Ocena kierowcy - Fiat Tipo I

piters1579, 16 lat temu
Rok produkcji 1992
Fiat Tipo I 1.4 76KM 56kW 1989-1995 - Oceń swoje auto
Inne : zero rdzy (pod warunkiem, że autko jest bezwypadkowe- jeśli uszkodzi się powłokę cynkowaną to już nie jest tak dobrze) ,auto jest dość dynamiczne (sporo KM z poj.1,4), oczywiście ilość miejsca i widoczność pierwsza klasa
Przeniesienie napędu : w obu wymieniłem tarczę sprzęgła (może miałem pecha
Zawieszenie : wybite gumy w wachaczach
Układ elektryczny : skorodowane styki przy lampach
najlepsze auto na świecie (za taką cenę ;)
jestem bardzo zadowolony. żadnych problemów,pracuje równiutko i cichutko. moje poprzednie tipo też nie było pod tym względem najgorsze ale nie miało wtrysku, miało za to przejechane 280tys.km i już zaczynałem odczuwać pogorszenie osiągów,no i zaczął brać olej ale to była prawdopodobnie wina przegrzania(problem z wentylatorem chłodnicy ale to w tym pierwszym tipo z 1989,które niestety było składakiem i było po wypadku). jeżeli chodzi o elastyczność to wszystko ok oprócz piątki (czepiam się ? )
w pierwszym, które miałem nie było najlepiej. miałem tak jak inni przedstawiający tu swoje opinie użytkownicy problem z dwójką i wstecznym.oczywiście wina luzów na cięgnach, a nie samej skrzyni. drugie - zero problemów, jak w nowym aucie :)
może być, choć jak ktoś już pisał nie jest to raczej auto dla kobiety (chyba,że ma wspomaganie). wymaga też pewnych umiejętności przy jeżdzie zimą i po drogach żwirowych. no i tak jak pisałem wcześniej: w pierwszym luzy (pomimo wymiany większości elementów układu), w drugim dużo lepiej.
wiadomo: rewelacja, i to nie tylko dzięki olbrzymiej powierzchni szyb ale także za sprawą wysokich siedzeń (nawet niscy kierowcy nie powinni mieć problemów z widocznością). lusterka też ok -duże i łatwe w regulacji (przy okazji: w ciągu 5 lat jeżdżenie tipo kilka razy udało mi się sprawdzić odporność na uderzenia - naprawdę mocne ;). światła: dobre żarówki + dobra regulacja i nie jest zle
troszkę przeładowane przełączniki przy kierownicy ale to kwestia przyzwyczajenia, piątka dla niektórych może być za daleko, zupełnie nieprzydatna minipółeczka z dołu po lewej stronie kierownicy, ale oprócz tego to już chyba nic. w sumie jak na te lata i klasę samochodu to z ergonomią nie jest zle , u konkurencji z tamtych lat to lepiej chyba tylko w renault 19 ?
ogrzewaniem byłem zaskoczony -włoskie auto a grzeje jakby zrobili je szwedzi ! wentylacja też dobrze dmucha (mam też vectrę i nie ma porównania - mało wydajny wiatrak i w dodatku od razu się zepsuł ; 2 tipo w ciągu 5 lat-0 problemów)
tak jak z widocznością - rewelacja ! niech się schowają golfy, astry, 306, escorty, lanosy i cała reszta klasy kompakt, a nawet niektóre auta o klasę wyższe.
nie jest tak zle jak piszą niektórzy, ale warunek: nie może to być składak, nie może być powypadkowy, właściciel musi dbać o stan zawieszenia, dobry stan układu wydechowego. nie do usunięcia jest niestety głośno pracujący na najwyższym stopniu nawiew, problemem przy dużej prędkości jest też szum powietrza (to chyba wina uszczelek). podsumowując: najsłabsza, obok trwałości zawieszenia, strona tipo (chociaż jak na ten wiek i klasę auta ... ? ;)
wszystko zależy od stanu i regulacji danego egzemplarza. moje pierwsze tipo paliło dużo i psuło się często ; w drugim wymieniłem tylko tarczę sprzęgła i pompę wodną (poprzedni właściciel wjechał w zaspę, spalił sprzęgło i postawił samochód na 2lata bez płynu w chłodnicy w efekcie szybka awaria pompy), na szczęście części są tanie, a budowa auta umożliwia dokonywanie większości napraw we własnym zakresie (jeżeli ktoś ma jako takie pojęcie o mechanice)
chyba jedyny taki przypadek
niestety, ale zdarzają się (jak we wszystkich autach z tamtego okresu); może to być wyrobiona stacyjka, skorodowane styki przy lampie, [po dłuższym zastanowieniu jednak myślę, że jest chyba lepiej niż napisałem, nie ma tego aż tak dużo, w sam raz, żeby się nie nudzić ;)
w pierwszym...(za długo by wymieniać) w drugim tylko wspomniana tarcza sprzęgła i pompa wod.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 76KM 56kW [l/100km]

Usterki Fiat Tipo I