Ocena kierowcy - Hyundai Atos I

marek, 19 lat temu
Silnik 1.0 i 56KM 41kW
Rok produkcji 2000
Hyundai Atos I 1.0 i 56KM 41kW 1997-2001 - Oceń swoje auto
Poszukiwałem drugiego samochodu, nie do jazdy, ale do stania w korkach i parkowania. W tej roli bardzo dobry. Samochód jest bardzo wygodny w środku, dobry również na trasę, problemem jest tylko zbyt twarde zawieszenie. Nie interesują się nim złodzieje.
Silnik za słaby do tego samochodu, ale trzeba wziąć pod uwagę przeznaczenie tego auta. Lubi podzwaniać, więc jeżdzę na benzynie 98 oktanowej.
Skrzynia automatyczna, zabiera dużo mocy z silnika ale daje fantastyczny komfort, nie tylko w mieście, ale i na trasie. Wadą skrzyni jest zbyt wcześnie włączający się overdrive (potrafi się włączyć przy 65 km/h, moim zdaniem powinien się załączać przy 85 km/h). Na szczęście łatwo go blokować specjalnym przyciskiem na selektorze trybu pracy skrzyni. Blokowanie overdrive´u w jeździe po mieście zmniejsza zużycie paliwa!
Zawieszenie jest potwornie twarde. Zamierzam założyć wyższe opony, może to pomoże.
Widoczność bardzo dobra, siedzi się wysoko. Niestety, i tak nie widać maski.
Po dorobieniu podłokietnika z przodu jest to rewelacja. Siedzenia mogłyby być większe (za krótkie siedzisko, ale nie spotkałem jeszcze samochodu, w którym siedzisko miałoby wystarczającą długość). Wspomaganie kierownicy mogłoby być bardziej wydajne.
Jest bardzo dobrze. Klimatyzacja mogłaby być bardziej wydajna, ale da się jeździć, a za tę cenę (dopłata 2tys.) nie można za dużo wymagać
Z przodu bardzo dobrze (chyba, że ktoś jest koszykarzem), dużo miejsca nad głową, z tyłu za mało miejsca na nogi. No ale nie ukrywajmy, to nie jest samochód na wakacyjne wyjazdy dla całej rodziny.
Rewelacja. Najcichszy samochód jaki miałem. Cichszy od Renault Laguny i Skody Octavii.
W mieście 8,7, z klimatyzacją 9,5. Na trasie około 7,0, ale da się zejść (z trudem) nawet poniżej 6,0. Według mnie automatyczna skrzynia powoduje wzrost zużycia paliwa o około 1,5 litra, w porównaniu np. z Uno 1,1 56KM, który kiedyś miałem. Nie wiem ile palą podobnej wielkości auta z automatyczną skrzynią, ale czytałem kiedyś o Clio automat, który po mieście chlał 13,0.
W Polsce niedoceniany.
Mały przebieg, na razie trudno wyrokować. Moim zdaniem jakościowo lepszy od Uno. Słabe fabryczne opony.
Na razie nic nie było naprawiane, ale niedługo trzeba będzie poprawić kilka drobiazgów, np. zaczynają przełamywać się przewody, które wychodzą z karoserii i wchodzą w drzwi kierowcy.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.0 i 56KM 41kW [l/100km]

7,7