Ocena kierowcy - Mazda CX-5 I SUV

Monitor74, 11 lat temu
Silnik 2.0 SKYACTIV-G 160KM 118kW
Rok produkcji 2012
Mazda CX-5 I SUV 2.0 SKYACTIV-G 160KM 118kW 2011-2015 - Oceń swoje auto
Układ elektryczny : Pomimo \'naszpikowania\' elektroniką łatwo jest się nauczyć obsługi tych wszystkich systemów, ja lubię aktywnie korzystać z wyposażenia.
Mniej więcej tego trzeba oczekiwać od samochodu w 21. wieku. Szkoda jedynie, że Mazda nie była na tyle odważna, żeby od razu zaproponować napęd hybrydowy. To zabrałoby mi parę argumentów do oceny nie na 5*. Jest to bardzo nowoczesny samochód, dobrze wykonany i daje WIELE przyjemności z rozsądnej jazdy.
Trochę śmieszny klang przez pierwszą minutkę po uruchomieniu zapłonu, nieco jak w dieslu, choć leję do niej benzynę... potem bardzo kulturalna praca i duża moc!
Brak mi dwóch oporów w pedale gazu, przydatnego rozwiązania, które mają niektóre inne auta; pierwszy opór pozwala na kulturalne przyśpieszanie, bez redukcji; pokonanie go wyzwala całą moc z układu napędowego. Tu naprawdę tego brakuje i trzeba chwili, żeby się nauczyć ruszać/przyspieszać bez wycia i niepotrzebnej redukcji biegów przez skrzynię automatyczną.
Nie mogę powiedzieć na razie złego słowa, choć układ 4x4 jest tajemniczy w swych cechach, z instrukcji obsługi również nie wynika, kiedy się włącza i jak jest zestrojony. O dziwo, trochę twarda i głośna przy pokonywaniu małych przeszkód w mieście przy niewielkiej prędkości, typu niewielki krawężnik czy śpiący policjant. W trasie się tego nie zauważa, w prawdziwym terenie jeszcze nią nie byłem, ale to w końcu nie auto terenowe.
Okay, oczywiście, jak w wielu innych autach, przedni słupek prawy ogranicza ukradkowo widoczność przy skręcie w lewo, więc lepiej się pogimnastykować i nieco przechylić, żeby się upewnić, że żadne auto nie przemieszcza się zbieżnie w \'martwym\' polu, czyli za słupkiem...
Nic nie można zarzucić, no może powinny być dwa uchwyty na kubki i dwa schowki na okulary. Schowek \'na rękawiczki\' przed pasażerem jest bardzo pojemny. Świetnym pomysłem było też takie zaprojektowanie schowków w drzwiach, że w każdym mieści się 1,5L butelka z wodą mineralną! Brawo!
Klimatyzacja działa w swoisty sposób: jak się chce szybko schłodzić wnętrze, trzeba ustawić dużo niższą temperaturę niż faktycznie żądana, inaczej klima działa bardzo dostojnie... po osiągnięciu komfortowej temperatury można sobie ustawić żądaną wartość i jest okay. Poza tym bez zastrzeżeń.
Nic dodać, nic ująć. KOMFORTOWO.
Nie wiem, z jakimi samochodami moi niektórzy poprzednicy tu porównywali mazdę cx-5; moim zdaniem, jest bardzo cicha i to zarówno na jałowym biegu (i-Stop w standardzie) :-), jak i w czasie jazdy, nawet z dużą prędkością na autostradzie. Okay, zgodzę się, że powyżej 160 km/godz. jest głośniej nieco, bo automatyczna skrzynia redukuje do piątki, po prostu ten samochód nie umie jechać na szóstce powyżej 165/godz. No ale w RP i tak nie wolno tak szybko jeździć... ;-) a w RFN byłem nią tylko raz, spisała się świetnie.
Wartości podane przez producenta nijak się mają do naszych warunków drogowych czy stylu jazdy w kraju... Do każdej wartości dodałbym trzy+ litry/100km (!); na trasie: 8,2 to rekord ekonomiczności... ;-( , autostrada: 12-13 l/100km, miasto - Warszawa, krótkie przebiegi: 11,5-13,5 l/100km. Ale w końcu to SUV 4x4 w automacie i ponad 150KM, cudów nie ma, szkoda tylko, że producent/importer obiecują te cuda.
Cóż, każdy chyba znajdzie odpowiednią dla siebie wersję...
Nawigacja TomTom nie oferuje na terenie kraju pełnej funkcjonalności (LIVE, Traffic HD itp.). Ponadto, jeśli chce się korzystać z usług LIVE, które NB są bardzo przydatne w Niemczech i innych krajach z rozwiniętą siecią dróg, trzeba osobno płacić, dodatkowe 200+ PLN.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 SKYACTIV-G 160KM 118kW [l/100km]

9,2