Ocena kierowcy - Fiat Stilo Kombi

Karoseria : dobre tanie
Silnik : Egr
Przeniesienie napędu : dwumas
Zawieszenie : tylna belka
Stylistycznie po latach niemcy Passat i Golf czerpią z włoskiego pioniera jakim jest Stilo - zdecydowanie to widać. To auto dobre a nawet bardzo dobre. Dobrze zaprojektowany i ergonomia jest OK. W tym przedziale aut jest to wg mnie najlepszy wybór i mocno to analizowałem. Zdecydowanie Fiat nie jest autem prestożowym bo w PL jest opinia że jak ktoś jeździ Fiatem to jest nieudacznikiem życiowym. Jeździłem Focusem i Ford po 150 tys robi się jak pudło z beznadziejnym układem kierowniczym i wszystko trzeszczy i się tłucze gdzie Stilo bardzo precyzyjnie się prowadzi, dość miękko ale nie do końca komfortowo bo jest głośny. Vectra jest o wiele bardziej cicha ale toporna strasznie. A jak czytam opinie innym użytkowników to mi się jeżą włosy jak głupich ludzi mamy w PL: porównują Vectre Disel spalanie do Benzyniaka Stilo.
EGR dobrze co rok czyścić albo go wymieniać bo jeśli się tego nie robi to są tylko problemy. Najlepiej zaślepić i doglądać co 2 lata. Po 450 tys km auto nie zużywa ani grama oleju. Spalanie od 4-6 litrów a jak jeździ się bardzo szybko to i 7 zeżre. Regularna wymiana oleju i filtrów co 15 tys km a nie co 30 !
Skrzynia super choć po 400 tys jest głośna oraz słuchać dwumas ale tak miałem od samego początku, nic się z tym nie dzieje co ciekawe. w tym silniku 115 koni przypał by się 6 bieg.
Precyzyjnie się kieruje, zawieszenie miękkie dość a jednocześnie stabilne. Wspomaganie CITY rewelacja. Systemy trakcji kontroli i ABS idealne - reagują wtedy kiedy trzeba: nie za wcześnie i nie za późno i bardzo dobrze wyprowadza trakcja auto z poślizgu co mnie aż zadziwia .
Widoczność OK, lusterka są troche małe ale za to są ładne. Słupki przednie troche grube ale da się jeździć. Najlepszy widok jest z dachu panoramicznego. Fotele są słąbo wyprofilowane.
Wszystko na swoim miejscu choć hamulec ręczny wciśnięty jest pod podłokietnik co powoduje do niego ciężki dostęp. Bardzo dużo schowków, nawet pod fotelem co niektórzy producenci pokazują to jako nowość po 15 latach tego co Stilo ma od lat. Mega super szyba otwierana w tylnej klapie.
u mnie ogrzewanie niedziała prawie wogole i nie wiem z czego to wynika ale auto ma już 12 więc może coś się zepsuło. Fajna jest dwustrfefowa klima. Na dodatek mam okno dachowe panoramiczne które wyziębia w zimie.
DObrze jest z przodu ale z tyłu raczej mało miejsca ale dla dzieci starczy.
słabe wyciszenie, może dlatego że mam okno dachowe panoramiczne. Głośna praca skrzyni.
jak się postaram to spali 4,5 litra w cyklu mieszanym! ALe żadko jeżdżę grzecznie więc średnio pali 6- 6,5.
no co tu dużo pisać: jest tani i tani w użytkowaniu i sam się naprawia
po 12 latach nie działa: szyberdach panorama, samopoziomowanie ksenonów, słabe grzanie w zimie, częsta wymiana łożysk przy oponach 225/55 R17 - co rok wymieniam z tyłu obydwa.
EGR - to dziadostwo zatyka układ i lepiej co rok to kontrolować bo to jest zmora, Tylna belka wymiana trzpieni,

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 JTD 115KM 85kW [l/100km]

Fiat Stilo Kombi