Ocena kierowcy - Ford Focus II Focus C-Max

cosby, 11 lat temu
Silnik 1.6 TDCi 109KM 80kW
Rok produkcji 2006
Ford Focus II Focus C-Max 1.6 TDCi 109KM 80kW 2003-2009 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : prowadzenie samochodu, pomimo budowy minivana - czyli wyżej umieszczonego środka ciężkości.
Silnik : wymiana/usunięcie DPF
Jestem z niego zadowolony - dowód śmigam już nim 3/4 lata, a poprzednimi do 2-3, bo zaczynały się wydatki, albo mi się nudziły, albo zaczynało brakować miejsca - w końcu dzieciaki rosną a wraz z nimi potrzeby.
109km wystarczy, aby w miarę sprawnie przyspieszać. Moment obroty wystarcza z kolei na w miarę sprawne wyprzedzanie na trasie. Słyszalność silnika w kabinie, jak w benzynówkach 1.6l. czyli super. bo to w końcu diesel. Ostatnio zacząłem słyszeć świst turbiny, co może oznaczać remont turbiny w niedalekiej przyszłości, ale na razie się tym nie przejmuję. Problemy z wyciekami oleju, aczkolwiek nie muszę nic dolewać - to raczej zapocenie.
Super. Gładko sprawnie, w miarę krótko chodzi. Czasem przyhaczy 3 przy szybszej jeździe, przy częstej zmianie biegów - to nie wyścigówka, no ale ja czasami lubię pochodzić po zakrętach ;-) Wajcha zmiany biegów wysoko, tuż przy kierownicy - super. Jak chcesz wygodnie jechać to przyda się podłokietnik na odpowiedniej wysokości - w sam raz do zmiany biegów - leży jak ulał.
Jak na minivana super. Nie potrzeba żadnych ESP - bez problemu wyprowadzisz z ewentualnych drobnych poślizgów. Do tej pory jeździłem Zafirką - tam ESP po prostu musi być, a tutaj proszę - w pełni czujesz, co się dzieje z samochodem. No ale oczywiście współcześnie ESP może być. Ważne jednak, że prowadzi się dobrze, nawet bez tego systemu. Ocena doskonała za zawieszenie w tej zabudowie samochodu.
Dobra, ale słupki przednie zasłaniają fragmenty widoczności. Przeszkadza przy skręcaniu na skrzyżowaniu i jak zaraz za nim jest przejście dla pieszych - trzeba się wychylić, aby zobaczyć, czy nikt Ci nie wszedł przed maskę. Do tyłu - wystarczy się przyzwyczaić. Mniej sprawnym kierowcom polecam czujniki parkowania. Maski przedniej nie widać, ale przód się wyczuwa.
Regulacja fotela na wysokość - ja mam jak najniżej, ale każdy może dobrać do swoich potrzeb. Z tyłu miejsca wystarczająco. Wajcha biegów tuż przy kierownicy. Miejsca na nogi dla kierowcy sporo, więcej niż w nowszym modelu c-maxa. Fotel z regulacją lędźwiową. Dostęp do regulacji nawiewu, klimy itp. standardowy. Warto mieć tempomat - możliwość zmęczenia nóg przy długiej jeździe autostradowej (z racji fotela wysoko umieszczonego).
Standard. Szkoda, że nie mam ogrzewanej przedniej szyby ;-(
Jak w minivanie. Siedzi się wyżej, miejsca wystarczająco.
Jak na silnik diesla to chyba wzór w swojej klasie. Szumy wiatru przy większych prędkościach są większe niż w standardowym kompakcie.
Moim zdaniem doskonale. Silnik 1.6 diesel. Zużycie paliwa średnie 6,1l/100km przy masie 1,4t to super wynik. Ceny w ASO wysokie - tam robię tylko jak są stłuczki z OC sprawcy ;-) Na wolnym rynku trzeba mieć upatrzonego mechanika, ceny wtedy podobne do każdej marki.
Ja kupiłem używkę, więc cena mnie satysfakcjonuje. Nowy zbyt drogi jak na to, co daje. Chyba, że w jakiejś wyprzedaży rocznej, ale nie brać z najsłabszym silnikiem.
Gdyby nie konieczność wymiany/wycięcia filtra DPF to byłoby ok. Zapocenie silnika olejem, ale nie ubywa i nie muszę uzupełniać od przeglądu do przeglądu 20tys.km. Zawieszenie na 5, napęd na 5. Naproża za drugim rzędem drzwi - trzeba o nie dbać, bo rdzewieją.
DPF :-(

On - zużycie paliwa dla silnika 1.6 TDCi 109KM 80kW [l/100km]