Ocena kierowcy - Mazda 323 IV F

arturgarbacz@wp.pl, 16 lat temu
Silnik 1.8 16V 4WD 103KM 76kW
Rok produkcji 1993
Mazda 323 IV F 1.8 16V 4WD 103KM 76kW 1991-1993 - Oceń swoje auto
Silnik : Po prostu odjazdowy motorek! Ale uwaga, ja mam wydruk z hamowni. Mój ma faktycznie 103 koniki. Te, które próbowałem przed kupnem nie miały pewnie nawet połowy. Niskie zużycie paliwa to wielki atut. Ceny części wcale nie są zbyt wysokie. Do "francuzów" są na pewno wyższe.
Układ elektryczny : drobne problemy ze spryskiwaczami
Karoseria : często można spotkać egzemplarze skorodowane
Silnik : szczególnie egzemplarze z gazem są zajeżdżone
Nie jest łatwo znaleźć auto w dobrym stanie. Za swoim musiałem przejechać "pół Polski" i zapłacić więcej niż średnia cena tego rocznika, ale nie żałuję wydania ani złotówki!
16V ma maksymalny moment przy dość dużych obrotach. Prawdziwa jazda zaczyna się dopiero powyżej 4000rpm. Silnik pracuje tak równo, że dotykając go ręką niemal nie czuje się jego drgań podczas pracy. Przyspieszenie 0-100km/h poniżej 10s. I to w tym aucie najlepiej podoba się mojemu bratu. Vmax ponad 180 km/h nawet po uwzględnieniu błędu prędkościomierza.
Bardzo długie biegi. Pewnie to problem wyłącznie w moim egzemplarzu, ale czasem mam problem z "trafieniem" czwórki :)
Ktoś napisał o tym aucie "zabójca zakrętów". Miał rację :) Fenomenalnie trzyma się drogi! Jeździ jak po szynach. Tylko trzeba pamiętać, żeby założyć mu dobre "buty" :) Pierwszy raz w życiu jeżdżę autem, które tak rewelacyjnie się prowadzi.
Przednie słupki nie są dokładnie tam, gdzie byłyby najmilej widziane. Ale takie drobiazgi wybacza się temu samochodzikowi bez problemu.
Wszystkie przyciski i dźwignie są dokładnie tam gdzie powinny być. Trochę za mało schowków. Jeżeli nie posiada się uchwytu nie ma miejsca nawet na telefon. Przydałaby się wzdłużna regulacja kierownicy, ale to drobiazg.
Część właścicieli narzeka na temperaturę w zimie. Wbrew tym opiniom moja koleżanka wsiadając do auta stwierdziła jednak "...ale ogrzewanie to ma zaje...." :)
Nie mam pojęcia co się dzieje z tyłu :) Jednak przednie fotele są świetne. Nie chcę już auta. w którym siedzi się wyżej!
Mam strumienicę i nieco większy wylot z tłumika. Gdyby był katalizator byłoby pewnie jeszcze ciszej, ale i tak nie jest źle. To nie jest auto rodzinne.
Jak na taki silnik jestem bardzo mile zaskoczony. Spodziewałem się większego spalania. Cieszę się, że nie szukałem auta z gazem.
Zastanawiałem się wcześniej nad ponownym zakupem Astry. Ale bym byka "odwalił"! Za podobne pieniądze kupiłem auto z cynkowaną karoserią, znacznie szybsze (więc bezpieczniejsze), o rewelacyjnym wyglądzie pomimo upływu lat, świetnie jeżdżące, jak na moje potrzeby ekonomiczne (Astra paliła mi więcej w zimie), lepiej wyposażone. Po prostu miodzio!
Pomimo faktu, że w wielu egzemplarzach (także w moim) nie chowa się antena, wszystko jest ok. Nie ma powycieranych czy połamanych elementów. Wszystko działa.
Jeszcze nie stwierdziłem. Jeżdżę dopiero 3 miesiące.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 16V 4WD 103KM 76kW [l/100km]

7,2