Ocena kierowcy - Fiat Stilo Hatchback

Silnik 1.2 16V 80KM 59kW
Rok produkcji 2003
Okres użytkowania: 5 lat
Fiat Stilo Hatchback 1.2 16V 80KM 59kW 2001-2004 - Oceń swoje auto
Karoseria : Niby Fiaty gniją,mój po 12 latach nie ma grama rdzy,po za tym nadwozie ma świetny jak na mój gust design(wersja 3D),w 2015 nadal może się podobać.
Inne : Przepalające się żąrówki H7
Zawieszenie : Wybijające się tuleje wahacza
Przeniesienie napędu : Pocenei się Zimeringu skrzyni biegów
Wszyscy mówili że Fiaty do graty, absolutnie nie mogę tego powiedzieć tak o Stilo, zakochałem się w tym aucie, w jego kształtach,funkcjonalności i przestrzeni jak na samochód typu hatchback.
Przez cały okres eksploatowania nie robiłem nic jeśli chodzi o silnik(tylko po zakupie rozrząd-normalna sprawa). 1.2 jest bardzo oszczędny(100 km/h=5-5,5l/100),dynamika nie powala ale to ze względu na dość ciężką karoserię. Co do samego silnika,jest to trwała konstrukcja, jedynie co to lubi trochę oleju (jakieś 0,2 na 1000 km) ale to ze względu na 16v.
6 biegowa skrzynia,pracuje dobrze,czasem zdarzy się że bieg nie chce wejść (tylko 1 i R). Różnica między 5 a 6 biegiem wynosi 500 obrotów. Dzięki niej można uzyskać też niskie spalanie w trasie.
Układ jezdny mógłby być nieco precyzyjniejszy,dużym plusem jest tutaj standardowa opcja City,która pomaga przy kręceniu w np ciasnych miejscach,choć po czasie i tak jej już nie używałem bo nabyłem wprawy :p
Pomimo ogromnej szyby przedniej,muszę tutaj niestety dam tylko 3 gwiazdki ze względu na ogromne słupki A,przeszkadzają trochę na zakrętach.
Przyciski rozmieszczone dobrze,wszystko jest intuicyjne,komputer pokładowy prostu w obsłudze(brak języka polskiego,w nowszych Fiatach już jest). Zegary czytelne z możliwością regulacji światła itp. W wersjach JTD,komputer pokazuje również ilość oleju w silniku.
Co prawda mój Stilon nie ma klimy,to dam 4 gwiazdki ze względu na: -nawiew dla pasażerów z tył -wentylowany schowek -brak większych problemów w zimę z zagrzaniem
Z przodu ogromne fotele z dość niezłym trzymaniem bocznym,przestrzeń na nogi dla osób siedzących z przodu wystarczająca,nawet mogę powiedzieć ze jest aż nad to,z tyłu już nie jest tak kolorowo,aczkolwiek jadąc do Hiszpanii w 4 osoby,to nie słyszałem zbytnio narzekania zza pleców :)
Silnik ładnie sobie mruczy,do 120 km/h nie ma jest cicho,później jest już trochę głośniej.
Części tanie,spalanie małe,więc najprościej mówiąc,jest tanio :)
Stilo na rynku wtórnym jest tanie,w zamian otrzymujemy samochód już standardowo dobrze wyposażony ale nie trudno o lepsze wersje. Dodatkowym atutem jest nietuzinkowość tego samochodu,gdy wychodzę ze sklepu to na parkingu widzę moje Stilo,podczas gdy reszta szuka swojego Passata w całym morzu VW.
Nagminne pocenie się zimeringu skrzyni biegów(3 razu uszczelniane),pękające obudowy alternatora(wada wrodzona Fiata),jak i przepalające się żarówki H7,a tak to spokój,jedynie co to jak to we Fiacie bywa elektryka przy bardziej wilgotnych dniach,lecz to tylko komunikaty,nic się nie psuje.
Przez całe 5 lat nie miałem awarii która unieruchomiłaby mojego Stilona :)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 16V 80KM 59kW [l/100km]

6,4