Ocena kierowcy - Ford Focus II Hatchback 5d

Chenaf, 6 lat temu
Silnik 1.6 Duratec 100KM 74kW
Rok produkcji 2006
Ford Focus II Hatchback 5d 1.6 Duratec 100KM 74kW 2005-2011 - Oceń swoje auto
Silnik : Silniczek powyżej średnich obrotów wkręca się idealnie. Super zaskoczenie jeżeli chodzi o bezawaryjność.
Inne : Stosunek jakości do ceny - niesamowite zaskoczenie !
Inne : Zdecydowanie za duże spalanie !
Użytkuje Focus'a od 20 Maja 2017 roku. Jest to moje drugie auto, zaraz po Polo z 95 roku. Gdybym był nauczycielem i wystawiał oceny swoim uczniom, Focus dostałby 4+. Idealne auto klasy średniej, które wyróżnia się swoją bezawaryjnością i wyglądem. Istnieje głupie powiedzenie iż "Ford g*wno wort".. To tylko głupie powiedzenie, które na pewno w tym przypadku nie ma żadnego znaczenia. Auto dostaje 4+, ponieważ w kwestii spalania oraz wyciszenia wypada nie za dobrze.. Większość opiszę w poszczególnych akapitach.
W swoim Focus'ie mam przejechane 171 tysięcy kilometrów. Wszystko chodzi perfekcyjnie, nie ma żadnych wycieków ani problemów. Silnik lubi wysokie obroty, dlatego utrzymuje go na poziomie 2,5-4 tys. Wszystko na +. Problemem jest wyciszenie auta, bardzo głośno chodzi, szczególnie powyżej 120km/h.
Nie ma żadnych problemów ze skrzynią biegów. Jedyny mankament w mojej jednostce benzynowej jak i w innych to brak szóstego biegu. Samochód powyżej 120km/h bardzo głośno chodzi, w środku nawet radio na wysokiej głośności nie potrafi stłumić hałasu. Poza tym wszystko super.
Focus ma to do siebie, że skręca naprawdę znakomicie. Zawieszenie i układ jezdny to zdecydowanie jeden z większych plusów tego auta. Nie można się do niczego przyczepić, rewelacyjna robota ze strony koncernu Forda ! Wejście w zakręt z nieco większą prędkością niż zazwyczaj to dla Focus'a żaden problem.
Jeżeli chodzi o karoserie, samochód utrzymuje się dobrze. Akurat w swoim modelu nie mam żadnych oznak korozji prócz 1cm kwadratowego przy reflektorze przednim. Uważam, że jak na 12-letnie auto wypada dobrze przy innych markach. Jednakże wiadomo, że większość zależy od osoby użytkującej pojazd !
Widzenie podczas jazdy jest znakomite. Auto utrzymuje się na jezdni perfekcyjnie. Pozycja kierowcy jest idealnie dopasowana do szyby czołowej oraz do szyb bocznych. Jedyne co zauważyłem, że w HB szyba tylna jest tak skonstruowana, że w pewnym momencie się łamie widoczność, jednakże nie przeszkadza to ani trochę w prowadzeniu i widoczności. Słupki przednie są tak skonstruowane, że nie trzeba się wychylać, żeby coś zobaczyć tak jak w niektórych pojazdach.
Jeżeli chodzi o ergonomię w aucie - mój model nie wypada super. Jako, że mam podstawową wersję, nie mam podgrzewanej szyby elektrycznie, immobilizer'a czy też czterech szyb elektrycznych. Są to rzeczy błahe, ale jestem typem osoby, która zwraca na to uwagę. W tym przypadku auto to nie prezentuje się z jak najlepszej strony. Brak takiej rzeczy jak na przykład podłokietnik to również jak na auto 12-letnie rzecz nie do pomyślenia (jak dla mnie). Fotele bardzo wygodne zarówno z przodu jak i z tyłu. Miejsce w bagażniku perfekcyjnie zagospodarowane.
Gorące powietrze zimą oraz lodowate latem - to zdecydowany plus Focus'a. Auto idealnie zdaje test ogrzewania i wentylacji. Nawet przy braku elektrycznie ogrzewanej szyby (co niezbyt mi się uśmiecha), idealnie odparowuje ją. Klimatyzacja działa idealnie. Wszystko zdecydowanie na plus. Bardzo szybko wszystko funkcjonuje.
Samochód w 5 drzwiach wydaje się smukły i mały, ale w środku naprawdę robi robotę. Miejsca jest bardzo dużo, wszystko idealnie się mieści. Samochód nie jest za duży, ale środek nie jest za mały. Jest po prostu idealny dla rodziny na wypad nad morze czy w góry. Jak najbardziej wielkie 5* dla Ford'a ! :)
Tak jak w ocenie całokształtu i innych akapitach. Samochód pod względem wyciszenia jest bardzo średni. Powyżej prędkości 120 km/h auto buczy bardzo głośno, jest to do wytrzymania, jeżeli jeździ się autem dłuższą chwilę, da się do tego przyzwyczaić, ale brakuje tutaj szóstego biegu. Pod tym względem jest to - dla Forda.
Jeżeli w koszt utrzymania zalicza się spalanie auta, to daje mu 4*. Spalanie na przestrzeni 10l/100km to trochę przerost formy nad treścią. Jak na jazdę na średnich obrotach 2,5/3 tys. auto naprawdę dużo zabiera. Na całym baku przejeżdżam około 500 kilometrów głównie do pracy oraz do miasta czasami. Poza tym nie wydaję na samochód praktycznie ani złotówki.
Jak na cenę +/- 10-15 tys. samochód jest idealny jakościowo. Uważam, że w tej cenie nie znajdzie się takiego rocznika auta w tak dobrym stanie. Klasa premium to to nie jest, jednakże auto prezentuje się niesamowicie. Jeżeli ktoś szuka auta, które jest zarówno młode, bezawaryjne i tanie, to jest to wybór dla niego !
W aucie nie miałem żadnych drobnych usterek prócz zamarznięcia gumy od otwierania bagażnika. Pod tym względem Focus ma jakiś problem i nie występuje on tylko u mnie, ale również u innych osób. Poza tym auto naprawdę nie ma sobie nic do zarzucenia. Nie miałem z nim większych drobnych problemów. Polecam :)
Na przełomie jednego roku Focus miału mnie tylko i wyłącznie wymianę katalizatora na nowy. Był to wydatek rzędu 600zł. Poza tym nie miałem żadnego problemu z Fordem. Auto pod względem usterek drobnych czy też poważnych wypada znakomicie. Nic nie stuka nic nie puka, wsiadać i cieszyć się z jazdy, którą Focus oferuje ! :)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 Duratec 100KM 74kW [l/100km]

10,7