorzej.
Auto mogłoby być tańsze, choć sądzę, że w tym zakresie cenowym jego jakość nie odbiega od standardów europejskich.
Nie było drobiazgów, nic specjalnego się nie działo.
Poważnych usterek też nie odnotowałem. Sądzę jednak, że ze sprzegłem jest coś nie tak, szczególnie przy ruszaniu z jedynki i na wstecznym. Po 94 tys. km wytłukłem chyba tuleje wahacza bo trochę zaczęło postukiwać.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.1 54KM 40kW [l/100km]

6,2