Ocena kierowcy - Hyundai i30 III Hatchback

Silnik 1.0 T-GDI 120KM 88kW
Rok produkcji 2018
Hyundai i30 III Hatchback 1.0 T-GDI 120KM 88kW 2017-2020 - Oceń swoje auto
Zawieszenie
Solidny typowy przedstawiciel tej klasy pojazdów, nie ma tu ani fajerwerków, ani nie ma za bardzo do czego się przyczepić. Jeżdżę nim już 50k kilometrów i jest całkowicie bezawaryjny. Pierwsze co robię po uruchomieniu silnika to wyłączam start/stop - wk***ia niesamowicie. Bagażnik jest duży w porównaniu do bezpośrednich rywali, ale próg załadunku jest wysoko, przez to nie wygodnie się go używa. Sam bagażnik jest standardowych wymiarów, dodatkowe litry zyskuje przez to że jest wysoki.
Silnik w porządku. Żeby dynamicznie jechać trzeba mieć minimum 2000 obr/min. Jak temperatury na zewnątrz są na minusie to auto rozgrzewa się długo. Przykładowo tak dla -5 stopni, ciepło zaczyna dmuchać mniej więcej po 5 minutach, ale temperatura silnika osiąga swoje optimum tak po 15 minutach. Im chłodniej tym dłużej to trwa.
Dość długie przełożenia. Poniżej 60 na 3 biegu. Skok lewarka i precyzja bez zarzutu. Nie odnotowałem żeby haczyło przy zmianie.
Wiele zależy od rozmiaru kół i wysokości profilu opony. Letnie mam 17" i niska wysokość profilu. Autko prowadzi się perfekcyjnie, jest bardzo zwinne niemal jak gokart, słucha się kierowcy w niespotykany sposób cały czas będąc wystarczająco sprężystym i komfortowym. Natomiast zimowe to 15" wysoki profil. Auto dużo traci na zwinności i pewności prowadzenia przy gwałtownych manewrach. Staje się nadsterowne. zawieszenie trwałe, na ten moment najechane 80k i wszystko oryginalne.
Bardzo delikatny, łatwy do zarysowania lakier, ale to chyba typowe w obecnych czasach. Sama blacha i zabezpieczenie antykorozyjne w porządku.
Patrząc przez pryzmat nowoczesnych aut to nie jest źle.
Jest bardzo dobrze. Wsiadasz i od razu wiesz co gdzie jest. W moim konkretnym modelu jest podłokietnik centralny nie regulowany przód-tył. Jestem niski i dla mnie jest to za daleko z tyłu. wiem że są wersje które posiadają taką regulację, to może w nich było by lepiej. Wygodne, dobrze zaprojektowane uchwyty na kubki.
Daje radę.
Jestem niski także z mojego punktu widzenia git.
Szum opon jest moim zdaniem słabo wyciszony, także trzeba inwestować w te ciche. Szum wiatru czy odgłosy silnika typowe dla segmentu.
Zużycie paliwa. Zależy też od temperatur zewnętrznych. Poniżej 0 pali +\- o ponad pół litra więcej niż przy +15 przy takim samym stylu jazdy. Przy +10 stopni w jeździe mieszanej, pół miasto, pół podmiejskie tak do 90 km/h, u mnie wychodzi 6 do 6,5 L/100 km. Na autostradzie przy 140 km/h będzie to 8 L/100km.
Brak. Zeszłej zimy przy wentylacji ustawionej na maksa coś tam brzęczało, miałem już tym się zajmować, ale ustąpiło samoczynnie :).
Brak. Lać paliwo i jeździć.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.0 T-GDI 120KM 88kW [l/100km]

Hyundai i30 III Hatchback