Ocena kierowcy - Ford Focus I Kombi

grabczyk, 19 lat temu
Silnik 1.8 16V 115KM 85kW
Rok produkcji 2001
Ford Focus I Kombi 1.8 16V 115KM 85kW 1999-2005 - Oceń swoje auto
Dobrze jest i mam nadzieję, że tak zostanie. Nawiasem mówiąc w związku z tym czytałem opinię na jakimś gazetowym forum. Ktoś pytał o focusa. Czy kupić?. Jedna z odopwiedzi: "Nie kupuj. Focus to strasznie nudne auto. Jeździ i jedzi i nic się nie dzieje. Mówię ci - nuda jak byk". Skoro tak, to mam nadzieję, że zanudze się na śmierć.
Mimo, że bez turbo, zbiera się świetnie. gdy kupowałem, trochę żałowałem, że nie można go "zagazować" ale teraz już wiem, że byłyby to niepotrzebne komplikacje, bo nie szykuje mi się , przynajmniej na razie, bankructwo z powodu nadmiernego zużycia paliwa. Oby tak dalej.
Nie ma problemów (odpukać) nawet z opisywanym w różnych postach wstecznym. Po prostu wszystko działa i już.
Świetny jest zwłaszcza tył, który u mnie w kombi bywa mocno dociążony. Ogolnie auto jest ciężko wyprowadzić z równowagi, choć przypuszczam, że niedługo na polskich dziurach przyjdzie mi wymieniać łaczniki stabilizatora i gałki ukł. kierowniczego
Kiepsko do tyłu ale w kombi musi tak być. Do przodu nie idealnie ale bywało, że różnych autach widziałem gorzej.
Wnerwia mnie przycisk spryskiwacza i otwieranie tylnej klapy - ale to pewnie kwestia przyzwyczajenia, co u mnie trwa dośc długo. Poza tym wszystko tam gdzie trzeba.
Rano mgła z zewnątrz szyby wymaga włączenia na chwilę ogrzewania. Od środka o dziwo parowanie w normie. Ogrzewanie mam precyzyjne. Klima ok. Włączenie zamkniętego obiegu powietrza odbywa się z cichym cmoknięciem i nie wiem czy to normalne.
Nie jeżdżę z tyłu ale nie słyszałem narzekań pasażerów, choć z tyłu nigdy nie jechał jeszcze nikt powyżej 190 cm wzrostu. Z przodu miodzio, mam wersję z twardszymi usportowionymi siedzeniami.
Przy wyższych obrotach słychać ale trudno nazwać to uporczywym hałasem, zwłaszcza jak chodzi o auto tej klasy.
I tu jest problem, bo części i obsługa nie są najtańsze choć nie mam jeszcze najdłuższego doświadczenia w tym względzie - miałem okazję wymienić to co się raczej zużywa aniżeli psuje - tarcze przód (Lukas) a´ 220 zł i klocki (włoskie) a´ 100 zł, plus inne materiały eksploatacyjne typu olej, filtry itd. Płaciłem już mniej w oplu, fiacie i vw.
To tylko ocena w kwestii auta używanego. Inna być nie może.
Przejechałem na razie 15 tys.km, używanym (kupiłem przy 55 tys) i nic się nie dzieje. To raczej słabe doświadczenie ale kumpel ma identycznego foksa od 2 lat i też nic.
Odpukać nic oprócz wymiany ww części - ale to nie była awaria. A propos - boje się chwalić swoje auta bo potem czasami robia kawały

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 16V 115KM 85kW [l/100km]

8,3