Ocena kierowcy - Ford Fiesta III

bonzzo13@poczta.onet.eu, 13 lat temu
Rok produkcji 1992
Ford Fiesta III 1.1 50KM 37kW 1989-1995 - Oceń swoje auto
Silnik : Przy tak małej pojemności i mocy zwłszcza do dynamicznej jazdy okazuje się być bardzo silny jako holownik. Nieraz cholowałem auta kolegów , ale zdażyło mi się nawet ciągać busa karetki pogotowia z pełną załogą bo nie mogła odpalić z powodu silnego mrozu a dostali gdzieś nagłe wezwanie.
Karoseria : korozja tylnych nadkoli i wlewu paliwa.
Jak dla mnie to 4 z wielkim plusem. Gdyby nie rdza i trochę za słaby silnik do jazdy po trasie to by było 5. Fiesta jest bardzo prostym i dość trwałym autem. Koszty utrzymania i użytkowania są bardzo niskie. Pali nieduże ilości paliwa , części są bardzo tanie i dostępne. Na szrotach też nie ma problemu. Auto nie jest skomplikowane w naprawach więc nawet jak właściciel nie jest mechanikiem ale umie trochę podłubać to da sobie rade z naprawami i serwisem. Auto idealne na pierwszy samochód , dla dziewczyny i dla kogoś kto groszem nie śmierdzi. Opłaty ubezpieczeniowe też są niskie z racji małej pojemności.
Silnik może nie za mocny do szybkiej jazdy i wyprzedzania ale za to jest bardzo elastyczny. Max moment obrotowy ( 80 Nm ) jest rozwijany już przy 2000 obt/min. Dzięki temu łatwo się nim rusza i holuje przyczepy. Nawet dużo większe auta można na hol wziąść. Silnik ni protestuje. Nie raz kolegów holowałem . W zimę przy -20 stopniach odpala bez problemu. Z minusów to jeszcze olej już zaczyna brać. Ale i tak ogólnie dla mnie 5
Skrzynia jest dobrze zestrojona do tego silnika. w mieście można nawet 5 wrzucić przy 50 km/h. jedyny minus to dość słaba precyzja zmiany biegów. Ale jak ktoś jeżdzi dłużej to można przywyknąć. Mi to już nie sprawia kłopotów.
Z przodu macperson a z tyłu belka skrętna świetnie spisują się w ty aucie. Zawieszenie jest proste i bardzo tanie w naprawach. Autko dobrze trzyma się w zakrętach , Nawet w tych ciasnych nie bardzo się buda wychyla mimo że nie ma stabilizatora. Z minusów to słabszy kąfort resorowania ( ale coś za coś ) i mała żywotność na polskich drogach.
Widoczność jest doskonała w każdym kierunku.
Ergonomia jest OK wszystko co potrzeba jest w zasięgu ręki. Jest sporo schowków i kieszeni na różne pierdoły. Wskażniki są czytelne a przyciski dobrze rozmieszczone. Mam wersje 5 dżwiową więc z wsiadaniem i wysiadaniem jest OK.
Wentylacja jest OK. Dmuchawa jest silna i daje mocny strumień powietrza. Za to ogrzewanie jest poprostu super. W fieście nigdy nie zmarzłem nawet w największe mrozy. W zimę szybko się nagrzewa nawet gdy silnik pyrga sobie tylko na wolnych obrotach. pod tym względem to mi kumple zazdroszczą mimo że mają dużo nowsze i większe auta.
Z przodu miejsca jest dużo , jest gdzie nogi wyciągnąć. Z tyłu już gorzej brakuje miejsca na nogi. W krótką trasę to można się wybrać z kompletem pasażerów , choć będą narzekać ale dalej to już raczej w dwoje. Poprostu standard w tej klasie aut nawet nowych.
Wyciszenie przeciętne tak do 90 km/h jest w miarę cicho. Powyżej tej prędkości hałas wzrasta. Dosyć głośno jest w czasie deszczu w tylnej części auta. To efekt braku wyciszenia tylnych nadkoli. Ogólnie to auto budżetowe więc do zaakceptowania.
Jak na benzyniaka to jest super. Jak się jeżdzi tak do 90 km/h to poniżej 6 weżmie , w mieście też nie jest najgorzej. Ogólnie w cyklu mieszanym wychodzi mi 6 czasami troszkę mniej ( dojazd do miasta 25 km , po mieście i do domu z powrotem ).
Za tak małe pieniądze nic lepszego ni można kupić.
Pod tym względem autko jest super. . Mam wersje C czyli najbiedniejszą. Tu poprostu nie ma co się popsuć.
Poważnych usterek też nie miałem. Fiesta zawsze dowiozła mnie do domu. Jak się a samochód dba i wymienia wszystkie części eksploatacyjne to tak jest. Tu akurat w połączeniu z prostą budową auto nigdy mnie nie zawiodło. Jedyny mankament to rdza tylnych nadkoli i wlewu paliwa , ale ten model tak już ma. A części blacharskie też nie są drogie.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.1 50KM 37kW [l/100km]

5,8