Ocena kierowcy - Honda Civic VI Hatchback

Silnik 1.4 i S 90KM 66kW
Rok produkcji 1998
Honda Civic VI Hatchback 1.4 i S 90KM 66kW 1995-2001 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Świetnie się prowadzi
Silnik : Silnik słaby ale dzięki swojej wysokoobrotowe charakterystyce sprawia ogrom frajdy
Układ elektryczny : Totalnie brak problemów, wszystko działało
Karoseria : Wszędzie rdza i ta cieniutka blacha...
Jest to mój pierwszy samochód, jeżdżę nim prawie dwa lata, 50/50 trasa-miasto. Jestem ogólnie z niego bardzo zadowolony i nie sprawiał mi większych kłopotów lub frustracji za to dużo frajdy z jazdy. Mimo iż to moje pierwsze auto to często jeździłem innymi autami, Honda bardzo pozytywnie wypadała na ich tle. Wysokoobrotowy silnik, niewielki o małej mocy sprawiał naprawdę dużo frajdy s jazdy, dzięki lekkiej budzie. Auto dawało wiele informacji zwrotnych co się dzieje z kołami i autem podczas każdy, świetna sprawa dla świeżego kierowcy.
Silnik ma dość ciekawe brzmienie, mimo że to niewielka jednostka to sprawia sporo frajdy przez wkręcanie się w obroty, które często musza być wysokie by auto znośnie przyspieszało, zwłaszcza gdy poza mną jechali pasażerowie z bagażami, wtedy wykorzystanie Górnego zakresu obrotów było konieczne, gdyż tak słaby silnik nie dawał rady udźwignąć obciążenia i było się skazanym na emerycka jazdę.
Rewelacyjna, świetnie się wklikuja biegi. Irytowała mnie jedynka która stawiała opór gdy auto było w ruchu(nawet jeśli to były 2km/H) i ciężko wchodziła, gdy auto stało wbijała się idealnie. Wsteczny jak to w japońskim aucie z tamtych lat, na dwa razy i ze zgrzytem, da się przyzwyczaić. Ogólnie oceniam skrzynie jaki bardzo precyzyjna.
Mam dość mieszane uczucia, z jednej strony prowadził się jak gokart i cudownie pokonywał zakręty, z drugiej strony powyżej 120km/H auto robiło się mocno niestabilne i pływało po drodze. Zawieszenie mało komfortowe i głośne, mimo wszystko bardzo wytrzymałe. Opony 195/50/r15 wcale tego nie poprawiały, zimowe 175/65/r14 zapewniały dużo większy komfort.
Kupiłem zadbany egzemplarz który był już wcześniej zabezpieczony, mimo garażowania auta i dbania, rdza wyszła i zaczyna się panoszyć w wielu miejscach, nadwozie i podwozie bez dobrego zabezpieczenia niestety rdzewieje na potęgę. Blacha wyjątkowo cienka, ugina się pod niewielkim obciążeniu, lakier również cienki.
Widoczność jest okej, zero problemów, mimo niskiej pozycji siedzącej Do tylu znośnie. Auto jest bardzo łatwo wyczuć i można parkować na żyletki.
Ciężko wiele wymagać od 20 letniego Japończyka...wszystko na swoim miejscu.
Silnik nagrzewa się momentalnie i szybko daje ciepło do kabiny. Klimatyzacja mimo porządnego serwisu marna, niestety osobna mała chłodnica(1/2 wielkości w innych autach jakie znam) nie wyrabiała przy mocnych upałach, lub przy pełnej załodze, efekt był dopiero w trasie gdy jechały 4 osoby max a wiatrak był na tym biegu, ile było osób w środku, w mieście przy upałach w ogóle nie dawała rady schłodzić kabiny mimo ze byłem sam
Jak ma tak małe auto i jedna pare drzwi w aucie jest rewelacyjnie dużo miejsca, osoba 180cm bez problemu siadała z tylu mimo fotela odsuniętego na maxa do tylu, bagażnik tylko okej, po złożeniu tylnych siedzeń można było rożnego rozmiaru gabaryty przewozić
Tragedia, słychać opony, silnik, wiatr, w trasie przy prędkości około 120km/H słabo słychać już cokolwiek, o rozmowie można zapomnieć, przy małych prędkościach niestety to samo.
Części tanie, pełno zamienników, niestety jak na tak mały silnik pali ogromne ilości benzyny...
Auto można kupić za niewielkie pieniądze i cieszyć się bezawaryjna jazda
Miałem trzy,nieszczelność klimatyzacji, urwana linka od klamki oraz „zniknięcie” płynu pompy sprzęgła. Reszta totalnie się nie psuje.
Auto totalnie bezawaryjne, poza wymiana elementów eksploatacjyjnych, nie psuje się totalnie nic.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 i S 90KM 66kW [l/100km]

9,2