Ocena kierowcy - Ford Focus II Kombi

Maciej, 14 lat temu
Silnik 1.6 Duratorq TDCi DPF 109KM 80kW
Rok produkcji 2005
Ford Focus II Kombi 1.6 Duratorq TDCi DPF 109KM 80kW 2005-2011 - Oceń swoje auto
Silnik : niezła elastyczność i niskie spalanie przy przyzwoitej kulturze pracy
Układ hamulcowy : po ok. 20 tys. km pokrzywiły się przednie tarcze, tylne hamulce wydają nieprzyjemne dźwięki przy hamowaniu (dość głośne szumy) mimo iż serwis twierdzi, że są OK
Karoseria : drzwi kierowcy i klapa bagażnika czasem kiepsko się zamykają
Najważniejsze zalety to dobra cena, spory bagażnik, oszczędny i dość dynamiczny silnik no i oczywiście niezawodność. Minusy to głośność i jakość materiałów wykończeniowych koncernVW a nawet opel jest w tym względzie dużo lepszy. Auto ogólnie godne polecenia, choć nie należy oczekiwać jakiś cudów. To raczej wybór rozsądkowy niż kierowany emocjami, bo niczego szczególnie ekscytującego w tym aucie nie ma.
ten silnik jest moim zdaniem bardzo udany. Przede wszsystkim oszczędny, zawsze spalanie miałem pomiędzy 5 a 6 litrów/100km. Bardzo duży moment obrotowy od jakiś 1500 obr/min ale szybko się kończy i tak naprawdę dobre przyspieszenie i elastyczność jest tylko przy niskich prędkościach. Na autostradzie w Niemczech na lewym pasie nie powalczy. Kultura pracy niezła, około 120-130 km/h jedzie się bardzo przyjemnie, powyżej 150 km/h jest już bardzo głośno, ale to chyba kwestia słabego wyciszenia. W porównaniu z 1,9 TDI Volkswagena (jeździłem sporo służbową octavia) jest trochę mniej oszczędny ale znacznie cichszy i dzięki temu podróż jest znacznie mniej męcząca. Jest też wersja 90 KM tego silnika, ale moim zdaniem oferuje kiepskie osiągi - jazda próbna tą wersją bardzo mnie rozczarowała
Bardzo precyzyjne i przyjemne prowadzenie lewarka, ale czasem lekko zacina się 1 bieg i wsteczny - trzeba spróbować ze dwa razy żeby wszedł. 6 biegów byłoby nie od rzeczy.
Jak na tą klasę bardzo przyjemnie się prowadzi, choć wyboje dość mocno słychać i czuć w środku. Bardziej w kierunku sportowym niż komfortowym. Dobry na dobre drogi.
Bez problemów, choć trochę trudno oszacować jak daleko sięga przód.
Wszystko jest na miejscu, fotele bardzo wygodne, choć przydałby się podłokietnik z przodu i regulowana podpórka lędzwiowa - są tylko w absurdalnie drogiej wersji Ghia. Od twardej plastikowej podpórki w drzwiach boli łokieć. Pozycja za kierownicą jak dla mnie troche zbyt wysoka - jak na krześle a nie w fotelu.
manualna klimatyzacja nie jest może najwygodniejsza, ale radzi sobie nawet ze sporymi upałami bez problemów. W zimie trochę trzeba poczekać zanim się nagrzeje. Wentylator na 3 i 4 poziomie prędkości jest strasznie głośny.
Z przodu nie ma problemu, z tyłu jest niewiele miejsca na nogi, ale czego więcej można spodziewać się w tej klasie? Bagażnik w kombi bardzo duży i praktyczny szczególnie jeśli dokupi się pionową roletę pomiędzy siedzeniami a bagażnikiem, można wtedy naprawdę sporo zapakować. Jakość materiałów wykończeniowych jest dość marna, boki drzwi są całe plastikowe, a plastiki są twarde. Może droższe wersje wyposażeniowe są lepsze - mój to tylko trend... Pozycja za kierownicą jest taka jakby siedziało się na zwykłym krześle, ja lubię trochę niżej, ale to kwestia gustu
Niestety diesel w tej klasie to zwykle spory hałas w środku. Tutaj też jest kiepsko pod tym względem, szczególnie przy wyższych prędkościach (powyżej 140 km/h). Na dłuższych trasach hałas jest męczący i ja więcej niż 700-800 km dziennie nie jestem w nim w stanie przejechać. Ale i tak pod tym względem jest dużo lepiej niż np. w skodzie octavii 1.9 tdi, którą też sporo jeździlem i po 300-400 km miałem dość.
na długiej trasie przy stałej prędkości ok. 130 km/h (francuskie autostrady) spalił poniżej 5 l/100km. W mieście około 6 l/100km, ale ja jeżdze bardzo spokojnie. Przeciętnie coś pomiędzy 5 a 6 l/100km
Ford oferuje bardzo dobre rabaty od cen katalogowych i uważam, ze stosunek jakosci do ceny jest bardzo dobry
drobne problemy z hamulcami (wymiana przednich tarczy) i hałasy z tylu oraz slabo domykające się drzwi i klapa bagażnika - poza tym nic się nie dzieje.
Nie miałem żadnych poważnych usterek. Trzy razy wymieniałem przednią szybę, ale to przez kamienie na autostradzie...

On - zużycie paliwa dla silnika 1.6 Duratorq TDCi DPF 109KM 80kW [l/100km]

5,4