Ocena kierowcy - Fiat Tipo I

młody podporucznik R., 17 lat temu
Rok produkcji 1990
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Fiat Tipo I 1.4 76KM 56kW 1989-1995 - Oceń swoje auto
Bardzo dobrze oceniam Fiata Tipo. Auto używam zgodnie z przeznaczeniem doglądam i dotrzymuje terminów wymian płynów i części eksploatacyjnych... z widocznym powyżej efektem.
troszkę za głośny ale trwały niezawodny i jak na tą pojemność posiada bardzo przyzwoite osiągi.
brak jakichkolwiek zastrzeżeń co do precyzji, zestopniowania i trwałości.
dobrze się prowadzi... precyzyjny układ kierowniczy i dobrze zgrane zawieszenie... to wystarcza!!! dodam ze zawieszenie wybitnie trwałe!!! dopiero po przejechaniu 160000 km rozpocząłem powoli je remontować (tylne amortyzatory, końcówki drążków kier., wahacze, ołożyskowanie tylnej belki) dodam jeszcze ze żadne z tych rzeczy nie "dopominało" się wyrażnie o wymianę... jedynie na przeglądzie koleś powiedział "wypadało by panie to już zmienić"
ten parametr jest wzorowy!!!
ergonomie uważam również za wzorową...!!!
Bajka!!! po odpaleniu silnika w zimie przy -15 st. C po ok. trzech minutach jazdy z nawiewów "wydobywa" się ciepłe powietrze!!! W lecie bez klimy nawiew zimnego powietrza tez wystarczający!!!
tego parametru to mogą pozazdrościć nawet "dzisiejsze konstrukcje" nawet wyższych klas!!! na "raz" ja wraz ze znajomymi przejechaliśmy (w czworo) ok 1200 km bez zmęczenia!!!
KRYTYKA!!! Mogło by być lepiej!!! od 100 km/h denerwują szumy powietrza. silnik głośny na wysokich obrotach... ale naszczeście jest to dzwięk nawet miły dla ucha, taki mini rasowy ryk!!! No ale w aucie tej klasy i rodzinnym przeznaczeniu... to jednak znacząca wada!
ceny przeglądów to rocznie 90 zł a za OC chyba 240zł nie pamiętam bo za to płaci... narzeczona:P No co? trzeba sobie wychować!!!:P auto pali mało wbrew opinią!!! zależy o temp. silnika i techniki jazdy... na trasie w cztery osoby z bagażami przy 90 km/h spalił ok. 6.5 l, a jadąc sam tą trasą silnik potrzebował w granicach 5.5 do 6 l . Teraz zazwyczaj poruszam sie w mieście... i spala miedzy 7 a 7.5 l na 100km.
Tego nie muszę komentować ... i tak już się rozpisałem... pozdrawiam wszystkich.
kiedyś przestał działać kierunkowskaz (zaśniedziałe styki) trzy minuty roboty z papierem ściernym i po problemie, spryskiwacz tylnej szyby nie "tryskał"... wystarczyło igłą przeczyścic wylot, nie wiem czemu wentylator chłodnicy uruchamia się przy 97 st. C a zawsze włączał się przy 94 st.C jednak po sprawdzeniu temperatury płynu jest wszystko ok. wiec to czujnik musi dawać za duże napięcie...no taka pierdoła. stan na dzień dzisiejszy- WSZYSTKO działa.
ostatnio wymieniłem uszczelkę pod głowica. w zasadzie nic się nie działo ale blok silnika był "zapocony" a auto ma 17 lat wiec postanowiłem wymienić - koszt 110 zł. żadnych innych usterek nie było i nie ma.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 76KM 56kW [l/100km]

Dziennik kosztów dla Fiat Tipo I 1.4 76KM 56kW