Ocena kierowcy - Ford Focus II Kombi

Silnik 2.0 Duratorq TDCi 136KM 100kW
Rok produkcji 2005
Okres użytkowania: 5 lat
Ford Focus II Kombi 2.0 Duratorq TDCi 136KM 100kW 2004-2011 - Oceń swoje auto
Inne : Brak dyskomfortu po Mondeo. Po prostu auto jest bardziej uniwersalne.
Bardzo dobre auto za rozsądne pieniądze. Po przesiadce z mondeo (przed MK III miałem MK II) obawiałem się, że będzie brakowało przestrzeni. Jednak Focus okazał się autem dający wystarczającą przestrzeń i komfort jazdy w poręcznym opakowaniu.
Kultura pracy - wysoka jak na diesla. Dynamika i elastyczność - więcej niż satysfakcjonująca. Spalanie - w mieście i na zimnym silniku dość wysokie, w trasie bardzo oszczędny. Silnik doskonale radzi sobie z obciążeniem - idealny jako holownik do przyczep. Zakres użyetcznych obrotów 1,5-4tys. Inne diesle zazwyczaj powyżej 3,5 puchnął, ten wkręca się nad podziw dobrze. Na minus wolne nagrzewanie. A puki się nie wygrzeje pali jak benzyna.
Zestopniowanie wygodne w eksploatacji ( i solo i podczas holowania przyczep), przełączanie precyzyjne. Jedynie na zimnym silniku nieco z oporem chodzi drążek, po rozgrzaniu lekko.
Precyzyjne prowadzenie, nierówności dobrze pochłaniane, Układ kierowniczy (3 tryby wspomagania) pozwala dobrze panować nad autem. Po mondeo trochę przeszkadzała mi głośność pracy - wyciszenie jest gorsze. Po roku eksploatacji przestało mieć to znaczenie. Pewnie zachowuje się pod obciążeniem.
Widoczność we wszystkich kierunkach wystarczająco dobra. Nocą mało wydajna lampa wstecznego. Lusterka wsteczne mogły by być większe - po lifcie znacznie je poprawiono. Wewnętrzne, fotochromatyczne - mega wygodne.
Ogólnie ciężko do czegoś się przyczepić. Fotele są bardzo wygodne i nie męczą (w obu rzędach), obsługa przełączników intuicyjna. Po 10 latach wszystko pracuje lekko i precyzyjnie. Jeśli się czepiać to w słońcu nie widoczne komunikaty radia i przy składaniu tylnej kanapy trzeba podnosić siedzisko.
Klimatyzacja (dwustrefowa) jest bardzo sprawna - znacznie skuteczniejsza niż w mondeo. Wnętrze (przeciwnie do silnika) nagrzewa się bardzo szybko. Nawet przy -20 po 2km z nawiewów leci ciepłe powietrze. Automat precyzyjnie utrzymuje temperaturę.
Przód - bez zastrzeżeń. Tył - 2 dorosłych bardzo dobrze, we 3 znośnie. Inne kompakty przewagi jednak nie mają. Bagażnik również mieści wszystko co trzeba. Do tego ma dużą szerokość (113cm). Chwalona Octavia ma ledwie metr.
Silnik - bardzo dobrze. Zawieszenie - dobrze. Niezależnie od prędkości nie trzeba podnosić głosu. Bagażnik dachowy z boxem czy uchwytami rowerowymi również nie pogarsza akustycznych doznań.
Jak dotąd, odpukać, samochód nie zaskoczył mnie niczym nieprzewidzianym. Serwisuję sumiennie i terminowo. W porównaniu do Mondeo ceny części są niższe, ale mam odczucie, że np. zawieszenie jest deko mniej trwałe.
To jest wg mnie największa zaleta fordów. Cena jaką płaci się za auto jest adekwatna do tego co się otrzymuje.
Auto ma ponad 10 lat więc powoli trzeba wymieniać różne części. Jednak podpiął bym wszystko pod zużycie eksploatacyjne niż awarie. Zaskoczył mnie jedynie akumulator, któremu rozwaliły się cele. Z dnia na dzień był bezużyteczny (niespełna 3 letnia centra futura) i przez to auto nie do jazdy. Troszkę zaczyna denerwować powierzchowna korozja. Lata robią swoje. Chociaż w porównaniu do starych fordów - focus wygląda nadal jak z salonu ;)
Auto dotąd nie zawiodło. Wtryski, sprzęgło, dwumasa trzymają się.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 Duratorq TDCi 136KM 100kW [l/100km]

6,4