Ocena kierowcy - Ford Focus I Kombi

modzek, 16 lat temu
Silnik 1.6 16V 101KM 74kW
Rok produkcji 2001
Ford Focus I Kombi 1.6 16V 101KM 74kW 1999-2005 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Poprostu super trzyma sie drogi i jest przy tym wygodne.
Karoseria : Korodują ranty drzwi, pojawiają sie burchelki przy rogach lusterk no i tylnia klapa ranty
Bardzo przyjemne auto. Jego jedyną wadą jest korozja. Jeżeli jest dość młode i je zabezpieczymy plus jest garażowane można nim długo pojeździć. No i chyba części troszkę trudniej dostępne niż do golfa czy astry.
Moim zdaniem silnik jest rewelacyjny. Niby tylko 100 koni ale zupełnie wystarcza. Mało pali (nawet poniżej 6 przy spokojnej jeździe). Odpala w bardzo niskich temp za pierwszym razem. Ogólnie z czystym sumieniem polecam tą wersję silnikową.
Skrzynia zestopniowana idealnie do tego silnika. Na 5 biegu 2 tys to 80 km/h, 100 hm/h przy 2,2 tys. Była by maxymalna ocena gdyby nie wsteczny. Jak zawsze w fordzie nie chce wchodzić. Pomaga ułożenie wstecznego we właściwej pozycji i powolne puszczanie sprzęgła.
Super trzyma sie drogi. Jak sie o niego jest naprawdę doskonały. Niestety dość drogi w utrzymaniu. Golf jest sporo tańszy pod tym względem ale i gorzej trzyma sie drogi.
Widoczność na bardzo wysokim poziomie. Siedzi sie wysoko, lusterka są duże (widać nawet tylne koła jak sie ustawi) i wszystko widać. Osoby o sportowym zacięciu mogą nie lubić typowo krzesełkowego siedzenie (praktycznie proste kolana), dla mnie rewelacja.
Wszystko na swoim miejscu. Bardzo ładnie wyglądają zegary i kokpit (trójkątny wzór). Jak ktoś wcześniej jeździł samochodem to wszystkie przyciski są na swoim miejscu i je odnajdzie. Wyjątek stanowi spryskiwacz przedniej szyby.
Ja miałem podgrzewaną przednią szybę - super sprawa w zimowe dni. Nie mija nawet 3 min i schodzi najgrubszy lód. Wentylacja też niczego sobie. Klima działa dobrze, ogrzewanie też bez krytyki.
Moim zdaniem jak na auto tej klasy jest jak w sam raz. Golf jest trochę za duży astra paskudna a tu miło przytulnie i każdy sie mieści.
Ja miałem oryginalne opony firmy michlen - coś okropnego, hałasują okropnie. Na zimowych było o niebo lepiej. Jak na lato założyłem innej firmy (ciche) opony było dobrze. Podobnie jak w astrze czy golfie z tych lat.
Przy spokojnej jeździe na trasie (90-100) nawet poniżej 6. W mieście około 7.5.
Popsuł mi sie napinacz paska klinowego (czy jakoś tak). Pamiętam że wtedy cały serwis kosztował 2,7 zł. Auto było zrobione super. Czyste pachnące, ale nie za te pieniążki. Jak bym sie uparł to można było wymienić samo łożysko co by pewnie kosztowało około 100 zł. Troszkę mnie to zraziło do serwisu i już więcej na mnie nie zarabiali. No mankamentem focusa jest jeszcze korozja. Auto po 3 latach dostawało burchelków (nigdy nie było bite), więc je sprzedałem, ale serio drzwi, klapa rdzewieją ekspresowo.
Brak. Wymiana oleju po 10 tys km i ani grama dolewek.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 16V 101KM 74kW [l/100km]

6,1