Ocena kierowcy - Fiat Uno II

Silnik 1.4 i.e. 70KM 51kW
Rok produkcji 1996
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Fiat Uno II 1.4 i.e. 70KM 51kW 1995-2000 - Oceń swoje auto
Silnik : Nie wiedziałem że silnik 1.4 w Fiacie Uno może mieć takiego kopa. Naprawdę miałem bardzo pozytywne wrażenia, zresztą mam je do tej pory za każdym razem gdy jadę autem.
Karoseria : Wiadomo od spodu zaczyna lekko korodować ale naprawdę lekko, aż sam się dziwie że to auto ma już ponad 11 lat a korozji prawie nie ma. Co innego inni, którzy mówią że Uno bardzo szybko koroduje, ale według mnie to jest tak że kto jak dba tak ma.
Układ hamulcowy : Hamulec ręczny dość często dostarcza nieprzyjemnego problemu. Mianowicie bardzo szybko korodują jego elementy i często się zdarza że np. przestaje odbijać ze względu na skorodowanie jego elementów za to odpowiedzialnych.
Inne : Dość szybko korodują tłumiki, ale ich wymiana jest prosta i tania.
Jeżdżę tym autem ponad 11 lat i do tej pory jestem z niego bardzo zadowolony. Do tej pory, od nowości, nie wymieniłem w nim ani jednej żarówki bo żadna się nie przepaliła przez ponad 11 lat i tutaj mówię naprawdę szczerą prawdę. Wszystkim szukającym dobrego i taniego w utrzymaniu auta polecam zdecydowanie Fiata UNO i to nawet nie zależnie z jakim silnikiem bo wszystkie są dobre, zależy kto ma jakie wymagania, ale to już sprawa osobista każdego chętnego na Uno. Dużo informacji znajduje się tutaj: http://www.unofani.eev.pl. Jeśli ktoś miałby jakieś pytania dotyczące tego auta podaje mój e-mail: luki70@o2.pl. Pozdrawiam serdecznie :)
Silnik w Uno jest bardzo dynamiczny. Najwięcej przyjemności dostarcza model 1.4 gdyż takiego przyspieszenia nie mógłby się powstydzić nawet samochód z wyższej półki. Uno z silnikiem 1.0 również jest autem dynamicznym i tak samo popularnym jak Uno 1.4. Plusem jest także długa wytrzymałość silników FIRE. Kultura pracy jest dla mnie świetna, sam mogę powiedzieć że założyłem dla ozdoby końcówkę na tłumik i do tego mam już dziurkę w tłumiku, nawet mimo tych dwóch rzeczy dla mnie jest on cichutki a co dopiero Uno z całkowicie sprawnym tłumikiem. Silnik 1.4 wchodzi bardzo szybko na wysokie obroty. Muszę się pochwalić że nie raz objeżdżałem nim samochody z wyższej półki. Dużo przydatnych informacji znalazłem na http://www.unofani.eev.pl. Polecam to forum wszystkim użytkownikom Fiatów Uno :)
Skrzynia chodzi dobrze choć wiadomo trzeba się do niej przyzwyczaić zwłaszcza jak ktoś przesiada się z luksusowego auta do Fiata Uno. Jednak muszę powiedzieć że skrzynia pracuje bardzo dobrze, biegi zmieniają się płynnie, wszystko chodzi jak trzeba i przynajmniej czuć że się zmienia bieg a nie jak w niektórych innych autach trzęsie się jakby się dźwignia urwała ;-)
Nie mam żadnych zastrzeżeń. Uno prowadzi się łatwo i bez problemowo. Dodatkowo zawieszenie jest bardzo trwałe na polskie drogi, w porównaniu do aut z miękkim zawieszeniem w których coraz coś wysiada.
Pionowa tylna szyba sprawia że nie ma problemu z widokiem do tyłu. Z przodu oczywiście nie ma co mówić bo widoczność jest świetna. Cała kanciasta konstrukcja Fiata Uno sprzyja widoczności. Dzięki takiej konstrukcji przez każdą szybę w tym aucie można wiele zobaczyć ;-)
Ergonomia jest bardzo dobra. Prócz tego auto obsługuje się intuicyjnie, nie ma żadnego problemu.
Wentylacja i ogrzewanie jest w miarę w porządku. Niektórych mogą denerwować liście zalegające między kratkami wentylacji ale da się z tym żyć. Ogrzewanie grzeje bardzo dobrze, często jednak wydala się specyficzny zapach ale na krótko bo zaraz potem znika i nie jest on uciążliwy. Wentylator w Uno 1.4 jest aż 3 stopniowy gdzie w niektórych autach kończy się na 2 stopniach.
Przestrzeni na pewno nie zabraknie, nawet wysokim osobom. Dzięki kanciastej konstrukcji Uno każdy z jego kierowców i pasażerów na pewno nie będzie narzekał na brak miejsca, zarówno nad głową jak i pod nogami.
Wyciszenie jest całkiem dobre. Wiadomo słychać opór powietrza powyżej 200 km/h :P A tak serio to naprawdę jest ok, nie jest w nim ani za głośno (jesteś pewien że nie jedziesz traktorem) ani nie jest za cicho (jesteś pewien że silnik ci nie zgasł) ;-)
Zużycie paliwa jest bardzo małe. Uno 1.4 zużywa więcej paliwa niż np. Uno 1.0 ale wiadomo, większa jednostka, większy apetyt na paliwo. Co do napraw to patrząc na swój egzemplarz mogę powiedzieć że to auto praktycznie się nie psuje, tylko jeździ i to za nie duże pieniądze. W swoim Uniaku wymieniłem raptem kilka rzeczy które rzecz jasna żużywają się poprzez eksploatację auta tak jak i w każdym innym samochodzie. Dużo przydatnych informacji znajduje się tutaj: http://www.unofani.eev.pl.
Ceny obecnych egzemplarzy Fiata UNO według mnie są bardzo przystępne, dla mnie nawet za niskie bo za taką cenę jaką mogę dostać za swojego Uniaka nawet nie chciałbym go sprzedawać i raczej nigdy się na to nie zdecyduje.
To już raczej zależy od egzemplarza. Niektórym drobiazgi wysiadają non stop, a niektórzy nie mają z nimi żadnych problemów. Drobiazgi wysiadają często dlatego że poprostu o samochód się nie dba, a jak wiadomo jak kto dba tak potem ma.
Nie miałem w nim żadnej poważnej usterki. Wszystkie jakie były wymieniane były z łatwością i na bieżąco. Niektórych napraw dokonywałem sam. Resztę napraw wykonywał serwis, szybko i tanio, bo w Uno to jest na pewno niezawodne.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 i.e. 70KM 51kW [l/100km]

7,9