Ocena kierowcy - Fiat Tipo I

qooba, 16 lat temu
Silnik 1.6 i.e. 78KM 57kW
Rok produkcji 1994
Fiat Tipo I 1.6 i.e. 78KM 57kW 1992-1995 - Oceń swoje auto
Silnik : Powinienem chyba napisać o przestronności, ale nie - przeciez to w tym samochodzie nie zaskakuje :) Jest wielkie w środku i tak miało być. Zaskoczył mnie silnik 1.6i.e. Elastyczny i równo pracujący. Gorzej z wyciszeniem, ale bez przesady, to auto ma 13 lat ;)
Zawieszenie : Nieszczęsne przednie wahacze, ale tanie (<100zł/szt)
Układ elektryczny : Sporadycznie awaria drobnego osprzętu,bardzo tanie naprawy, często we własnym zakresie
Przeniesienie napędu : Czasami źle pracująca jedynka i wsteczny
Jak za tak śmieszną obecnie cenę auto sprawuje się wyśmienicie! Używam go jako "woła roboczego", nie martwię się o otarcia lakieru, zdaża się że nie zamykam go na noc, zostawię portfel itp i ... nic :) Nikogo to autko nie interesuje, co w moim przypadku ma spore znaczenie :) Przestronne wnętrze, duży bagażnik. O to mi chodziło!
Bardzo elastyczny, co przy krótkich biegach pozwala na miejską jazdę na 5 biegu :)
Czasami problemy z wrzuceniem pierwszego biegu i wstecznego, pomaga ponowne wysprzęglenie
Prowadzi się świetnie, nawet w pełni obciążony, co w moim przypadku jest normą. Niestety bardzo awaryjne tuleje met-gum i sworznie przednich wahaczy. Na szczęście są tanie, ale wymiana co 10-15 tys. w ruchu miejskim (Poznań i jego torowiska) raczej wskazana - inaczej głośne stuki. Z powodu wielokrotnego przeładowania samochodu i generalnie dużego przebiegu wymieniłem łożyska tylnych kół i łożysko mocowania ramy pomocniczej tylnego zawieszenia (250zł...).
Nie wiem czy ktoś produkuje dzisiaj samochody z taką widocznością! Wielkie okna, Nisko położona szyba tylna, miód w ruchu miejskim!
Nie narzekam na nic prócz zbyt nisko osadzonego radia :) Poza tym mam całą elektrykę i szyberdach, wszystko działa jak należy nawet po tylu latach!
Dobrze pod jednym warunkiem - niestety nawiewy środkowe zablokowały mi się w pozycji otwartej, przez co dłużej trwa odparowanie przedniej szyby. Jak już się uporam z moim lenistwem i naprawię tą pierdołę, mogę dać doskonale.
W tej klasie bez porównania! Siedziałem ostatnio w nowym Bravo i jest ciaśniejsze, szczególnie z tyłu! Tipo to stara konstrukcja, przez co ma prawie sześcienny zarys wnętrza, dach nie opada na głowę pasażerów z tyłu, miejsca mnóstwo, szeroko itp. Generalnie przestronność to największa zaleta tego auta!
To niestety największa bolączka mojego Tipo. Głośny silnik, głośny wydech (co prawda zamiennik, i to już drugi), duże szumy powietrza powyżej 120km/h (wina chyba starych i spękanych uszczelek w oknach).
Niskie spalanie w trasie - miasto zgodnie z przepisami, trasa z reguły 110km/h (ze względu na hałas w środku) - benzyna 6,5-7l/100, gaz 7-8, miasto - korki i sporo świateł czyli tryb stop and go ;) - 10l gazu.
Co tu dużo mówić - śmiesznie tanie duże auto, bardzo tanie w eksploatacji. Uważać na rozbitki!
Niestety co jakiś czas coś samo z siebie "pada". Głównie osprzęt elektryczny - silnik wycieraczek, żarówki, alternator (jedna awaria), sporadycznie coś nie zadziała i trzeba coś przeczyścić, nasmarować itp. Koszty minimalne 10-50zł.
Właściwie nic wielkiego się nie zdarzyło, poza systematycznym zużyciem przednich wahaczy. Ciekawostka - kuzyn mieszkający w Niemczech przez 8 lat nic nie musiał robić w tym samochodzie jeśli chodzi o zawieszenie :)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 i.e. 78KM 57kW [l/100km]

8,2