Ocena kierowcy - Mazda 6 I Kombi

Inne : Ogromne wnętrze
Silnik : Ukręcony wał korbowy
Karoseria : Rdzewieje wszystko
Układ elektryczny : Awaria szyny CAN, ciężkie do zdiagnozowania
Samochód piękny, mega wygodny i jeden z najbardziej przestronnych w swojej klasie. Do bagażnika wchodzą dwa rowery MTB bez potrzeby demontażu przedniego koła. Można jechać w trasę w 4 osoby z pełnym bagażem, a i tak będzie mega wygodnie. Nawet podróżowanie w 5 osób na dystansie 300 km nie było męczące.
Być może miałem pecha, ale w mojej Magdalenie jednostka Diesla pękła po roku użytkowania. Domyślam się, że była zajeżdżona, chociaż wszystkie dokumenty wskazywały, że igła :D. Niestety pękł wał korbowy i jednostka nadawała się na śmietnik, koszt naprawy na Używanych częściach wyniósł 10tys zł, ale teraz śmiga jak szalona :D
Ogólnie całkiem precyzyjna, chociaż dość głośna (niczym ze sportowego auta), mnie to akurat nie przeszkadza. Podczas zmiany biegów słychać charakterystyczny klik.
Maździocha prowadzi się jak gokart, ruch kierownicy jest od razu przekazywany na asfalt i jeżeli ten nie ma dużych nierówności to wprowadzić mazdę w poślizg jest naprawdę ciężko nawet przy większej prędkości.
Dobra pozycja za kierownicą i dość duże lusterka zapeniają optymalną widoczność, chociaż i tak gabaryty auta sprawiają, że podczas parkowania sporo rzeczy trzeba wyczuwać, a biorąc pod uwagę, że auto prawie nie skręca (baaaardzo duży promień skrętu) to parkowania pod Tesco sprawia że można się spocić :)
Jak pisalem wczesniej, mega wygodne auto i wszystko ma na swoim miejscu. No moze oprocz przycisku spryskiwaczy xenonów, ale to już się czepiam :D
Akurat to jest bolączka Mazdy, auto jest naprawdę wielkie w srodku i czas potrzebny do jego ogrzania jest dosc duzy. Gdy w zimie przy -20 wybierałem sie w trasę, przyjemnie robiło się dopiero po około 15 km i nie pomagało wmontowane seryjnie webasto, które dogrzewa silnik.
Chyba nie jezdzilem wygodnieszym autem, miejsca jest tyle co w audi A8L, nawet pasażerowie jadący z tyłu i mający 2m wzrostu będą się czuli komfortowo.
Tu niestety minus, wyciszenie zarówno komory silnika jak i wnętrza auta są raczej przeciętne, przy większych prędkościach słychać głośnego diesla oraz szum wiatru, a podczas jazdy w deszczu nadkola hałasują gorzej jak w maluchu :D
Akurat tutaj nie mogę być obiektywny, gdyż mojej magdzie umarł silnik co pociągnęło za sobą olbrzymie koszty naprawy, oprócz tego raczej pojedyncze usterki w granicach 500zł, dwumasa i rozrząd około 1200 zł.
Auto do najtańszych nie należy, ale z pewnością gwarantuje dobry komfort. Gdyby już ktoś sie decydował to koniecznie po 2005 roku, kiedy poprawili zabezpieczenia przed korozją, bo auto rdzewieje w oczach, dosłownie wszędzie.
Generalnie tych usterek nie było dużo, jakaś lampka oświetlenia konsoli środkowej, rozlany wyświetlacz na konsoli środkowej (ale rozlał się po tym jak dostał kluczem więc nie wiem czy to przypadłośc Mazdy :D) i uszkodzony zawór ECV (koszt wymiany 500zł)
Jak pisałem wcześniej, padł nam silnik i jego wymiana kosztowała 10 000 zł co przy aucie mającym 6 lat jest raczej lipą ;) Dodatkowo uszkodziła nam się też szyna CAN, jeździliśmy od mechanika do mechanika, wkońcu ktoś wynalazł, że kwas z akumulatora (sic!) skapnął na wiązkę elektryczną od szyny i odciął jej zasilanie - samochód odpalał i jeździł ale nie działały zegary oraz komputer pokładowy, naprawa wyszła około 500 zł

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 MZR-CD 136KM 100kW [l/100km]

7,8