Ocena kierowcy - Ford Fiesta VII Hatchback 3d

Silnik 1.6 Duratec 120KM 88kW
Rok produkcji 2011
Ford Fiesta VII Hatchback 3d 1.6 Duratec 120KM 88kW 2008-2013 - Oceń swoje auto
Układ hamulcowy
Auto na pewno godne polecenia. Małe, aczkolwiek ciężko nim się parkuje przez dwa olbrzymie słupki c, wygodne, dużo funkcji łatwo dostępnych z kierownicy. Głośniki trzeszczą kiedy przekręci się pokrętło na 15+. Sam kształt jest według mnie piękny, chociaż moja dziewczyna mówi, że najchętniej nasrałaby na tę fiestę z powodu jej brzydoty. W sumie nie ma co się dziwić, w końcu podobają jej się hyundaie i10. Silnik działa bez zarzutów, auto jest zwinne, dobrze przyspiesza i w ruchu miejskim można objechać w sumie każdego.
Nie ma do czego się przyczepić. Jednostka 1.6 duratec posiadająca 120km, to aż nadto do miejskiej jazdy. Jeżeli ktoś ma cięższa nogę to na autostradzie nie będzie musiał zjeżdżać z lewego pasa, a ten silnik na pewno na to pozwoli, mimo małej pojemności udało mi się wyciągnąć 200 km/h, przy wyłączonej klimie. Czasami obroty wariują i na światłach wskazówka się podnosi, a auto zgasło mi 2 razy nie z mojej winy.
Tak jak całe auto skrzynia chodzi ciężko, jest twarda, aczkolwiek dla mnie to raczej plus. Nic się nie trze, nic nie hałasuje. Jedynym minusem jest to, że 3 bieg bardzo ciężko wchodzi. Dodatkowo przy zapalonych już światłach cofania bieg wsteczny także trzeba wrzucać drugi raz bo sobie nie wszedł. Mam nadzieje, że to bolączka tylko mojego egzemplarzu.
Jeździ perfekcyjnie, a układ hamowania jest jak w aucie przeznaczonym do jazdy po torze. Hamuje od razu, a sam hamulec jest twardy. Auto idealnie wchodzi w zakręty, nawet przy znacznych prędkościach. Zawieszenie też daje rade, nawet na bardziej wymagających odcinkach drogi, gdzie nie ma asfaltu a są dziury.
Nic się nie sypie, auto w idealnym stanie. Mimo młodego wieku i tak jestem pełen podziwu, ponieważ nigdzie nie widać oznak rdzewienia, a auto dalej wyglada jakby przed tygodniem wyjechało z salonu. Według mnie jest piękne, ale o gustach się podobno nie dyskutuje, więc zostawię każdemu możliwość ocenienia samemu.
Widoczność jest bardzo słaba, jest to chyba największy mankament auta. Słupi C zostały zrobione tak, że gdyby nie czujniki parkowania, to już dawno skasowałbym cały tył oraz wszystkie pobliskie samochody i barierki. Dodatkowo tylna szyba jest strasznie wysoko a oprócz tego jest mała. Lusterka też mnie jakoś dziwnie wkurzają, nie umiem nawet powiedzieć czemu.
Ergonomia stoi na wysokim poziomie. Z miejsca kierowcy mam dostęp praktycznie do wszystkiego. Wielofunkcyjna kierownica pozwala na wiele rzeczy bez ruszania rąk z kierownicy. Jest to naprawdę przydatne na autostradzie podczas większych prędkości, gdzie obie ręce są na kierownicy. Wolę przyciski do przełączania radia po lewej stronie na kierownicy, więc Ford idealnie się wpasowuje w moje upodobania.
Działa szybko, dobrze, tak jak powinna. W lecie wystarczy ustawić temperaturę na LOW, włączyć AC+AUTO na nawiewach i w ciągu pół minuty w aucie jest przyjemna temperatura. Co do ogrzewania działa tak samo, tylko trzeba przełączyć temperaturę na najwyższą. Nigdy mi się nie zdarzyło, żeby którykolwiek z pasażerów narzekał na temperaturę w aucie.
Przestrzeni jest wystarczającą, jeździłem zarówno jako kierowca, jak i pasażer, z przodu i tylu. Mam 1,85m i jest raczej szczupły, ale miejsca mi nie brakuje. Nawet z tylu nie narzekałem na brak przestrzeni. W takim małym autku to na pewno atut. Bagażnik da radę pomieścić 4 walizki i 2 plecaki jak ktoś dobrze pokombinuje.
Wyciszenie jest dobre... do 80 km/h. Potem możemy usłyszeć dźwięk silnika, który przy pojemności 1.6 nie jest powalający. Chociaż przy mocniejszym depnięciu na 3 oraz 4 biegu, w granicach 2500-3000 obrotów z silnika wydobywa się naprawdę przyjemny świst. Samo hamowanie też sprawia dużo radości bo auto momentalnie milknie. Na autostradzie bez muzyki można nie dać rady bez stoperów. Trzeba się po prostu przyzwyczaić.
Z tego co patrzę po raportach spalania to mam najwyższą średnią, może to dla tego, że mam ciężką nogę. Koszty nie są wysokie, a auto się nie psuje, więc przy normalnej jeździe nie trzeba będzie poświęcać dużo pieniędzy na fiestę dużo pieniędzy. Przy tankowaniu za 120 zł jestem w stanie przejechać koło 300 km z minimalną rezerwą na liczniku.
Stosunek jest naprawdę bardzo dobry, ale to ze względu na opcje wyposażeniową jaką posiadam. Przy oglądaniu innych egzemplarzy można się było za głowę złapać. W środku większość rzeczy jest wykonana z w miarę miękkiego tworzywa, co ważne miejsce w którym kładziemy łokieć jest obłożone naprawdę miękkim materiałem. Wszystkie plastiki wyglądają porządnie, a auto w środku schludnie.
Nie występują, oprócz problemów ze skrzynia biegów i niewchodzącymi biegami, aczkolwiek można się do tego przyzwyczaić i po tygodniu jeżdżenia już mi się nie zdarzyło nie móc wrzucić 3-ki. Ze wstecznym jest większy problem, ale po jakimś czasie też już się przyzwyczaiłem i nie ma już żadnych niemiłych sytuacji związanych z zawracaniem. Może schowek trochę skrzypi, ale to chyba przez listwę ze światłami led, którą poprzedni właściciel zamontował dodatkowo.
Nie ma żadnych poważnych usterek, auto jest sprawne cały czas i się nie psuje. Nie ma powodu do zmartwień jeżeli chodzi o usterki. Zobaczymy za 150 tyś km, kiedy auto przekroczy mityczne 300 tyś, aczkolwiek prędko to się nie stanie. Jedyna usterką, która mnie wkurzyła jest to, że kilka razy przy przełączeniu tryby muzyki na bluetooth, radio mi się zacięło.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 Duratec 120KM 88kW [l/100km]

7,1