Ocena kierowcy - Ford Fiesta VI

Arek, 16 lat temu
Rok produkcji 2002
Okres użytkowania: 5 lat
Ford Fiesta VI 1.3 70KM 51kW 2001-2008 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Wcześniej miałem Corsę B. Jazdę próbną odbyłem w tym samym dniu C3 i jadąc Fiestą dobrą (nie dziurawą!) drogą miałem wrażenie, że siedzę w aucie wyższej klasy (skórzana kierownica, perfekcyjny układ jezdny, silnik mocniejszy od 1.0 litrowego poprzednika Opla.
Przeniesienie napędu : przy 15000 padło hydrauliczne sprzęgło.
Fiestę bardzo rzadko użytkuję (5 lat = 17000 km, gdyż większość czasu spędzam w aucie firmowym. ZALETY: układ jezdny i kierowniczy, przestronność, wygodnie z przodu, skórzana kierownica, brak efektu zaparowywania szyb i wiele innych. WADY: przeciętny silnik, pechowy defekt sprzęgła, nieprzyjemne odgłosy przy najeździe na dziurę (mniejsze nierówności autko fajnie rozkołysuje, duże wyrwy, dziury = głośne łup).
Silnik mało dynamiczny, na starcie nie najlepiej się zbiera, ale od prędkości 60 nabiera wigoru.
Po prostu idealna. Biegi można zmieniać jednym palcem, wchodzą perfekcyjnie.
Jeździłem już okazyjnie: Yarisem I, Getzem, C3, Fabią, Stilo, Corsą B, C i żaden z w/w samochodów swoim układem jezdnym tak mi się nie spodobał. Zdecydowanie układ jezdny+kierowniczy to najmocniejszy atut tego autka. Pokonywanie łuków na drodze to czysta przyjemność, bo Fiesta trzyma się jakby jeździła po szynach. Układ kierowniczy perfekcyjnie reaguje na polecenia kierowcy.
Do przodu idealnie, do tyłu dobrze.
Nie mam klimy. Wentylacja działa bardzo dobrze. W zimie autko szybko się nagrzewa. Problem zaparowanych przednich szyb (w tym bocznych) nie istnieje.
Z tyłu nie siedziałem (podobno nie wygodna kanapa na długie trasy), ale z przodu ideał. Fotele twarde (ale takie lubię), wyprofilowane - dobrze trzymają i podpierają kręgosłup - sprawiają, że przejechanie tym autkiem 500 km. nie męczy. Z przodu jest sporo miejsca (szeroko), wygodne drzwi (na odpoczynek lewej ręki :-) ). Z tyłu miejsca wystarczjąco.
Przy prędkościach do 120 km jest przyjemnie (w jeździe miejskiej ok. 50-80 cichutko). Prędkości 130 i więcej - nie jest źle, ale silnik zaczyna hałasować (ale to standard w tej klasie).
Silnik nie jest zbytnio oszczędny. Nie liczę skrupulatnie spalania, ale 7l/100km to standard (bez brawury, ale też bez tarasowania drogi innym). Bardziej zamożnym polecam diesla 1.4 (ekonomiczny i bardziej żwawy).
Nie wiem jak obecnie nowe modele konkurencji, ale w 2002 ciężko było dostać coś lepszego w tej klasie, a do dziś uważam, że Fiesta jest w czubie stawki. Cena wyraźnie niższa od nowych modeli konkurencji. Moim zdaniem autko się opłaca.
Rozszczelnienie przewodu płynu wspomagania kierownicy (wymiana).
Podobno niezawodny, ale mi po 15 tys. padło sprzęgło (hydrauliczne). Wymiana pogwarancyjna :-( Pytałem innych kierowców tego autka i doszliśmy do wniosku, że po prostu miałem pecha.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.3 70KM 51kW [l/100km]

6,7