Ocena kierowcy - Honda Civic VI Hatchback

tajnos_agentos@poczta.fm, 14 lat temu
Silnik 1.5 i 114KM 84kW
Rok produkcji 2000
Honda Civic VI Hatchback 1.5 i 114KM 84kW 1995-2000 - Oceń swoje auto
Silnik : W tej klasie aut bezkonkurencyjny. Oszczędny, a gdy trzeba to bardzo dynamiczny.
5 z dużym plusem. Auto to mam od 2008r i jak dotąd nie zawiodło mnie ani razu. Zero awarii tylko czysta frajda z jazdy. Oszczędny i jednocześnie dynamiczny silnik, precyzyjna skrzynia biegów, świetne zawieszenie i kompletne wyposażenie sprawia że nie chce się z niego wychodzić :)
Nic dodać, nic ująć. Chyba najmocniejszy punkt tego auta. Silnik oszczędny, a gdy trzeba bardzo dynamiczny. Do płynnej i spokojnej jazdy wystarczą niecałe 3000 obr/min, ale zabawa tak naprawdę zaczyna się powyżej 4000obr/min a kończy dopiero przy 7200obr/min... :) Moc jest rozwijana bardzo równomiernie. Przy maksymalnym przyspieszaniu na jedynce osiągamy ok 55-60km/h, dwójka wystarczy do ok 110-115km/h, a trójka do ok 150km/h. Dzieje sie to naprawdę bardzo szybko;) Jednak przy takim stylu jazdy łatwo się zbliżyć do 10L/100km ;)
Właściwie 4+ a nie 4, ale to tylko ze względu na ten nieszczęsny wsteczny, który czasami nie wskoczy za pierwszym razem. Poza tym to bardzo dobra przekładnia. Skoki lewarka są krótkie, a biegi wchodzą idealnie. I to bez róznicy czy zmieniamy je spokojnie, czy \"na sportowo\".
Jak dla mnie super! Zawieszenie zestrojono raczej z myślą o wykorzystaniu mocy tego silnika. Przez to Honda prowadzi się bardzo pewnie i naprawdę trzeba porządnie przesadzić z prędkością na zakręcie żeby ją sprowokować do jakiegoś uślizgu ;) Układ kierowniczy jest precyzyjny, lecz warto wspomnieć że wspomaganie nie jest tak mocne jak w innych autach przez co manewrów na parkingów nie wykonamy jednym palcem ;) Co do komfortu wybierania nierówności to jest po prostu dobrze. Jak już wspomniałem zawieszenie jest troche twardsze i czasami może nami trochę potrząsnąć na większych nierównościach :)
Średnio. O ile widoczność do przodu jest bardzo dobra, to przy cofaniu trzeba się juz bardziej skupić. Ale myślę, że wystarczy trochę czasu, żeby dobrze wyczuć ten samochód.
Wszystko jest tu na swoim miejscu, przez co obsługa jest bardzo intuicyjna. No może z małym wyjątkiem jakim jest elektryczne sterowanie wszystkimi szybami, które zamiast na drzwiach kierowcy znajduje się przy hamulcu ręcznym...
Ogrzewanie działa tak jak powinno. Kilka minut jazdy, aż silnik złapie odpowiednią temperaturę i juz mamy ciepło. W lato o schłodzenie wnętrza dba otwarty szyberdach lub gdy stoimy w korku - klimatyzacja. Szkoda tylko, że nie potrafi \"dmuchnąć\" naprawde lodowatym powietrzem tak jak w Toyocie Avensis I (również klimatyzja manualna). Do codziennego użytkowania w zupełności wystarczająca.
Mam 198cm wzrostu i przy maksymalnie odsuniętym fotelu mogę wygodnie prowadzić, jednak przy takiej konfiguracji za moimi plecami zmieści się tylko ktoś naprawdę bardzo niski i szczupły ;) Z przodu miejca jest wystarczająco, z tyłu już mniej, jednak 2 osoby średniego wzrostu powinny się tam swobodnie zmieścić.
Do prędkości ok 90-100 km/h jest nawet cicho, później już coraz wyraźniej słychać szum opływającego powietrza, który może niektórym przeszkadzać. Przy spokojnej jeździe (nawet z większymi prędkościami) silnika prawie nie słychać. Jednak gdy chcemy pojeździć trochę dynamiczniej, wyraźnie usłyszymy przyjemny dźwięk silnika co dla mnie akurat jest dużym plusem :)
Civic z tym silnikiem spala mi średnio ok 7L/100km. To świetny wynik zwłaszcza że lubię \"czasami\" wykorzystać jego moc:) W trasie przydaje się funkcja EKONO dzięki której udało mi się zejść poniżej 6L/100km. Widziałem opinie o spalaniu poniżej 5L/100km, ale to chyba trochę przesadzone...
Honda kosztowała mnie ok 17000zł, ale nie żałuję tego wydatku. Dostałem auto bardzo zadbane o bardzo niskim przebiegu (udokumentowanym) i w pełni wyposażone(klima, szyberdach, 4xel.szyby, el.lusterka, radio CD itd...). Zdecydowanie warto.
Krótko i na temat: przez te niecałe 2 lata użytkowania nie przytrafiła mi się żadna awaria. Tylko pamiętać o wymianie oleju, dolewać paliwa i cieszyć się jazdą :)
Jak wyżej. Przez 2 lata użytkowania żadnej awarii :)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.5 i 114KM 84kW [l/100km]

6,7