Ocena kierowcy - Mazda 6 I Kombi

Mazda 6 I Kombi 2.0 MZR-CD 121KM 89kW 2002-2008 - Oceń swoje auto
Układ hamulcowy
Karoseria : Rdza na tylnym nadkolu
Silnik : Zawór EGR
O aucie napisałem wszystko przy poszczególnych kategoriach. Wpis jest moim podziękowaniem dla wszystkich osób zamieszczających swoje oceny, dzięki którym już kilka razy wybór i kupno samochodu nie było dla mnie loterią.
Ocena być może na wyrost, bo to mój pierwszy diesel. Niemniej jednak dla mnie rewelacja. 120 KM ciągnie auto naprawdę sprawnie nawet przy maksymalnym obciążeniu - fakt, przy wyprzedzaniu bieg należy zredukować do 4 ale wtedy nie ma mocnych. Pracę silnika słychać wyraźnie lecz nie na tyle głośno aby przeszkadzało to w czasie jazdy- na pewno nie jest to taki klekot jak u znajomych z VW.
Cóż, czasem gdy w piątek wracam po pracy ogarnia mnie błogi nastrój. Wówczas włączam sobie spokojną muzyczkę a do zmiany biegów używam w zasadzie tylko palca wskazującego- pstryk i kolejny bieg, pstryk i redukcja. Długość biegów dla mnie zestrojona optymalnie- 1 pozwala na spokojny start, na 5 da się natomiast toczyć nawet przy 50km/h.
Doskonały. Auto idzie jak po przysłowiowych szynach, zakręty to poezja. Zimą na śliskiej nawierzchni auto naprawdę wyjątkowo dobrze trzyma tor jazdy, kiedy na lodzie zaczyna tracić przyczepność robi to stopniowo tak, że jest czas zwolnić nie wylatując z drogi.
Niedawno siedziałem w nowej Hondzie Civic i od tej pory doceniam to co mam. Jednym zdaniem: nie jest źle, czujniki nie są konieczne.
Bez zastrzeżeń - wszystko na swoim miejscu. Obsługa intuicyjna. Stara, dobra szkoła- bez fajerwerków ale przejrzyście i logicznie. Nie zaszkodziłoby dodanie większej ilości schowków.
Auto nagrzewa się dość wolno ale z tego co wiem, tak ma większość diesli.
Z przodu nawet nie ma o czym mówić - odpowiednio wyregulowany fotel i mieści się każdy. Z tyłu też jest wygodnie . Trójki dorosłych na kanapie co prawda nigdy nie woziłem, ale dorosłego i dwójkę dzieci systematycznie i na brak miejsca nie narzekają.
Jak już wcześniej pisałem silnik diesla słychać ale nie jest to uciążliwe . Większą dolegliwością jest odgłos toczenia kół ( głównie tylnych )- ewidentnie za słabe materiały tłumiące jak na klasę średnią.
Spalanie na trasie przy delikatnej jeździe ( 90 km/h) to około 5 litrów. Podczas podróży po Europie ( w tym niemieckie autostrady bez ograniczeń prędkości czyli z prędkością 170-190km/h ) średnia wyszła około 7,5 litra. O ile ceny napraw nie są mi za bardzo znane o tyle przeglądy pamiętam długo- kiedy przy przeglądzie 240.000 wymieniłem pasek rozrządu a wraz z nim profilaktycznie pompę wody łącznie zapłaciłem ok.4000 zł- to nie są przelewki.
Auto ma na liczniku prawie 250.000 km. Kupiłem je z przebiegiem około 90.000 km i od tego czasu oprócz materiałów i płynów eksploatacyjnych wymieniłem w nim: zawór EGR, akumulator ( po tygodniu smażenia w Chorwacji)oraz sprężynę do składanie siedzenia tylnego; sam naprawiłem zwijanie rolety bagażnika. Na tylnym nadkolu pojawiły się małe ogniska rdzy ( ponoć ten typ tak ma )
Doskonale zawieszenie, fajny silnik, bardzo logicznie urządzone wnętrze to wszystko oczywiście ważne ale niezawodność to coś, co dla mnie w tym aucie ma kluczowe znaczenie a w tym przedmiocie Mazda 6 póki co to mistrzostwo świata.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 MZR-CD 121KM 89kW [l/100km]

5,9